Amerykański bombowiec strategiczny B-52H w asyście polskich myśliwców F-16 nad Polską fot. Facebook @HQUSAFE
Amerykański bombowiec strategiczny B-52H w asyście polskich myśliwców F-16 nad Polską fot. Facebook @HQUSAFE

Amerykanie wysyłają dodatkowe bombowce strategiczne B-52H do Europy. Mają wzmocnić obecną tu od października Grupę Zadaniową Bombowców.

Informację o wysłaniu kolejnych maszyn do bazy Fairford w Wielkiej Brytanii podało Zintegrowane Dowództwo Strategiczne USA (US STRATCOM).

Samoloty należą do 2. Skrzydła Lotnictwa Bombowego USAF stacjonującego w Barksdale Air Force Base w Luizjanie.

Jak podano kolejne załogi maja zapoznawać się z europejskim teatrem działań oraz przeprowadzać ćwiczenia z sojusznikami w regionie.

US Strategic Command

@US_Stratcom

Just another day at the office! & from deployed to England in support of . These missions familiarize the aircrew with European airspace & allow the @usairforce to train with our allies and partners overseas.

Osadzony film

Wcześniej, bo 10 października, w bazie Royal Air Force w Fairford wylądowały cztery amerykańskie bombowce strategiczne B-52H.

To już trzecia wizyta maszyn w tym roku w Europie. Ostatnia miała miejsce na początku września ale wówczas były to zaledwie 2 samoloty B-52H, bowiem w tym samym czasie w Fairford przebywała Grupa Zadaniowa Bombowców składająca się z 3 amerykańskich bombowców B-2 Spirit.

Pierwsza wizyta miała miejsce na wiosną tego roku. Przez kilka tygodni 8 amerykańskich samolotów wykonywało loty treningowe nad Europą i północnym Atlantykiem. Amerykańskie bombowce ćwiczyły między innymi bombardowania na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym w Nadarzycach koło Wałcza.

31 października zakończyły się ćwiczenia Global Thunder 20. Prócz załóg znajdujących się już w Wielkiej Brytanii loty nad Europą wykonywały bombowce strategiczne B-52H i B-2 Spirit, które przylatywały bezpośrednio z baz w Stanach Zjednoczonych.

Amerykańskie samoloty wykonały między innymi misję nad Polską, podczas której towarzyszyły im polskie myśliwce F-16 Jastrząb.