Ostatni raz Ri Sol Ju była widziana publicznie podczas wizyty chińskiego prezydenta Xi Jinpinga. Wizyta ta była w dniach 21-22 czerwca i był to pierwszy raz, gdy Jinping odwiedził Pjongjang.

Od tego czasu żona Kim Dzong Una zniknęła z państwowych doniesień medialnych na łącznie 122 dni. Lider Korei Północnej w tym czasie pojawiał się bez niej podczas swoich wystąpień.

Nie jest to pierwszy raz, gdy Ri zniknęła z przestrzeni publicznej. W 2016 r. nie była obecna przez dziewięć miesięcy, co wywołało spekulacje, że być w ciąży lub że już urodziła. W tym roku Ri Sol Ju pojawiała się razem ze swoim mężem m.in. podczas ich wizyty w Chinach w dniach 1-10 stycznia. Widziano ją również w lutym na obchodach 71. rocznicy sił zbrojnych Korei Północnej, a także w kwietniu podczas wizyty na farmie rybnej.

Zniknięcie Ri jest o tyle niezwykłe, że północnokoreańskie media w zeszłym roku zaczęły nazywać ją pierwszą damą zamiast towarzyszką Kima. Zazwyczaj wzmianka o niej pojawiała się w mediach przynajmniej raz w miesiącu.

Podczas gdy nieobecna jest Ri Sol Ju, wydaje się, że zastępuję ją młodsza siostra Kima. Towarzyszyła przywódcy Korei Północnej m.in. podczas uroczystości z okazji lipcowej rocznicy śmierci ich dziadka i założyciela kraju Kim Ir Sena.

zrodlo:wiadomosci.onet.pl