TRANSLATOR CHANGE NAVIGATION CONTENT AND PAGE TO ANY LANGUAGE FROM 160 AVAILABLE// Tłumacz/ zmień język strony nawigacji i chat na dowolny jezyk z 160 dostępnych.
LISTA - KANAŁY - AUTORÓW PUBLIKUJĄCYCH FILMY I ARTYKUŁY NA STRONIE M-FORUM -WYBIERZ Z LISTY KANAŁ Z WSZYSTKIMI PUBLIKACJAMI AUTORA

M-forum A.V Live.

╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝

live-stream pobrane (1).png

Najnowsze: Australia twierdzi, że Turcja ponosi winę za ucieczkę IS

BEIRUT (AP) – Najnowsze informacje o ofensywie Turcji w Syrii (wszystkie czasy lokalne):

PropellerAds

08:15

Minister spraw zagranicznych Australii twierdzi, że Turcja ponosi wyłączną odpowiedzialność za ucieczkę bojowników grupy państw islamskich z aresztu w Syrii.

Minister spraw zagranicznych Marise Payne komentowała w australijskim Senacie po tym, jak setki rodzin i zwolenników Państwa Islamskiego uciekły z obozu w niedzielę podczas walk między siłami tureckimi i Kurdami.

Ustawodawcy opozycyjni twierdzą, że najazd wojskowy Turcji został umożliwiony decyzją USA o wycofaniu wojsk z północnej Syrii.

Ale Payne nie obwinił Stanów Zjednoczonych, mówiąc: „Turcja ponosi całkowitą odpowiedzialność za działania swoich sił zbrojnych i grup milicji, które zatrudnia”.

Mówi, że Turcja jest również „odpowiedzialna za cierpienia humanitarne, które powodują podczas operacji wojskowych”, a także za ucieczkę bojowników grup Państwa Islamskiego.

22:25

Syryjscy kurdyjscy urzędnicy twierdzą, że będą współpracować z rządem centralnym kraju w Damaszku, aby odeprzeć ofensywę Turcji przeciwko bojownikom kurdyjskim.

W ramach znacznej zmiany sojuszu siły dowodzone przez Kurdów mają rozmieścić się wraz z oddziałami rządowymi wzdłuż północnej granicy z Syrią.

Niedzielne oświadczenie przyszło kilka godzin po tym, jak amerykańscy urzędnicy oznajmili, że wojska amerykańskie opuszczą północną Syrię. Wycofują się z powodu chaosu wywołanego toczącą się ofensywą Turcji, która rozpoczęła się pięć dni temu. Przed inwazją turecką prezydent Donald Trump nakazał amerykańskim żołnierzom odstąpić na bok, co kurdyjscy sojusznicy uznali za zdradę.

Turcja i sojuszniczy bojownicy wkroczyli do północnej Syrii, ścierając się intensywnie z bojownikami kurdyjskimi. Oddziały amerykańskie znalazły się w środku, a decyzję podjęto w niedzielę.

Siły dowodzone przez Kurdyjczyków zlekceważyły rządy Damaszku w 2012 r., U szczytu wojny domowej w Syrii, kiedy rząd syryjski wycofał żołnierzy, aby skupić się na walkach gdzie indziej.

___

20:40

Francja i Niemcy wzmagają wysiłki, aby powstrzymać turecką ofensywę przeciwko siłom dowodzonym przez Kurdów w północnej Syrii.

Prezydent Francji Emmanuel Macron organizuje niedzielne spotkanie w sprawie bezpieczeństwa w celu omówienia inwazji tureckiej i powiedział, że współpracuje z Niemcami nad nieokreślonymi nowymi inicjatywami mającymi na celu jej zakończenie.

Przemawiając w niedzielę wraz z niemiecką kanclerz Angelą Merkel w Paryżu, Macron powiedział, że ofensywa turecka stwarza „niezrównoważone” problemy humanitarne i ryzykuje „pomaganiem grupie państw islamskich w ponownym pojawieniu się w regionie”.

Merkel powtórzyła ten pogląd, nalegając, by ofensywę „zatrzymać”. Uznała, że Turcja ma „uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa”, ale stwierdziła, że należy znaleźć inne rozwiązania dla regionu.

Niemcy i Francja zawiesiły sprzedaż broni do Turcji, a Macron powiedział, że on i Merkel będą nadal koordynować „inicjatywy w najbliższych godzinach i dniach”.

Merkel rozmawiała telefonicznie z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem w niedzielę.

___

20:30

Syryjska telewizja państwowa mówi, że wojska rządowe przenoszą się na północ, aby stawić czoła trwającej inwazji Turcji na północ Syrii, ale nie podała żadnych dalszych szczegółów.

Syryjski kurdyjski urzędnik i obserwator wojenny powiedział również w niedzielę, że siły syryjskiego rządu są gotowe wejść do kontrolowanych przez Kurdów miast, z których wycofują się wojska amerykańskie podczas ofensywy tureckiej.

Kurdyjski urzędnik nie ujawnił szczegółów, ale powiedział, że osiągnięto porozumienie z syryjskimi siłami kurdyjskimi przez Rosję w celu rozmieszczenia sił rządowych w niektórych przygranicznych miastach. Urzędnik przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ oficjalne oświadczenie nie zostało jeszcze ogłoszone.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że umowa obejmowała miasta Kobani i Manbij. Oddziały amerykańskie zostały rozmieszczone w miastach po tym, jak w 2015 r. Zostały oczyszczone z bojowników Państwa Islamskiego.

Ogłoszenie następuje po tym, jak amerykańscy urzędnicy oznajmili, że amerykańskie wojska wycofują się z północnej Syrii w ramach rozwijającej się ofensywy tureckiej przeciwko sojusznikom kurdyjskim sprzymierzonym z USA.

– autorka: Sarah El Deeb

___

18:40

Monitor wojny i syryjscy kurdyjscy urzędnicy twierdzą, że co najmniej dziewięć osób, w tym pięciu cywili, zostało zabitych przez tureckie naloty na konwoju, w tym protestujących przeciwko prowadzonej przez Turcję ofensywie na północ Syrii.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka stwierdziło, że konwój strzeżony przez uzbrojonych mężczyzn został trafiony w niedzielę, kiedy przybył do Ras al-Ayn, miasta granicznego, które zajęły postępy sił sojuszniczych Turcji. Dzielnica na obrzeżach miasta pozostała w rękach bojowników kierowanych przez Kurdyjczyków.

Mervan, rzecznik sił kurdyjskich, powiedział, że co najmniej 11 zostało zabitych, a 74 rannych, ale nie było jasne, ilu to cywili.

Obserwatorium powiedziało, że dziennikarzom, w tym obcokrajowcom, towarzyszą konwoje. Kurdyjska agencja informacyjna Hawar powiedziała, że jeden z jej reporterów został zabity. Obrazy ataku pokazały, że atak powietrzny rozbija spokojną ulicę. Ciała i odcięte kończyny były porozrzucane na ulicy. Wyglądało na to, że niektórzy z zabitych nosili broń. Aktywiści powiedzieli, że bandyci pilnują konwoju.

___

17:20

Oficjalna turecka agencja informacyjna Anadolu twierdzi, że wspierane przez Turcję siły syryjskie wkroczyły do centrum syryjskiego miasteczka granicznego Tal Abyad piątego dnia tureckiej ofensywy wojskowej przeciwko kurdyjskim bojownikom w Syrii.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii, monitor wojenny, powiedział również w niedzielę, że siły wspierane przez Turcję miały „prawie pełną kontrolę” nad miastem.

Sporadyczne strzały i sporadyczne pociski moździerzowe wciąż można było usłyszeć uderzające w Tal Abyad zza granicy w tureckim mieście Akcakale. W Akcakale odbyło się kilka uroczystości z udziałem ludzi wymachujących tureckimi flagami.

Rząd turecki uważa syryjskich bojowników kurdyjskich za terrorystów z powodu ich powiązań z rebelią w południowo-wschodniej Turcji. Ale te same syryjskie siły kurdyjskie były kluczowym sojusznikiem USA w wojnie przeciwko grupie państw islamskich.

Turcja ślubowała stworzyć „bezpieczną strefę” w Syrii wzdłuż granicy.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że wcześniej schwytano 17 wiosek wokół Tal Abyad.

Syryjscy kurdyjscy bojownicy sami zdobyli miasto z IS w 2015 roku.

___

16:40

Niemiecka kanclerz Angela Merkel wezwała prezydenta Turcji do natychmiastowego zaprzestania ofensywy wojskowej jego kraju w północno-wschodniej Syrii przeciwko syryjskim bojownikom kurdyjskim.

Merkel rozmawiała przez telefon z Recepem Tayyipem Erdoganem w niedzielę – rozmowa, o której mówili Niemcy, odbyła się, ponieważ Erdogan tego chciał.

Oświadczenie niemieckiej kancelarii mówi, że niezależnie od „uzasadnionych interesów bezpieczeństwa Turcji”, operacja wojskowa grozi wysiedleniem znacznej części miejscowej ludności. Niemcy twierdzą, że ofensywa grozi także destabilizacją regionu i wzmocnieniem ekstremistycznej grupy Państw Islamskich.

W oświadczeniu stwierdzono, że Merkel i Erdogan rozmawiali także o odrębnej sytuacji w syryjskiej prowincji Idlib i poszukiwaniach tureckich odwiertów gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego.

W czwartek Erdogan ostrzegł Unię Europejską, aby nie nazywała wtargnięcia Turcji do Syrii „inwazją”. Groził, podobnie jak w przeszłości, „otwieraniem bram” i pozwoleniem syryjskim uchodźcom zalać Europę.

___

16:25

Prezydent Turcji odrzucił oferty mediacji z syryjskimi bojownikami kurdyjskimi, gdy tureckie wojsko kontynuuje ofensywę przeciwko nim w północnej Syrii.

W niedzielę Recep Tayyip Erdogan zatrzasnął zachodnich sojuszników za stanięcie przy syryjskich kurdyjskich bojownikach i powiedział, że Turcja nie będzie negocjować z „terrorystami”.

Członek NATO, Turcja, uważa syryjskich kurdyjskich bojowników za terrorystów z powodu ich powiązań z rebelią w południowo-wschodniej Turcji. Ale te same syryjskie siły kurdyjskie były kluczowym sojusznikiem USA w wojnie przeciwko grupie państw islamskich.

Turcja ślubowała stworzyć „bezpieczną strefę” w Syrii wzdłuż granicy.

Nie sprecyzowując, które kraje złożyły ofertę mediacji, Erdogan zapytał: „Jakim premierem, jakiego rodzaju głową państwa są ci, którzy oferują pośrednictwo między nami a grupą terrorystyczną?”

Turcja, Stany Zjednoczone i Unia Europejska wyznaczają turecką Partię Robotniczą Kurdystanu (PKK) jako grupę terrorystyczną.

___

16:10

Ministerstwo obrony Turcji twierdzi, że przejęło kontrolę nad strategiczną autostradą w swojej ofensywie przeciwko syryjskim bojownikom kurdyjskim.

Ministerstwo napisało na Twitterze, że autostrada M-4, która biegnie przez północno-wschodnią Syrię, była pod jej kontrolą po tym, jak wojska tureckie i sojusznicze siły syryjskie osiągnęły głębokość od 30 do 35 kilometrów (18-22 mil) w głębi Syrii.

Turcja uważa syryjskie kurdyjskie bojówki za terrorystów i twierdzi, że ma na celu odepchnięcie bojowników od granic Turcji w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego.

Dowodzone przez Kurdów Syryjskie Siły Demokratyczne były kluczowym sojusznikiem USA w wojnie z grupą państwa islamskiego. Operacja turecka rozpoczęła się w środę po tym, jak prezydent Donald Trump odsunął na bok siły USA.

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że co najmniej 130 000 osób zostało przesiedlonych w wyniku walk w północno-wschodniej Syrii. O wiele więcej jest w ruchu, gdy ofensywa turecka w tym regionie wkracza w piąty dzień.

___

15:20

Urzędnik amerykański mówi, że „mała grupa” amerykańskich żołnierzy wycofuje się z bazy w północnej Syrii w miarę zbliżania się sił tureckich.

Niedzielne wycofanie się z bazy w mieście Ein Issa jest drugim odwrotem dla wojsk amerykańskich od szybkiej ofensywy tureckiej przeciwko syryjskim bojownikom kurdyjskim.

Żołnierze ewakuowali pozycje graniczne, zanim wojska tureckie wkroczyły w środę do Syrii. Prezydent USA Donald Trump powiedział, że ma usunąć siły amerykańskie z drogi krzywdy.

Ale od rozpoczęcia ofensywy wybuchła w pobliżu koalicji dowodzonej przez USA w zachodnim mieście Kobane, co skłoniło żołnierzy do wycofania się.

Ein Issa jest centrum administracyjnym dla syryjskich sił kurdyjskich pod dowództwem sojuszników z USA i siedzibą amerykańskiej bazy.

Urzędnik powiedział, że wojska amerykańskie nadal są obecne w pobliskich bazach.

– autorka: Sarah El Deeb

___

14:35

Prezydent Rosji mówi, że wszystkie obce wojska powinny opuścić Syrię, chyba że rząd Syrii poprosi ich o pozostanie.

Władimir Putin powiedział w wywiadzie dla trzech arabskich stacji telewizyjnych wydanym w niedzielę, że „wszystkie obce narody” powinny wycofać swoje wojska, chyba że rząd syryjski poprosi ich o pozostanie.

Powiedział, że Rosja, która ma tam znaczącą obecność wojskową, a także bazy powietrzne i morskie, odejdzie również, jeśli poprosi o to prezydent Baszar Assad.

Putin, wierny zwolennik Assada, nie potępił Turcji za wysłanie swoich wojsk przez granicę do północno-wschodniej Syrii na początku tego tygodnia, ale powiedział, że inne narody powinny szanować suwerenność i integralność terytorialną Syrii.

___

14:20

Urzędnik amerykański mówi, że sytuacja w północno-wschodniej Syrii „szybko się pogarsza”, gdy siły wspierane przez Turcję zbliżają się i mogą izolować siły amerykańskie na ziemi.

Urzędnik powiedział w niedzielę, że rozwój szybko zwiększa ryzyko konfrontacji sił wspieranych przez Turcję i siły amerykańskie na tym obszarze. Urzędnik rozmawiał z The Associated Press pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie byli uprawnieni do krótkich reporterów.

Prezydent Donald Trump powiedział, że wojska amerykańskie w północnej Syrii wycofają się przed ofensywą turecką, która trwa już piąty dzień, aby usunąć siłę z drogi.

Od soboty bojownicy wspierani przez Turcję przeprowadzili się wraz z tureckimi nalotami w kierunku miasta Ain Eissa, miasta administracyjnego dla sił dowodzonych przez Kurdów, w którym znajduje się główna baza amerykańska.

Urzędnik powiedział, że siły USA i ich kurdyjscy sojusznicy nie kontrolują już naziemnych linii komunikacyjnych i nie mają kontroli nad tureckimi samolotami.

– autorka: Sarah El Deeb

___

13:40

Papież Franciszek zaapelował o nowy wysiłek w dialogu po wycofaniu sił amerykańskich z północno-wschodniej Syrii, otwierając drogę do ofensywy Turcji przeciwko syryjskim Kurdom.

Franciszek powiedział, że cywile, w tym rodziny chrześcijańskie, „zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów w wyniku działań wojennych”.

W niedzielę na zakończenie Mszy św. Franciszek wezwał społeczność międzynarodową do „szczerości, uczciwości i przejrzystości”, aby znaleźć „skuteczne rozwiązania”.

Prezydent Donald Trump szeroko krytykował swoją ewangeliczną chrześcijańską bazę za usunięcie sił amerykańskich z północno-wschodniej Syrii. Krytycy twierdzą, że zaryzykował życie syryjskich kurdyjskich sojuszników, którzy pomogli obalić grupę Państwa Islamskiego w Syrii.

Trump broni tego posunięcia jako spełnienie obietnicy kampanii sprowadzającej amerykańskie wojska do domu.

___

13:15

Syryjscy kurdyjscy urzędnicy twierdzą, że ponad 700 zwolenników Państwa Islamskiego uciekło z obozu dla przesiedleńców w północno-wschodniej Syrii, gdy wojska tureckie zbliżają się do tego obszaru.

Administracja pod dowództwem kurdyjskim powiedziała, że zatrzymani zaatakowali bramy obozu Ain Eissa i uciekli w niedzielę podczas intensywnych walk w pobliżu i tureckich nalotów.

W obozie mieszka około 12 000 osób, w tym prawie 1000 kobiet z zagranicy powiązanych z IS i ich dziećmi.

Miasto Ain Eissa, około 35 kilometrów (20 mil) na południe od granicy, jest także domem dla jednej z największych baz koalicji kierowanych przez USA w północno-wschodniej Syrii.

Siły kurdyjskie, które współpracowały ze Stanami Zjednoczonymi w walce z IS, twierdzą, że mogą nie być w stanie utrzymać ośrodków przetrzymywania przetrzymujących tysiące bojowników, gdy walczą o powstrzymanie naporu Turcji.

___

12:45

Organizacja Narodów Zjednoczonych twierdzi, że co najmniej 130 000 osób zostało przesiedlonych w wyniku walk w północno-wschodniej Syrii, a znacznie więcej osób jest w ruchu, gdy ofensywa turecka w tym regionie rozpocznie się piątego dnia.

Tymczasem lokalna administracja kurdyjska ostrzegła w niedzielę przed „katastrofą humanitarną”, ponieważ walka utrudnia pomoc i dostarczanie usług do północnej Syrii. Walki dotarły do głównej autostrady biegnącej między Hassakeh, głównym miastem i węzłem logistycznym, a Ain Eissa, centrum administracyjnym obszarów kierowanych przez Kurdyjczyków.

ONZ stwierdziło, że jego zespoły techniczne nie były w stanie uzyskać dostępu do przepompowni wody w mieście Hassakeh uszkodzonej przez ostrzał, pozostawiając 400 000 osób, w tym 82 000 mieszkańców wysiedlonych obozów dotkniętych zawieszeniem wody.

Naloty, pociski artyleryjskie i intensywne starcia dotarły aż do 30 kilometrów (19 mil) na południe od granicy turecko-syryjskiej.

___

12:05

Syryjscy kurdyjscy urzędnicy twierdzą, że zwolennicy państwa islamskiego uciekli z obozu dla przesiedleńców w północno-wschodniej Syrii po wylądowaniu w pobliżu pocisków.

Siły tureckie zbliżają się do miasta Ain Eissa, około 35 kilometrów (20 mil) na południe od granicy, w ramach ich ofensywy przeciwko siłom dowodzonym przez Kurdyjczyków. W mieście znajduje się obóz, w którym mieszka około 12 000 osób, w tym prawie 1 000 kobiet z obcymi związkami z IS i ich dziećmi. W centrum administracyjnym znajduje się także baza koalicji kierowana przez USA.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii twierdzi, że tureckie samoloty bojowe uderzyły w niedziele w pobliżu obozu Ain Eissa. Mówi, że niektórzy mieszkańcy obozu uciekli, gdy wybuchły intensywne starcia między wspieranymi przez Turcję bojownikami syryjskimi a siłami kurdyjskimi.

Nie było od razu jasne, ilu mieszkańców obozu uciekło. Siły kurdyjskie, które współpracowały z USA w celu przejęcia ogromnych obszarów wschodniej Syrii z IS, twierdzą, że mogą nie być w stanie utrzymać ośrodków przetrzymywania przetrzymujących tysiące bojowników, gdy walczą o powstrzymanie tureckiego postępu.

___

11:15

Oficjalna agencja informacyjna Turcji twierdzi, że sojusznicze siły syryjskie zajęły miasto Suluk w piątym dniu ofensywy tureckiej w północno-wschodniej Syrii.

Agencja informacyjna Anadolu powiedziała, że w niedzielę centrum miasta – położone na strategicznym skrzyżowaniu około 10 km na południe od granicy – zostało oczyszczone z Syryjskich Kurdyjskich Ludowych Jednostek Ochrony, czyli YPG.

Turcja uważa tę grupę za zagrożenie dla powiązań z trwającym dekady kurdyjskim powstaniem w domu.

Kurdyjski urzędnik pod warunkiem zachowania anonimowości powiedział, że starcia w Suluk trwają.

Tureckie Ministerstwo Obrony opublikowało na Twitterze tweety 480 bojowników YPG, które zostały „zneutralizowane” od środy. Nie można niezależnie zweryfikować numeru.

Kilka pocisków wystrzelonych z Syrii trafiło w tureckie miasta przygraniczne Akcakale i Suruc w prowincji Sanliurfa. Agencja informacyjna Anadolu powiedziała, że jedna osoba została ranna w niedzielę w Suruc.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: