Wirus HIV. Foto: Pixabay.com
Wirus HIV. Foto: Pixabay.com

Wciąż nie ma skutecznego lekarstwa na AIDS, stąd też zarażenie wirusem HIV nadal wiąże się z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Jak się okazuje, przypadków zarażeń jest coraz więcej w Europie.

W latach 2010-2018 największy wzrost liczby zarażeń odnotowano na Filipinach, Egipcie i na Madagaskarze. Europa również nie jest wolna od tego problemu. Na Starym Kontynencie największy wzrost infekcji dotyczy takich krajów jak Czarnogóra, Czechy, Słowacja, Polska i Północna Macedonia.

Zestawienie państw o największym wzroście zarażeń HIV opublikował portal Idnes.cz. Otóż wynika z niego, że wzrost infekcji w przypadku Filipin wyniósł 203 proc., Egiptu – 196 proc., a Madagaskaru – 193 proc.

W przypadku państw Europejskich niechlubnym liderem jest Czarnogóra z 129-procentowym wzrostem. Dalej są Czechy (128 proc.), Słowacja (106 proc.), później zaś Polska i Macedonia Północna (po 88 proc.).

Portal Idnes.cz odniósł się także do sytuacji w Federacji Rosyjskiej, która jest krytyczna. Otóż w tym kraju zarażonych jest aż 1 proc. społeczeństwa.

n.czas.com