Organ handlowy: Chiny mogą uderzyć w USA sankcjami o wartości 3,6 mld USD
Lala Koniecpolska
Ostatnie wpisy Lala Koniecpolska (zobacz wszystkie)
- „Przygotuj się do nadzoru za pomocą certyfikatów szczepień, cyfrowych identyfikatorów i danych biometrycznych” - 8 marca 2021
- ” Peleton … jeśli go zbudujesz, przyjdą..!!!” - 8 marca 2021
- „Witamy w symulacji AI COVID-19!!!!!! Dostarczone przez twoich „przyjaciół” AI w DARPA.!!!!” - 8 marca 2021
- „Powstanie nowego, technologicznego porządku świata!!!!” - 8 marca 2021
- „Największe zagrożenie dla światowej społeczności narodów!!!” - 7 marca 2021
GENEWA (AP) – Światowa Organizacja Handlu powiedziała w piątek, że Chiny mogą nałożyć cła na towary amerykańskie o wartości do 3,6 miliarda dolarów w związku z nieprzestrzeganiem przez rząd amerykański zasad antydumpingowych w odniesieniu do chińskich produktów.
Ten ruch daje Chinom pierwszą taką wypłatę w WTO w czasie, gdy jest zaangażowany w wielki spór ze Stanami Zjednoczonymi. Obie strony niedawno nałożyły taryfy celne na towary warte setki miliardów dolarów, ale nie zrobiły tego za pośrednictwem WTO, co pomaga rozwiązać spory handlowe.
Piątkowe oświadczenie arbitra WTO koncentruje się na sprawie o pochodzeniu na długo przed obecnym sporem handlowym: chińska skarga złożona prawie sześć lat temu, domagająca się odwetu za ponad 7 miliardów dolarów.
Decyzja oznacza, że Chiny mogą nałożyć wyższe cła na Stany Zjednoczone niż Chiny są obecnie dozwolone na mocy zasad WTO i otrzymają swobodę co do amerykańskich produktów i sektorów, na które chcą być kierowane.
Części orzeczenia WTO z maja 2017 r. Opowiedziały się za Chinami w jego sprawie przeciwko około 40 amerykańskim wyrokom antydumpingowym, obejmującym limity handlowe na chińskie produkty, które według Stanów Zjednoczonych są lub zostały sprzedane poniżej wartości rynkowej.
Jednak arbiter WTO uhonorował nagrodę, opierając ją na około 25 chińskich produktach – w tym diamentowych piłach, meblach, krewetkach, panelach słonecznych, oponach samochodowych i szeregu produktów stalowych – na które miały wpływ amerykańskie środki antydumpingowe. To wyjaśnia, dlaczego nagroda była mniejsza niż suma, o którą zabiegały Chiny.
Decyzja zapada, gdy Stany Zjednoczone od niedawna otrzymają prestiżową nagrodę WTO przeciwko Unii Europejskiej w sprawie dotacji dla europejskiego producenta samolotów Airbus, który pozwolił Waszyngtonowi obciążyć taryfami towary unijne o wartości 7,5 miliarda dolarów, w tym włoski ser, szkocką whisky i oliwki z Hiszpanii.
Była to rekordowa nagroda arbitra WTO w prawie ćwierćwiecznej historii tego organu handlowego. Nagroda ogłosiła piątkowe miejsce jako trzecie co do wielkości.
W chińskim wyroku antydumpingowym WTO zarzuciło dwie techniki stosowane przez Stany Zjednoczone do ustalania kar za dumping. Jego tak zwana „metodologia zerowania” – od dawna stanowi problem dla organu handlowego – obejmuje łamanie prawa i zaniedbywanie producentów przestrzegających prawa w sposób, który pozwala urzędnikom amerykańskim sztucznie zawyżać nałożone kary.
Druga technika polega na traktowaniu wielu chińskich firm produktu jako jednego podmiotu, w gruncie rzeczy karaniu niektórych producentów, którzy nie naruszają zasad antydumpingowych wraz z tymi, którzy to robią.
Podczas gdy taryfy te są dozwolone przez WTO na mocy międzynarodowego prawa handlowego, administracja Trumpa w sporze z Chinami i innymi partnerami handlowymi wymieniła taryfy jednostronnie, bez zielonego światła ze strony WTO.
Stany Zjednoczone i Chiny złożyły w WTO szereg skarg dotyczących wzajemnych taryf, ale rozstrzyganie sporów może potrwać lata.
zrodlo:apnews.com