KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

CZERWONE

„NATO jest w stanie śmierci mózgowej”: francuski prezydent woli układ z Rosją niż z USA

Na miesiąc przed szczytem NATO w Londynie francuski prezydent Emmanuel Macron udzielił opublikowanego dziś wywiadu The Economist, w którym ostro krytykuje Stany Zjednoczone i Turcję oraz znowu opowiada się za europejskim systemie obronnym z udziałem Rosji.

Macron zastanawia się, jaki jest właściwie „cel strategiczny NATO” w świetle ostatnich wydarzęń: „NATO jest w stanie śmierci mózgowej. Nie ma żadnej koordynacji między decyzjami strategicznymi Stanów Zjednoczonych z partnerami z NATO, a mamy do czynienia z agresją innego partnera NATO – Turcją – w strefie naszych interesów, też bez żadnej koordynacji. To ogromy problem Paktu Północnoatlantyckiego” – mówił.

Przed siedzibą NATO, 2017. wikimedia

Francuski prezydent otwarcie wątpi w przyszłość art. 5 traktatu NATO, który przewiduje militarną solidarność członków Paktu, jeśli jeden z nich zostanie zaatakowany. „Co ma znaczyć art. 5? Jeśli Syria zechce odpowiedzieć Turcji, to mamy się angażować? Oto jest pytanie. Zaangażowaliśmy się przeciw Państwu Islamskiemu, a paradoks polega na tym, że decyzje amerykańskie i tureckie dają ten sam rezultat: poświęcenie naszych partnerów w terenie, Kurdów” – kłamał Macron.

Kłamał, gdyż Francja, obok innych państw NATO, w pierwszej połowie wojny zaangażowała się nie przeciw islamistom, lecz przeciw Syrii. Islamiści mieli w imię „celów strategicznych NATO” obalić syryjski rząd i byli w tym aktywnie wspomagani m.in. przez Francję, dopóki nie stali się groźni dokonując zamachów w Europie.

Zdaniem Macrona Unia Europejska musi zdobyć się na wojskową autonomię strategiczną z udziałem Rosji, gdyż na Ameryce nie można polegać: „Dla prezydenta Trumpa NATO jest wyłącznie projektem handlowym. Według niego, USA zapewniają rodzaj parasola geostrategicznego w zamian za ekskluzywność komercyjną, kupowanie tego, co amerykańskie. Nie po to Francja podpisywała traktat NATO”.

 

zrodlo:strajk.eu

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: