Jedności robotniczej oraz gen. Fieldorf. / foto: Facebook/Wikmedia (kolaż)
Ulica Jedności Robotniczej oraz gen. Fieldorf. / foto: Facebook/Wikmedia (kolaż)

Mamy deklarację, że nazwa ulicy gen. Fieldorfa-Nila zostaje w Żyrardowie – poinformował w czwartek poseł PiS, Maciej Małecki. Jak dodał, porozumienie to efekt rozmów z samorządowcami.

Jak poinformował Małecki, podczas spotkania z jego udziałem prezydent Żyrardowa Lucjan Chrzanowski, przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa Ryszard Jan Mirgos i dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych Jacek Pawłowicz wypracowali porozumienie, na mocy którego nazwa ulicy generała Fieldorfa-Nila się nie zmieni.

28 października Rada Miasta głosami Platformy Obywatelskiej i radnych niezależnych podjęła uchwałę o zmianie nazwy ul. Fieldorfa-Nila na Jedności Robotniczej. Treść uchwały wzbudziła duży sprzeciw części mieszkańców, samorządowców i opinii publicznej.

Zastrzeżenia wobec uchwały zmieniającej nazwę ulicy wyraził także prezydent miasta. Lucjan Krzysztof Chrzanowski nie wykonał tej uchwały i zwrócił się do Wojewody Mazowieckiego z prośbą o analizę i weryfikację zasadności tej decyzji. Również radni PiS z Żyrardowa złożyli wniosek do Wojewody Mazowieckiego o zbadanie zgodności z prawem uchwały Rady Miasta. Tabliczki z nazwą ulicy nie zostały jeszcze zmienione; uchwała czeka teraz na decyzję nadzorczą wojewody.

W czwartek w poseł Małecki poinformował na Twitterze, że w związku osiągniętym porozumieniem generał dalej będzie patronem ulicy. „Dobra wiadomość z #Żyrardów Mamy deklarację, że ul. Gen. #Fieldorf zostaje w Żyrardowie. To efekt konkretnych rozmów z samorządowcami zakończonych dobrym spotkaniem z prezydentem Miasta, przewodniczącym Rady Miasta i Jackiem Pawłowiczem dyr. Muzeum Żołnierzy Wyklętych” – napisał na Twitterze poseł PiS.

Małecki wyjaśnił, że jeśli wojewoda utrzyma w mocy uchwałę, to Rada Miasta podejmie kolejną uchwałę o przywróceniu nazwy gen. Fieldorfa-Nila.

Poseł zapowiedział też, że na mocy porozumienia zorganizowana zostanie w Żyrardowie akcja edukacyjną o generale Fieldorfie i innych bohaterach narodowych. Małecki wystąpił również z inicjatywą stworzenia w tym mieście muralu ku czci generała.

Inicjatorami przywrócenia nazwy ulicy Jedności Robotniczej jest grupa mieszkańców, która przygotowała wniosek w formie inicjatywy obywatelskiej, jako Obywatelski Komitet Uchwałodawczy Mieszkańców ds. przywrócenia nazwy ulicy Jedności Robotniczej.

Gen. August Emil Fieldorf walczył w Legionach Polskich, w II Rzeczypospolitej kontynuował służbę wojskową. W czasie okupacji niemieckiej w Polsce był dowódcą Kedywu – Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej AK, którym dowodził do marca 1944 r., używając pseudonimu „Nil”. Kedyw zajmował się m.in. odbijaniem więźniów, przeprowadzaniem akcji odwetowych na funkcjonariuszach SS, Gestapo i policji, a także likwidowaniem kolaborantów i konfidentów. Decyzją władz komunistycznych 24 lutego 1953 r. gen. Fieldorf został powieszony w więzieniu mokotowskim w Warszawie przy ul. Rakowieckiej. Ciało ukryto w nieznanym miejscu.

(PAP)