Zsolt Borkai członek partii Fidesz, prostytutka Źródło: PAP, Pixabay

Wybrany niedawno po raz kolejny na burmistrza węgierskiego Gyoeru Zsolt Borkai z rządzącej partii Fidesz, bohater seksskandalu, poinformował, że od piątku rezygnuje ze stanowiska. Wcześniej ujawniono sekstaśmy z jego udziałem w orgii z prostytutkami.

Borkai, zdobywca złotego medalu w 1988 roku na olimpiadzie w Seulu za akrobacje na koniu z łękami i burmistrz Gyoeru w północno-zachodnich Węgrzech od 2006 roku, był bohaterem zamieszczonego w internecie materiału filmowego z ubiegłorocznej seksimprezy na jachcie. Autor filmu oskarżył polityka o branie narkotyków i korzystanie z usług prostytutek.

Burmistrz długo nie komentował tych rewelacji; potem oskarżył opozycję o publikowanie kłamstw, jednak przyznał, że to on jest bohaterem zdjęć i filmu, choć jednocześnie przekonywał, że materiały „były zmanipulowane”.

Burmistrz Zsolt Borjai w otoczeniu prostytutek
Źródło: prt. sc. Mirror

Tłumacząc swą decyzję o odejściu w liście do mieszkańców Gyoeru, Borkai napisał: „Wyciągam wnioski i biorę odpowiedzialność”.

Borkai startował w wyborach lokalnych jako kandydat konserwatywnej partii Fidesz; uważano, że skandal z jego udziałem był jedną z przyczyn zaskakująco słabych wyników tego ugrupowania w głosowaniu 13 października. Dwa dni później polityk zrezygnował z członkostwa w partii, lecz zapowiedział, że nie zrezygnuje z funkcji.

Następca Borkaia ma być wybrany w ciągu czterech miesięcy.

Źródło: PAP/YouTube „Breaking News”/Mirror