TRANSLATOR CHANGE NAVIGATION CONTENT AND PAGE TO ANY LANGUAGE FROM 160 AVAILABLE// Tłumacz/ zmień język strony nawigacji i chat na dowolny jezyk z 160 dostępnych.
Kategorie
archiwum bloga wpisy od 2009 roku
WIELKI BUNT SPOŁECZNY W POLSCE WYWOŁANY GŁODEM26 kwietnia 2020
-1440855 sekund temu.

M-forum A.V Live.

╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝

CZERWONE

Najnowsze:Turcja robi niewielkie postępy w drugim dniu inwazji na Syrię

AKCAKALE, Turcja (AP) – Tureckie siły naziemne zajęły co najmniej jedną wioskę od kurdyjskich bojowników w północnej Syrii, gdy ruszyli w czwartek napaści, wystrzeliwując naloty i wystrzeliwując ostrzał artyleryjski w miastach i wioskach wzdłuż jego granicy.

Na tym zdjęciu wykonanym z tureckiej strony granicy między Turcją a Syrią, w Ceylanpınar, w prowincji Sanliurfa, w południowo-wschodniej Turcji, kłębi się dym z celów wewnątrz Syrii, w mieście Ra’s al-Ayn, podczas bombardowania przez siły tureckie Czwartek, październik. 10, 2019. (AP Photo / Lefteris Pitarakis)

Inwazja turecka, teraz drugiego dnia, została powszechnie potępiona na całym świecie. W północnej Syrii mieszkańcy terenów przygranicznych wpadli w panikę, próbując wydostać się pieszo, samochodami i rikszami wypełnionymi materacami i kilkoma rzeczami.

Było to bardzo znajome dla wielu, którzy zaledwie kilka lat temu uciekli przed atakami na swoje miasta i wsie przez grupę Państw Islamskich.

Grupa kierowana przez Kurdów i syryjscy aktywiści twierdzili w czwartek, że pomimo ciężkiego szturmu wojska tureckie nie poczyniły znacznych postępów na kilku frontach, które otworzyły w ciągu ostatnich godzin. Ale ich roszczenia nie mogły być niezależnie zweryfikowane, a sytuacja na miejscu była trudna do oceny.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan twierdził, że 109 „terrorystów” zostało zabitych od czasu, gdy Ankara rozpoczęła ofensywę w Syrii poprzedniego dnia – nawiązanie do sojuszniczych amerykańskich bojowników kurdyjskich w Syrii. Nie rozwijał się, a raporty na miejscu nie wskazywały na nic tak bliskiego tak dużej liczbie ofiar.

Na tym zdjęciu wykonanym z tureckiej strony granicy między Turcją a Syrią, w Akcakale, w prowincji Sanliurfa, w południowo-wschodniej Turcji, kłębi się dym z celów wewnątrz Syrii podczas bombardowania sił tureckich w czwartek, 10 października 2019 r. (AP Photo / Lefteris Pitarakis )

Erdogan ostrzegł także Unię Europejską, aby nie nazywał wtargnięcia Ankary do Syrii „inwazją”, i ponowił groźbę „otwarcia bram” i umożliwienia syryjskim uchodźcom zalania Europy.

Turecka państwowa agencja informacyjna powiedziała, że sojusznicy tureckiej bojówki opozycji syryjskiej oczyścili dwie wioski po drugiej stronie granicy w Syrii, Yabisa i Tel Fander, i weszli do nich. Nie podał dalszych szczegółów.

Mjr Youssef Hammoud, rzecznik wspieranych przez Turcję bojowników syryjskich, napisał na Twitterze, że byli w Yabisa, niedaleko miasta Tal Abyad, opisując ją jako „pierwszą wioskę, która zdobyła wolność”.

Na tym zdjęciu wykonanym z tureckiej strony granicy między Turcją a Syrią, w Akcakale, w prowincji Sanliurfa, południowo-wschodniej Turcji i Ssortly po rozpoczęciu tureckiej operacji w Syrii, flaga Kurdyjskich Ludowych Jednostek Ochrony (YPG) leci dalej budynek, czwartek, 10 października 2019 r. (AP Photo / Lefteris Pitarakis)

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii poinformowało, że tureccy komandosi wkroczyli do wioski Beir Asheq.

Turcja rozpoczęła w środę ofensywę w północnej Syrii od nalotów i ostrzału artyleryjskiego, a następnie wojska lądowe zaczęły przekraczać granicę później tego samego dnia.

Oddziały amerykańskie wycofały się z tego obszaru, torując drogę do ataku Turcji.

Turcja od dawna grozi atakiem kurdyjskich bojowników, których Ankara uważa za terrorystów sprzymierzonych z kurdyjską rebelią w Turcji. Oczekiwania na inwazję wzrosły po nagłej niedzielnej decyzji prezydenta Donalda Trumpa o zasadniczo porzuceniu syryjskich bojowników kurdyjskich, narażając ich na atak ofensywy tureckiej.

Kurdowie, którzy byli jedynymi sojusznikami Ameryki w Syrii walczącymi z grupą Państw Islamskich, wstrzymali w czwartek wszystkie operacje przeciwko ekstremistom IS w celu skoncentrowania się na walce z napierającymi wojskami tureckimi, mówią kurdyjscy i amerykańscy urzędnicy.

Na tym zdjęciu wykonanym z tureckiej strony granicy między Turcją a Syrią, w Akcakale, w prowincji Sanliurfa, w południowo-wschodniej Turcji, kłębi się dym z celów wewnątrz Syrii podczas bombardowania sił tureckich w czwartek, 10 października 2019 r. (AP Photo / Lefteris Pitarakis )

Turcja uważa, że jej operacje przeciwko kurdyjskiej milicji w Syrii są kwestią własnego przetrwania i od dawna nalega, aby nie tolerować lokalnej administracji kurdyjskiej w Syrii wzdłuż jej granicy. Mówi, że kurdyjscy bojownicy są powiązani z nielegalną Partią Robotniczą Kurdystanu, czyli PKK, która od 35 lat prowadzi rebelię przeciwko Turcji, zabijając dziesiątki tysięcy.

Turecka PKK jest uważana za grupę terrorystyczną przez Turcję i jej zachodnich sojuszników, w tym Stany Zjednoczone. Ankara była rozwścieczona poparciem USA dla syryjskich bojowników kurdyjskich, twierdząc, że Waszyngton uzbroił przedłużenie grupy terrorystycznej – zarzuty zarówno USA, jak i syryjscy Kurdowie zaprzeczają.

Oświadczenie tureckiego Ministerstwa Obrony w czwartek nie podało dalszych szczegółów na temat ofensywy, ale udostępniło krótkie wideo z komandosami w akcji. Ministerstwo poinformowało, że od początku inwazji tureckie odrzutowce i artyleria uderzyły w 181 celów na wschód od rzeki Eufrat w Syrii.

Na tym zdjęciu wykonanym z tureckiej strony granicy między Turcją a Syrią, w Akcakale, w prowincji Sanliurfa, w południowo-wschodniej Turcji, praca casterów w tle miasta Tel Abyad w Syrii, czwartek, 10 października 2019 r. (AP Photo / Lefteris Pitarakis)

Mustafa Bali, rzecznik syryjskich sił demokratycznych dowodzonych przez Kurdów, powiedział, że ich bojownicy odparli ataki lądowe sił tureckich.

„Na razie brak zaliczki”, napisał na Twitterze w czwartek.

Obserwatorium, monitor wojenny, który ma aktywistów w całym kraju, powiedział, że odkąd Turcja rozpoczęła swoją działalność, siedmiu cywilów zostało zabitych.

Turcja twierdzi, że zamierza stworzyć „bezpieczną strefę”, która wypchnie kurdyjską milicję z jej granicy i ostatecznie umożliwi repatriację do 2 milionów syryjskich uchodźców w tym regionie.

Decyzja Trumpa o odsunięciu wojsk amerykańskich w północno-wschodniej Syrii była poważną zmianą w polityce USA i wywołała sprzeciw ze wszystkich stron w kraju. Oznaczało to również poważną zmianę retoryki Trumpa, który podczas zeszłorocznej konferencji prasowej w Nowym Jorku poprzysiągł stanąć przy Kurdach, którzy byli jedynymi sojusznikami Ameryki w Syrii walczącymi z IS.

Trump powiedział wtedy, że Kurdowie „walczyli z nami” i „umarli z nami”, i nalegał, aby Ameryka nigdy nie zapomniała.

Po ogłoszeniu ofensywy przez Erdogana Trump nazwał operację „złym pomysłem”. Później w środę powiedział, że nie chce brać udziału w „niekończących się, bezsensownych wojnach”.

Kampania Turcji – w której członek NATO zsypał bomby na obszarze, na którym stacjonowały setki amerykańskich żołnierzy – spotkała się z natychmiastową krytyką i apelem o powściągliwość ze strony Europy.

W czwartek Australia wyraziła obawy, że wtargnięcie Turcji może ożywić odrodzenie grupy Państw Islamskich i odmówiła poparcia bliskiego sojusznika Stanów Zjednoczonych za wycofanie wojsk z tego obszaru. Premier Scott Morrison powiedział, że przez noc był w kontakcie z rządami Turcji i USA i przyznał, że martwi się sytuacją.

W Waszyngtonie urzędnicy oświadczyli w środę, że dwóch brytyjskich bojowników uważanych za część komórki Państwa Islamskiego, która ścięła zakładników, została wywieziona z aresztu w Syrii i przebywała w areszcie amerykańskim.

Ta dwójka, El Shafee Elsheikh i Alexanda Amon Kotey, wraz z innymi brytyjskimi dżihadami rzekomo stworzyli komórkę IS o pseudonimie „The Beatles”, przeżywając jeńców z powodu angielskich akcentów. W 2014 i 2015 r. Bojownicy przetrzymywali w Syrii ponad 20 zachodnich zakładników i torturowali wielu z nich.

Grupa ścięła siedmiu amerykańskich, brytyjskich i japońskich dziennikarzy i pracowników pomocy oraz grupę syryjskich żołnierzy, szczycąc się rzezią w filmach wydanych na całym świecie.

____

Powiązani pisarze prasowi Suzan Fraser w Ankarze w Turcji, Zeynep Bilginsoy w Stambule i Bassem Mroue w Bejrucie przyczynili się do tego raportu.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: