Prezydent Zełenski na spotkaniu w Uzgorodzie fot. president.gov.ua
Prezydent Zełenski na spotkaniu w Uzgorodzie fot. president.gov.ua

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, że deputowani z jego ugrupowania parlamentarnego Sługa Narodu, podejrzewani o przyjęcie łapówek za głosowanie w parlamencie, powinni poddać się badaniu na wykrywaczu kłamstw.

Wcześniej tego dnia Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna Ukrainy wszczęła postępowanie w sprawie 11 deputowanych zaprzysiężonego w końcu sierpnia parlamentu, którzy mogli przyjąć po 30 tys. dolarów łapówki za głosowanie przeciwko zmianom prawnym, mającym na celu zlikwidowanie schematów korupcyjnych w wycenie nieruchomości.

Postępowanie dotyczy członków parlamentarnej komisji ds. finansów, podatków i polityki celnej.

Uważam, że wszyscy członkowie komisji (…) powinni przejść badanie wariografem. Jeśli pokaże ono choćby najmniejszą możliwość, że któryś z deputowanych wziął pieniądze za głosowanie podczas obrad komisji, powinny zająć się nim organy antykorupcyjne – napisał Zełenski na Facebooku.

Uczciwe i obiektywne śledztwo powinno usunąć wszelkie wątpliwości i dać odpowiedzi na wszystkie pytania niezależnie od tego, jak będą one bolesne – podkreślił prezydent.

Zełenski zapowiedział, że jeśli podejrzenia zostaną potwierdzone, z deputowanymi, których one dotyczą, „trzeba będzie się pożegnać”.

Afera korupcyjna wybuchła w parlamencie, który zaprzysiężony został zaledwie w sierpniu, po wcześniejszych wyborach parlamentarnych przeprowadzonych 21 lipca.

Walka z korupcją była jednym z głównych haseł, które nowy prezydent Ukrainy głosił w swojej kampanii wyborczej. Pod tym samym hasłem szła do wyborów parlamentarnych także jego partia Sługa Narodu. Wynik, który ugrupowanie to uzyskało w wyborach, sprawił, że posiada ono w Radzie Najwyższej Ukrainy samodzielną większość.

Źródło: PAP / NCzas.com