Maja Ostaszewska, Olga Tokarczuk i Agnieszka Holland/fot. Instagram/Facebook/PAP
Maja Ostaszewska, Olga Tokarczuk i Agnieszka Holland/fot. Instagram/Facebook/PAP

Olga Tokarczuk, Agnieszka Holland i Maja Ostaszewska podpisały się wraz z prawie 200 innymi osobami ze środowiska artystycznego pod listem protestacyjnym do wicepremiera Piotra Glińskiego. Chodzi o mianowanie dyrektora Radia Poznań Piotra Bernatowicza dyrektorem Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski bez żadnego konkursu.

Bernatowicz jest szefem Radia Poznań od października ubiegłego roku. Teraz minister kultury Piotr Gliński mianował go dyrektorem CSW Zamek Ujazdowski. Nie ogłoszono w związku z tą sprawą żadnego konkursu.

W tej sprawie środowisko artystyczne napisało do Glińskiego otwarty list. – Mając na uwadze dobro polskiej kultury, wzywamy Pana do niepowoływania Piotra Bernatowicza na stanowisko dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz przeprowadzenie przejrzystego postępowania konkursowego, które pozwoliłoby kandydatom przedstawić swoje programy oraz wykazać się odpowiednimi kwalifikacjami – czytamy w jego treści.

Podpisało się pod nim prawie 200 osób. Wśród nich jest noblistka Olga Tokarczuk, reżyser Agnieszka Holland czy Maja Ostaszewska.

„Wirtualne Media” podały, że w jego obronie stanęli „prawicowi publicyści”. Jednak w treści dowiadujemy się, że nie chodzi o żadnych prawicowych publicystów, tylko o wspierających lewacki rząd pracowników medialnych Tomasza Sakiewicza i Dorotę Kanię.

Źródło: wirtualnemedia.pl