Bardziej inteligentne i sprawiedliwe zasady podatkowe mogą prowadzić do przyjaźni polsko-amerykańskiej
Gabi
Ostatnie wpisy Gabi (zobacz wszystkie)
- Próba zabójstwa Trumpa – NOWE SZCZEGÓŁY SUGERUJ DRON ☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
- PIS DOBIERZE SIĘ WAM DO…☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
- SPORE ZMIANY! RZĄD ZMIENIA KOLEJNOŚĆ SZCZEPIEŃ! ZASKAKUJĄCA DECYZJA ☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
- OCZADZIAŁ? GROZI NAWET SWOIM! ☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
- Niemcy nie chcą szczepionek AstraZeneca. Zostaną rozdane bezdomnym? ☀Autor Gabi☀ - 27 lutego 2021
Źródło: AP Photo / Evan Vucci
W ciągu 30 lat od upadku muru berlińskiego Ameryka i Polska nigdy nie miały bliższej więzi. Polska przekształciła się w rozwiniętą gospodarkę rynkową, wyrzuconą z kajdan państwa komunistycznego.
Ameryka energicznie handluje z Polską, eksportując towary o wartości ponad 4 miliardów dolarów każdego roku do siódmej co do wielkości gospodarki w Unii Europejskiej. Jeśli Polska będzie się nadal boom, szanse firm amerykańskich próbujących zdobyć przyczółek w odradzającym się kraju będą ogromne.
Ale to duże, jeśli. Aby cieszyć się dobrobytem i uczciwie handlować ze Stanami Zjednoczonymi, Polska musi zrezygnować z niewłaściwie prowadzonej polityki, która podsyca kumoterstwo i wprowadzić zasady z korzyścią dla dużych, kontrolowanych przez państwo firm. Transakcje, takie jak podatek od wydobycia miedzi i srebra, stanowią znaczne przeszkody dla amerykańskich firm próbujących inwestować w tym kraju. Polsko-amerykańska przyjaźń może jeszcze bardziej utrudnić wspinanie się kraju na dobrobyt, ale tylko wtedy, gdy Polska odrzuci błędną politykę podatkową powstrzymującą naród.
Polska prowadzi energiczny biznes eksportując części samochodowe (13,2 mld USD w 2017 r.) I samochody (6,87 mld USD w 2017 r.), Dzięki czemu Polska zyskała reputację Detroit w Europie. Ale, bez wiedzy większości świata, naród ma większe rezerwy miedzi i srebra niż elektrownie mineralne, takie jak Chiny i Kongo. Pomimo posiadania bezpieczniejszego i bardziej stabilnego systemu praw własności niż Chiny i Kongo, polska produkcja górnicza pozostaje daleko w tyle za tymi krajami rozwijającymi się. Na przykład w 2018 r. Kongo wydobywało dwukrotnie tonę miedzi, którą zrobiła Polska. Chiny czterokrotnie prześcignęły Polskę.
Brak wydobycia nie wynika z braku zasobów. Firmy muszą przemyśleć dwa razy przed wydobyciem w Polsce ze względu na duży, źle zaprojektowany podatek od produkcji miedzi i srebra. Wprowadzony w 2012 r. Prawie 90-procentowy „podatek od wydobycia niektórych minerałów” opiera się na skomplikowanej formule opartej na wartości wydobywanych minerałów(nie odzyskane), niezależnie od tego, czy górnik osiąga zysk. W przypadku praktycznie każdego innego towaru lub usługi na rynku opodatkowanie rozpoczyna się dopiero, gdy sprzedawca produktów odzyska koszty i osiągnie zysk. Ta od dawna przestrzegana polityka podatkowa zachęca start-upy do podejmowania ryzyka produkcyjnego. I nawet jeśli wspomniane ryzyko nie przekłada się na sprzedaż lub zyski, rządy pozwalają przedsiębiorcom odejść od ich przedsięwzięć bez szkód. Ta polityka napędza rozsądne podejmowanie ryzyka, a ostatecznie wzrost gospodarczy, gdy firmy odnoszą sukcesy.
Ale w polskim sektorze wydobywczym wydobycie miedzi i srebra musi opłacać rządowe pieniądze, nawet jeśli z produkcji wynika zerowy zysk. Według raportu Ernst & Young z 2019 r. Te źle przemyślane polityki podatkowe powstrzymują Polskę. Jak zauważają analitycy Ernst & Young , „produkcja wydobywanej miedzi w Polsce w porównaniu z jej udokumentowanymi zasobami jest niska według międzynarodowych standardów. Wzrost wydobycia miedzi wymaga dużych nakładów inwestycyjnych i zastosowania obecnej technologii w celu uzyskania dostępu do głębszych złóż miedzi. Od czasu wprowadzenia podatku od wydobycia kopalin (MET) wydatki na poszukiwania miedzi w Polsce zostały znacznie zmniejszone. ”
Ten system podatkowy z 2012 r. Wstrzymuje również inwestycje, tworząc rygorystyczny system protekcjonizmu. W rzeczywistości podatek sprawia, że budowa nowych kopalń jest komercyjnie niemożliwa dla nowych podmiotów. Próbowało wielu międzynarodowych graczy, w tym amerykańskie firmy wydobywcze, ale podatek natychmiast zablokował ich postępy i zmusił firmy do poszukiwania gdzie indziej. Te wypaczone zachęty w przeważającej mierze przynoszą korzyści polskiemu górnikowi KGHM , największemu i jedynemu wydobywcy w Polsce. Skutecznie powstrzymując konkurencję, fatalnie wadliwy system podatkowy chroni monopol KGHM. Chociaż KGHM musi również płacić podatek, polisa została sprytnie i starannie zaprojektowana, aby upewnić się, że KGHM jest jedyną firmą wydobywczą, która nadal może prowadzić działalność.
Na szczęście polscy decydenci mogą łatwo rozwiązać te problemy i kontynuować rozwój kraju. A obniżając stawki podatku wydobywczego i wiążąc podatki z zyskami, a nie z ich pobieraniem, rząd może zachęcać do bardzo potrzebnych inwestycji w nowe branże. Amerykańscy decydenci polityczni mogą pomóc, współpracując ze swoimi polskimi odpowiednikami w celu opracowania rozsądnej polityki podatkowej.
20-letni okres wzrostu w Polsce nie musi być jednorazowy. Dzięki rozsądnej polityce Polska może się podnieść na wyższy standard życia i pozostać otwarta na amerykańskie firmy. Polska i Ameryka mogą utrzymać swoją szczególną więź silną, z korzyścią dla gospodarstw domowych i firm w obu krajach.
Ross Marchand jest dyrektorem ds. Polityki dla organizacji Taxpayers Protection Alliance. Townhall.com.