TRANSLATOR CHANGE NAVIGATION CONTENT AND PAGE TO ANY LANGUAGE FROM 160 AVAILABLE// Tłumacz/ zmień język strony nawigacji i chat na dowolny jezyk z 160 dostępnych.
Kategorie
archiwum bloga wpisy od 2009 roku
WIELKI BUNT SPOŁECZNY W POLSCE WYWOŁANY GŁODEM26 kwietnia 2020
-1437346 sekund temu.

M-forum A.V Live.

╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝

CZERWONE

Najnowsze: Tokarczuk walczył o nagrodę literacką Nobla

SZTOKHOLM (AP) – Najnowsze informacje na temat przyznawania Nagród Nobla 2019 (cały czas lokalne):

PLIK – W tym 15 marca 2017 r. Zdjęcie polskiej autorki Olgi Tokarczuk bierze udział w wykładzie w Kolonii w Niemczech. Olga Tokarczuk zostaje laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2018 r., Czwartek 10 października 2019 r. Dwie nagrody Nobla w dziedzinie literatury ogłaszane są w czwartek po przełożeniu nagrody literackiej w 2018 r. W związku z zarzutami o wykorzystywanie seksualne, które wstrząsnęły Szwedzką Akademią. (Joerg Carstensen / dpa przez AP)

13:55

Polscy wydawcy Olgi Tokarczuk twierdzą, że „cieszą się” z przyznania literackiej Nagrody Nobla pisarzowi, z którym współpracują od 18 lat.

Sebastian Nowak z Wydawnictwa Literackiego powiedział w czwartek, że nagroda „potwierdza wielki zakres i siłę jej prozy. Jest naszym cennym dobrem narodowym. ”

Nowak powiedział, że wydawcy nie mogli natychmiast dotrzeć do Tokarczuk, ponieważ „jeździła gdzieś na niemieckiej autostradzie” z Dortmundu, gdzie spotkała się w środę z czytelnikami w innym miejscu.

Według niemieckiej agencji prasowej dpa ma spotkanie w Bielefeld później.

Nowak powiedziała, że jej proza jest „uniwersalna i przekroczyła wszelkie granice wieku i polityki”. Wszystkie jej książki są dostępne w języku polskim pod marką Wydawnictwo Literackie.

W ubiegłym roku Tokarczuk była pierwszą polską pisarką, która zdobyła nagrodę International Booker za książkę „Loty”. Polski tytuł to „Bieguni”.

57-letni pisarz mieszka we Wrocławiu, w południowo-zachodniej Polsce, a także spędza czas na puszczy pobliskich dolin.

Minister kultury Piotr Gliński, który powiedział w tym tygodniu, że nie ukończył żadnej z jej książek, po nagraniu napisał na Twitterze gratulacje i powiedział, że spróbuje ponownie.

___

14:45

Polska powieściopisarka Olga Tokarczuk jest pierwszą kobietą w tym roku, która otrzymała nagrodę Nobla – choć ściśle mówiąc, jej nagroda dotyczy roku 2018. Dziewięciu laureatów tegorocznych nagród naukowych to wszyscy mężczyźni.

Tokarczuk jest dopiero piętnastą kobietą, która zdobyła nagrodę literacką Nobla od ponad wieku i pierwszą od czasu białoruskiej dziennikarki Swietłany Aleksijewicz w 2015 roku.

W ubiegłym roku trzy kobiety otrzymały nagrody – Donna Strickland z fizyki; Frances H. Arnold w chemii; a Nadia Muras zdobyła Pokojową Nagrodę Nobla. Dzięki Tokarczukowi liczba ta wzrosła do czterech w 2018 r.

Według oficjalnej strony internetowej Nagrody Nobla 53 kobiety zostały uhonorowane we wszystkich kategoriach od 1901 roku. Pierwszą kobietą, która otrzymała nagrodę literacką, była szwedzka autorka Selma Lagerlof w 1909 roku.

___

13:40

Prezydent Polski i minister kultury pogratulowali pisarce Oldze Tokarczuk za zdobycie nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2018 roku.

Prezydent Andrzej Duda nazwał go „wielkim dniem dla polskiej literatury” na Twitterze i powiedział: „Kolejny polski pisarz, po poecie Wisławie Szymborskiej, otrzymuje literacką Nagrodę Nobla. Brawo!”

Szymborska otrzymała nagrodę w 1996 roku.

Tokarczuk, 57 lat, jest jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy. Ale była także krytykowana przez polskich konserwatystów – i grożono jej śmiercią – za krytykę aspektów przeszłości kraju, w tym epizodów antysemityzmu. Jest również silną krytyką polskiego rządu prawicowego.

PLIK – Na zdjęciu w piątek, 7 sierpnia 2009 r., Austriacki autor Peter Handke bierze udział w próbnej próbie dramatu Samuela Becketta i Petera Handke’a „Ostatnia taśma Krappa / Do dnia, w którym rozstajesz się lub pytanie o światło” w Salzburgu w Austrii. Laureatem literackiej nagrody Nobla w 2019 r. Jest austriacki pisarz Peter Handke. (AP Photo / Kerstin Joensson, plik)

Minister kultury Piotr Gliński, który zaledwie kilka dni temu wyznał, że próbował czytać jej prace, ale nie udało się jej przejrzeć, również pogratulował jej. W czwartek powiedział, że będzie się bardziej starał i twierdził, że osiągnęła dla Polski. Powiedział: „Nagroda Nobla jest wyraźnym znakiem, że polska kultura jest bardzo ceniona na świecie”.

___

14:15

Peter Handke jest znany jako prowokujący pisarz, który nie stronił od kontrowersyjnych kontrowersji lub, jak napisano w jednym z jego dzieł, „Obrażanie publiczności”, trwający ponad pięć dekad.

Debiutancka powieść Handke w 1966 roku to „Szerszenie”. Również w tym samym roku „Offending the Audience” zadebiutował w teatrze we Frankfurcie, konfrontując elegancko ubranych miłośników teatru jako „nie na nic”.

Jego powieść z 1970 roku „Niepokój bramkarza podczas rzutu karnego”, historia byłego sportowca, została nakręcona przez Wima Wendersa.

Handke był przeciwnikiem nalotów NATO przeciwko Serbii podczas wojny w Kosowie pod koniec lat 90. XX wieku i zabrał głos w 2006 r. Na pogrzebie byłego przywódcy Serbii Slobodana Miloszevicia.

PLIK – W tym zdjęciu z 12 lutego 2017 r. Polska autorka Olga Tokarczuk spekas podczas konferencji prasowej w Berlinie, Niemcy. Olga Tokarczuk zostaje laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w 2018 r., Czwartek 10 października 2019 r. Dwie nagrody Nobla w dziedzinie literatury ogłaszane są w czwartek po przełożeniu nagrody literackiej w 2018 r. W związku z zarzutami o wykorzystywanie seksualne, które wstrząsnęły Szwedzką Akademią. (Britta Pedersen / dpa przez AP)

14:10

Prezydent Austrii gratuluje Peterowi Handke’owi zdobycia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, chwaląc jego „fascynujące” prace i ogłaszając, że to wspaniały dzień dla literatury.

Alexander Van der Bellen napisał na Twitterze, że „cichy i intensywny głos Handke od dziesięcioleci projektuje światy, miejsca i ludzi, którzy nie mogą być bardziej fascynujący”.

Opisał ton Handke’a jako „niemądry i wyjątkowy” i powiedział, że „mamy za co podziękować Peterowi Handke’owi. Mam nadzieję, że on to wie.

___

13:45

Przewodniczący Komitetu Nobla Szwedzkiej Akademii mówi, że 18-osobowa Akademia wybrała czterech członków ze swoich szeregów i pięciu „zewnętrznych”, aby wybrać krótką listę nagród literackich 2018 i 2019.

Akademia zreformowała się po zarzutach o wykorzystywanie seksualne, które doprowadziły do masowego exodusu członków komitetu i odejścia ówczesnej stałej sekretarza Sary Danius, w wyniku czego w ubiegłym roku po raz pierwszy od 1943 r., W szczytowym okresie II wojny światowej, nie przyznano żadnej nagrody .

Anders Olsson, przewodniczący, twierdzi, że lista kandydatów, których nazwiska są tajne, została sprowadzona przez grupę dziewięciu osób do krótkiej listy ośmiu osób do rozważenia przez Akademię.

Dodał, że na początku października Akademia wybiera laureatów i że kandydat musi otrzymać ponad połowę oddanych głosów.

Zapytany, czy Szwedzka Akademia naprawdę podejmuje decyzję, Olsson powiedział „Nie jesteśmy jeszcze gotowi do oceny procesu” i odmówił rozwinięcia wewnętrznej linii pracy.

___

13:40

Ogłoszenie, że literacka nagroda Nobla w 2018 r. Została przyznana polskiej pisarce Oldze Tokarczuk, zapewnia morale liberalnym Polakom zaledwie trzy dni przed nacjonalistyczną partią populistyczną idącą w stronę kraju nieliberalną ścieżką, która wydaje się zmierzać w kierunku ponownego wyboru.

Tokarczuk został w czwartek uhonorowany przez Szwedzką Akademię za „narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Tokarczuk świętowała w swoich pracach etniczny tygiel, jakim była Polska. To nie sprawiło, że była powszechnie podziwiana przez nacjonalistów u władzy w Polsce.

Nawet minister kultury Piotr Gliński powiedział w ostatnich dniach, że próbował czytać jej prace, ale nigdy nie ukończył żadnego z nich.

Ostatnim Polakiem, który wygrał literacką nagrodę Nobla, była poeta Wisława Szymborska w 1996 roku.

___

1 po południu

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury 2018 została przyznana polskiej autorce Oldze Tokarczuk „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”, podczas gdy nagrodę w 2019 r. Otrzymał austriacki pisarz Peter Handke.

Mats Malm, stały sekretarz Akademii Szwedzkiej, mówi, że Handke został uhonorowany „za wpływową pracę, która dzięki pomysłowości językowej badała peryferie i specyfikę ludzkiego doświadczenia”.

Na krótkiej liście znalazło się osiem nazwisk, z których dwie wybrano do nagród w 2018 i 2019 r., Powiedział Anders Olsson, przewodniczący Komitetu Nobla Szwedzkiej Akademii.

Chwała przychodzi w postaci nagrody pieniężnej w wysokości 9 milionów koron (918 000 $), która ma zostać nagrodzona złotym medalem i dyplomem. Laureaci otrzymują je podczas eleganckiej ceremonii w Sztokholmie 10 grudnia, w rocznicę śmierci Nobla w 1896 r., Wraz z pięcioma innymi laureatami Nagrody Nobla. Szósta, nagroda pokojowa, jest wręczana w Oslo w Norwegii tego samego dnia.

___

8:15

Dwie nagrody Nobla w dziedzinie literatury – jedna za rok 2019 i jedna za rok poprzedni – zostaną ogłoszone w czwartek po przełożeniu nagrody literackiej 2018 w związku z zarzutami o wykorzystywanie seksualne, które wstrząsnęły Szwedzką Akademią.

Nagroda chemiczna trafiła w środę do trzech naukowców za pracę prowadzącą do opracowania akumulatorów litowo-jonowych. To było dzień po przyznaniu nagrody fizyki Kanadyjczykowi i dwóm Szwajcarom, aw poniedziałek nagrodę za fizjologię lub medycynę dostało dwóch Amerykanów i jeden brytyjski naukowiec.

Jak dotąd w tym tygodniu przyznano dziewięć nagród Nobla, a wszyscy laureaci to mężczyźni.

Pożądaną Pokojową Nagrodą Nobla jest piątek, aw poniedziałek nagroda ekonomiczna.

 

zrodlo:apnews,com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: