TRANSLATOR CHANGE NAVIGATION CONTENT AND PAGE TO ANY LANGUAGE FROM 160 AVAILABLE// Tłumacz/ zmień język strony nawigacji i chat na dowolny jezyk z 160 dostępnych.
LISTA - KANAŁY - AUTORÓW PUBLIKUJĄCYCH FILMY I ARTYKUŁY NA STRONIE M-FORUM -WYBIERZ Z LISTY KANAŁ Z WSZYSTKIMI PUBLIKACJAMI AUTORA
Kategorie
archiwum bloga wpisy od 2009 roku
WIELKI BUNT SPOŁECZNY W POLSCE WYWOŁANY GŁODEM26 kwietnia 2020
-2111356 sekund temu.

M-forum A.V Live.

╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝ ╔╦╦╦═╦╗╔═╦═╦══╦═╗ ║║║║╩╣╚╣═╣║║║║║╩╣ ╚══╩═╩═╩═╩═╩╩╩╩═╝

CZERWONE

Najnowsze: premier Australii martwiący się IS może przegrupować się w Syrii

BEIRUT (AP) – Najnowsze wydarzenia dotyczące ofensywy tureckiej w Syrii (zawsze lokalnie):

6 rano

Premier Australii Scott Morrison mówi, że obawia się, że kampania Turcji w Syrii doprowadzi do odrodzenia grupy Państw Islamskich.

Powiedział dziennikarzom w Sydney w środę, że był „głęboko zaniepokojony” działaniami Turcji i wyraził obawy rządów Turcji i USA o bezpieczeństwo ludności cywilnej i ludności kurdyjskiej.

Turcja przeprowadziła naloty, wystrzeliła artylerię i rozpoczęła środkową ofensywę przeciwko bojownikom kurdyjskim w północnej Syrii w środę po wycofaniu wojsk amerykańskich z tego obszaru.

Morrison powiedział, że nie będzie komentował decyzji prezydenta Donalda Trumpa o zasadniczo porzuceniu kurdyjskich bojowników, którzy byli jedynymi sojusznikami Ameryki w Syrii walczącymi z bojownikami IS.

Australijski przywódca powiedział, że ruch Trumpa był „sprawą USA” i że działania Turcji zmierzały do przekroczenia granicy i rozmieszczenia w innym kraju, który był przedmiotem troski Australii.

___

2:15

Urzędnicy amerykańscy twierdzą, że dwóch uwięzionych brytyjskich bojowników uważanych za członków grupy Państwa Islamskiego, którzy ścięli zakładników, zostali wzięci do aresztu amerykańskiego i wywiezieni z Syrii.

Prezydent Donald Trump powiedział wcześniej w środę, że USA przekazały niektórych więźniów Państwa Islamskiego w obawie, że mogą uniknąć aresztu, gdy wojska tureckie zaatakują północno-wschodnią Syrię.

Urzędnicy twierdzą, że zabrali El Shafee Elsheikh i Alexandę Amon Kotey z Syrii w nieznane miejsce.

Dwóch mężczyzn i innych brytyjskich dżihadystów, którzy utworzyli domniemaną celę IS, która ścięła więźniów, otrzymali przydomek „The Beatles”, ponieważ przeżyli jeńcy z powodu angielskich akcentów. W celi ścięto siedmiu amerykańskich, brytyjskich i japońskich dziennikarzy i pracowników pomocy oraz grupę syryjskich żołnierzy w 2014 i 2015 roku, szczycąc się rzezią w filmach wydanych na całym świecie.

12:25

Prezydent Donald Trump powiedział, że USA przeniosły niektórych z najbardziej niebezpiecznych bojowników Państwa Islamskiego zatrzymanych w Syrii w nieznane miejsce, gdzie można ich obserwować podczas tureckiej inwazji wojskowej do Syrii.

W środę wojska tureckie zaatakowały północną Syrię, aby odepchnąć kurdyjskich bojowników, których uważa za terrorystów. Kurdowie zostali popierani przez Stany Zjednoczone i w marcu zdobyli ostatnie terytorium kontrolowane przez IS w Syrii.

Kurdowie trzymają również tysiące bojowników IS w aresztach. Istniała obawa, że zatrzymani mogliby uzyskać wolność, gdyby siły kurdyjskie opuściły posterunki, aby walczyć z siłami tureckimi.

Trump mówi, że niektórzy „naprawdę źli” zatrzymani bojownicy IS zostali przeniesieni, ale nie mówi, ilu zostało przeniesionych, gdzie i kiedy zostali przeniesieni.

12:05

Turcja zaczęła atakować posty w mediach społecznościowych krytyczne wobec ofensywy armii tureckiej w północnej Syrii.

Oświadczenie tureckiej dyrekcji policji oświadczyło w środę, że wszczęło „niezbędne procedury prawne” wobec 78 osób, które rzekomo „zaangażowały się w ciemną propagandę” przeciwko operacji wojskowej.

Oskarża także 78 o podżeganie do nienawiści i wysuwanie fałszywych roszczeń „podważających reputację naszych sił bezpieczeństwa”.

W oświadczeniu dodaje się: „Będziemy kontynuować naszą walkę z przestępczością i przestępcami w wirtualnym świecie, tak jak w każdej innej dziedzinie”.

23:35

Szef polityki zagranicznej Unii Europejskiej wzywa Turcję do zaprzestania działań wojskowych w północno-wschodniej Syrii.

Federica Mogherini powiedziała w środowym oświadczeniu na piśmie, że „wznowione działania zbrojne na północnym wschodzie jeszcze bardziej osłabią stabilność całego regionu, zaostrzą cierpienia ludności cywilnej i spowodują dalsze przesiedlenia”.

UE twierdzi, że „jednostronne działanie” Turcji zagraża postępowi koalicji kierowanej przez USA w celu pokonania ekstremistycznej grupy państw islamskich.

Blok wzywa również wszystkie strony do zapewnienia ochrony ludności cywilnej i dostępu humanitarnego w całej Syrii.

Mogherini twierdzi, że UE podtrzymuje swoje stanowisko, że syryjscy uchodźcy muszą powrócić do swoich miejsc pochodzenia, gdy warunki zostaną spełnione. Ostrzega, że „każda próba zmiany demograficznej byłaby nie do przyjęcia”.

23.20

Urzędnik ds. Bezpieczeństwa twierdzi, że siły lądowe Turcji i sojusznicze tureckie siły opozycyjne Syrii wkroczyły na obszar północnej Syrii w ramach czterostronnej ofensywy.

Urzędnik bezpieczeństwa mający siedzibę w pobliżu granicy turecko-syryjskiej nie powiedziałby, ile żołnierzy bierze udział w operacji naziemnej, która rozpoczęła się w środę po tym, jak tureckie odrzutowce i artyleria uderzyły w syryjskie kurdyjskie cele w regionie.

Urzędnik rozmawiał z Associated Press pod warunkiem zachowania anonimowości zgodnie z przepisami rządowymi.

– Przez Suzan Fraser.

22:55

Liga Arabska mówi, że ministrowie spraw zagranicznych z całego regionu spotkają się w celu omówienia operacji wojskowej Turcji w północnej Syrii.

Hossam Zaki, zastępca sekretarza generalnego organizacji panarabskiej, mówi w środę, że spotkanie odbędzie się w Kairze w sobotę.

Spotkanie następuje po tym, jak Egipt wezwał do nadzwyczajnego spotkania Ligi Arabskiej w celu omówienia „rażącej agresji” Turcji przeciwko suwerenności Syrii.

___

22:45

Tureckie Ministerstwo Obrony mówi, że tureckie siły lądowe przekroczyły granicę, aby walczyć z bojownikami kurdyjskimi w północno-wschodniej Syrii, kilka godzin po uderzeniu tureckich odrzutowców i obszarów artyleryjskich na północnej granicy Syrii.

Ministerstwo poinformowało, że wojska tureckie wraz z sojuszniczymi siłami opozycji syryjskiej przeprowadziły się w środę do Syrii. Nie podał dalszych szczegółów.

Ofensywa Turcji – nazwana Operacją Wiosna Pokoju – rozpoczęła się po tym, jak prezydent USA Donald Trump zgodził się wycofać amerykańskie wojska z tego obszaru, torując drogę do ataku na siły, które od dawna są sojusznikami ze Stanami Zjednoczonymi.

Turcja dąży do stworzenia tak zwanej „bezpiecznej strefy”, która zostałaby oczyszczona z kurdyjskich bojowników – którą Ankara uważa za terrorystów i przedłużenie kurdyjskich rebeliantów walczących w Turcji – i ostatecznie umożliwiłaby powrót uchodźców.

22:35

Syryjski monitor wojny i kolektyw aktywistów na obszarach kontrolowanych przez Kurdów twierdzą, że co najmniej siedmiu cywilów zginęło w tureckich strajkach w północno-wschodniej Syrii.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii odnotowało liczbę ofiar śmiertelnych o ósmej, w tym dwóch chrześcijańskich Asyryjczyków w mieście Qamishli, męża i żonę oraz ich dziecko, a także innego mężczyznę w wiosce poza miastem Tal Abyad, oraz dziecko w wiosce na zachód od Qamishli. Mówi się, że zabity został także mężczyzna w Ras al-Ayn.

Centrum informacyjne Rojava, kolektyw aktywistów w północno-wschodniej Syrii, policzyło siedmiu zabitych.

Obserwatorium podało, że w walkach zginęło co najmniej siedmiu bojowników z dowodzonych przez Kurdów Syryjskich Sił Demokratycznych. Centrum Rojava spowodowało śmierć trzech osób.

Turcja rozpoczęła w środę operację wojskową przeciwko bojownikom kurdyjskim, atakując obszary w północno-wschodniej Syrii za pomocą nalotów i ostrzału artyleryjskiego.

21:20

Dyplomaci ONZ twierdzą, że Rada Bezpieczeństwa odbędzie w czwartek zamknięte spotkanie w sprawie działań wojskowych Turcji w północno-wschodniej Syrii.

Pięciu narodów europejskich w radzie – Francja, Wielka Brytania, Niemcy, Belgia i Polska – poprosiło o spotkanie w środę, powiedzieli dyplomaci. Rozmawiali pod warunkiem anonimowości, ponieważ dyskusje były prywatne.

Zdaniem dyplomatów spotkanie odbędzie się po czwartkowym porannym spotkaniu w Kolumbii.

– Edith M. Lederer

___

20:15

Prezydent Donald Trump mówi, że USA nie popierają ataku Turcji na północną Syrię i wyjaśnił Ankarie, że jego atak na kurdyjskich bojowników, którzy pomogli USA w walce z Państwem Islamskim, jest „złym pomysłem”.

W oświadczeniu w środę Trump powiedział, że żaden żołnierz amerykański nie jest atakowany w okolicy. Wcześniej Trump rozkazał siłom USA opuścić ten obszar, co wywołało krytykę, że porzucił amerykańskiego sojusznika.

Trump mówi, że nie chce, aby USA toczyły „te niekończące się, bezsensowne wojny”.

Mówi, że utrzyma Turcję w swoim zaangażowaniu w ochronę ludności cywilnej i mniejszości religijnych, w tym chrześcijan, i zapewni, że inwazja nie spowoduje kryzysu humanitarnego. Mówi także, że Turcja musi upewnić się, że bojownicy IS trzymani w niewoli w Syrii pozostaną zatrzymani.

20:05

Amerykański oficer obrony i kurdyjski urzędnik w Syrii twierdzą, że wspierana przez USA syryjska milicja atakowana przez siły tureckie zawiesiła operacje przeciwko grupie państw islamskich.

Milicja, znana jako Syryjskie Siły Demokratyczne, zmierza do walki z atakiem Turcji, który jak dotąd obejmuje naloty i ostrzał artyleryjski.

Urzędnicy, którzy potwierdzili zawieszenie operacji SDF przeciwko państwu islamskiemu, nie byli upoważnieni do podania szczegółowych informacji na temat zaistniałej sytuacji i dlatego zabrali głos pod warunkiem zachowania anonimowości.

Urzędnik obrony USA powiedział, że najazd tureckich sił lądowych jeszcze się nie rozpoczął, ale wkrótce się spodziewano.

– Robert Burns

___

19:25

Egipt potępił turecką operację wojskową w północnej Syrii, nazywając ją „agresją” przeciwko suwerenności Syrii.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Egiptu w środowym oświadczeniu potępiło „najsilniejszymi słowami” ofensywę i wezwało Radę Bezpieczeństwa ONZ do powstrzymania „wszelkich prób zajęcia terytoriów syryjskich. lub zmień dane demograficzne w północnej Syrii ”.

W oświadczeniu stwierdzono, że atak Turcji jest „rażącą agresją” przeciwko suwerenności Syrii. Wzywa także do nadzwyczajnego spotkania Ligi Arabskiej.

____

19:05

Syryjski monitor wojny i kolektyw aktywistów kurdyjskich twierdzą, że tureckie bombardowanie północnej Syrii zabiło co najmniej jednego członka sił kierowanych przez Kurdów.

Brytyjskie obserwatorium praw człowieka w Syrii podało, że jeden bojownik wspieranych przez USA syryjskich sił demokratycznych wspieranych przez USA został zabity, a sześciu innych zostało rannych.

Centrum informacyjne Rojava, kolektyw aktywistów w północno-wschodniej Syrii, potwierdziło, że bojownik SDF zginął w przygranicznej syryjskiej miejscowości Ras al-Ayn.

Turcja rozpoczęła w środę operację wojskową przeciwko bojownikom kurdyjskim, atakując obszary w północno-wschodniej Syrii za pomocą nalotów i ostrzału artyleryjskiego.

SDF oświadczył w oświadczeniu, że tureckie naloty powietrzne sięgają nawet 50 kilometrów od granicy. Stwierdzono, że 16 pozycji SDF było celem.

___

18:20

Niemiecki minister spraw zagranicznych potępia ofensywę Turcji w północnej Syrii i wezwał Ankarę do zakończenia akcji wojskowej, mówiąc, że grozi ona „dalszą katastrofą humanitarną i dalszym przesiedlaniem osób”.

Minister spraw zagranicznych Heiko Maas powiedział w środę w oświadczeniu, że „potępiamy ofensywę turecką w północno-wschodniej Syrii w najostrzejszych możliwych warunkach. ”

Powiedział, że Turcja ryzykuje, że „jeszcze bardziej zdestabilizuje region i wzmocni IS”, odnosząc się do tak zwanej grupy państw islamskich.

Maas powiedział, że Syria potrzebuje stabilności po ośmiu latach wojny i że pierwszym krokiem powinno być zwołanie komitetu konstytucyjnego w najbliższej przyszłości: „Wzywamy Turcję do zakończenia ofensywy i pokojowego prowadzenia interesów bezpieczeństwa. ”

____

18:15

Sekretarz generalny NATO wzywa Turcję, by nie „dalej destabilizowała regionu” poprzez akcję wojskową w północnej Syrii.

Jens Stoltenberg powiedział na konferencji prasowej w Rzymie, że Turcja, sojusznik z NATO, „ma uzasadnione obawy dotyczące bezpieczeństwa”, cierpiąc z powodu „przerażających ataków terrorystycznych” i przyjmując tysiące uchodźców.

Powiedział, że NATO zostało poinformowane o trwającej operacji Turcji w północnej Syrii. I dodał: „ważne jest, aby unikać działań, które mogą dalej destabilizować region, eskalować napięcia i powodować więcej ludzkich cierpień”.

Powiedział, że Turcja powinna działać „powściągliwie”, a wszelkie działania powinny być „proporcjonalne”.

Stoltenberg omówi akcję wojskową z przywódcą Turcji w piątek w Stambule.

18.00

Turecka agencja informacyjna twierdzi, że dwie tureckie pociski zostały wystrzelone do tureckiego miasta na granicy z Syrią. W ataku nikt nie został ranny.

Agencja Anadolu powiedziała, że w środę pociski trafiły do miasta Ceylanpinar.

Zostali zwolnieni z syryjskiego kurdyjskiego miasta Ras al-Ayn, donosi Anadolu, wkrótce po tym, jak Turcja rozpoczęła operację wojskową mającą na celu wyparcie syryjskich sił kurdyjskich z granicy tureckiej.

Tymczasem władze tureckie ogłosiły ludności cywilnej obszar wzdłuż granicy turecko-syryjskiej.

___

17:35

Turecka agencja informacyjna twierdzi, że tureckie jednostki artyleryjskie ostrzeliwują podejrzane cele syryjskich sił kurdyjskich przez granicę w syryjskim mieście Tal Abyad.

Agencja Anadolu powiedziała, że haubice uderzyły w środę po tym, jak prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił rozpoczęcie tureckiej operacji wojskowej przeciwko bojownikom kurdyjskim w północno-wschodniej Syrii. Tureckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że ofensywa rozpoczęła się o godzinie 16.00 (1300 GMT).

Wcześniej doniesienia telewizji tureckiej informowały, że tureckie samoloty przeprowadzały naloty na syryjskie kurdyjskie pozycje w mieście Tal Abyad i pokazywały kłębiący się dym z wybranych obszarów.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji poinformowało, że ambasadorowie pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, w tym ambasador USA David Satterfield, zostali poinformowani o operacji.

17:25

Wysoki urzędnik Unii Europejskiej wzywa Turcję do zaprzestania operacji wojskowej w północnej Syrii i ostrzega, że UE nie będzie płacić za pomoc Ankara w utworzeniu tam bezpiecznej strefy.

W środę, w rozmowie z prawodawcami UE, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział: „Wzywam Turcję oraz inne podmioty do powściągliwości i do zaprzestania działalności już, jak mówimy, w toku”.

Uznając, że Turcja ma obawy dotyczące bezpieczeństwa na granicy z Syrią, Juncker twierdzi, że „jeśli plan turecki zakłada utworzenie tzw. Bezpiecznej strefy, nie oczekuj, że Unia Europejska zapłaci za nią”.

UE płaci Turcji 6 miliardów euro (6,6 miliarda dolarów), aby pomóc krajowi poradzić sobie z prawie 4 milionami syryjskich uchodźców na jego terytorium w zamian za powstrzymanie migrantów wyjeżdżających do Europy. Ale Ankara szuka więcej pieniędzy wśród obaw, że tysiące Syryjczyków mogą wkrótce przekroczyć granicę

___

16:35

Rzecznik wspieranych przez USA sił kurdyjskich pod dowództwem kurdyjskim w północnej Syrii mówi, że tureckie samoloty wojenne zaczęły atakować „obszary cywilne” w północnej Syrii.

Mustafa Bali z Syryjskich Sił Demokratycznych twierdzi, że naloty spowodowały „ogromną panikę wśród mieszkańców regionu”.

Tweet Bali na środowe popołudnie nastąpił wkrótce po tym, jak prezydent Turcji Erdogan ogłosił w tweecie, że rozpoczęła się turecka ofensywa wojskowa w północno-wschodniej Syrii.

Turcja od wielu dni gromadzi żołnierzy, przygotowując się do ataku na kurdyjskich bojowników w północno-wschodniej Syrii, które Ankara uważa za organizację terrorystyczną.

___

16:30

Urzędnik USA twierdzi, że tureckie naloty w północno-wschodniej Syrii nie są skoordynowane z amerykańskim wojskiem i są uważane za niebezpieczne dla sił koalicyjnych i cywilów w tym regionie.

Urzędnik przemawiał pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do krótkich reporterów.

Prezydent Turcji Erdogan ogłosił, że w środę rozpoczęły się naloty na kontrolowane przez Kurdów obszary północno-wschodniej Syrii.

– autorka: Sarah El Deeb.

___

16:25

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił rozpoczęcie tureckiej operacji wojskowej w Syrii.

Erdogan powiedział na swoim oficjalnym koncie na Twitterze w środę, że rozpoczęła się operacja o nazwie „Wiosna pokoju”. Powiedział, że operacja ma na celu wyeliminowanie „groźby terroru” wymierzonej przeciwko Turcji.

Wcześniej, turecka telewizja donosiła, że tureckie samoloty bombardowały syryjskie kurdyjskie pozycje przez granicę z Turcji.

Turcja od dawna groziła atakiem na kurdyjskich bojowników, których Ankara uważa za terrorystów, i ich przedłużeniem

Trump zgodził się wycofać wojska amerykańskie z Syrii i przejąć kontrolę nad Turcją

___

16:10

Prezydent Donald Trump broni swojej decyzji o wycofaniu wojsk amerykańskich z północno-wschodniej Syrii, powołując się na „WIELKĄ OBRAZ!”

Trump tweetuje w środę, że „WEJŚCIE NA BLISKI WSCHÓD JEST NAJGORSZĄ DECYZJĄ, KTÓRA ZOSTAŁA PODJĘTA W HISTORII NASZEGO KRAJU!”

Trump mówi: „głupie, niekończące się wojny, dla nas, kończą się!”, A on „powoli & amp; ostrożnie ”sprowadzając żołnierzy amerykańskich do domu.

Ale decyzja o opuszczeniu Syryjskich Kurdów – którzy wspierali USA w walce z bojownikami Państwa Islamskiego – narażona na atak wojskowy z Turcji, została potępiona przez niektórych najbardziej zaciekłych republikańskich sojuszników Trumpa.

Republikański senator Lindsey Graham z Karoliny Południowej powiedział „Fox & amp; Przyjaciele ”w środę, że taki ruch byłby„ największym błędem ”Trumpa jako prezydenta.

___

15:35

Wspierana przez USA syryjska grupa kurdyjska wzywa Moskwę do pośrednictwa w rozmowach z rządem syryjskim w Damaszku, w świetle planowanej inwazji wojskowej przez Turcję w północno-wschodniej Syrii.

Syryjska administracja kurdyjska podała w środowym oświadczeniu, że pozytywnie odpowiada na wezwania z Moskwy zachęcające Kurdów i rząd syryjski do uregulowania różnicy poprzez rozmowy.

Syryjski kurdyjski urzędnik mówi również, że dotarł do Damaszku „i innych stron” przed przewidywaną operacją turecką.

Urzędnik odmówił podania szczegółów i powiedział, że nie osiągnięto jeszcze porozumienia. Mówił pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do rozmowy z dziennikarzami.

Wezwanie do rozmów z Damaszkiem odzwierciedla desperacki zasięg sił kurdyjskich po częściowym wycofaniu się Stanów Zjednoczonych, narażając ich na atak turecki.

– Sarah El Deeb w Bejrucie;

___

15:05

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan rozmawiał o swoich planach wtargnięcia do północno-wschodniej Syrii z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Biuro Erdogana powiedział, że przywódca Turcji powiedział swojemu rosyjskiemu odpowiednikowi podczas rozmowy telefonicznej w środę, że planowana akcja wojskowa Ankary w regionie na wschód od rzeki Eufrat „przyczyni się do pokoju i stabilności”, a także „utoruje drogę procesowi politycznemu” w Syria.

Erdogan dodał, że Ankara przywiązuje dużą wagę do ochrony praw i interesów narodu syryjskiego oraz że Turcja „docenia konstruktywne podejście” Rosji w tej sprawie.

___

14:40

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Syrii potępiło plany Turcji dotyczące inwazji na północno-wschodnią Syrię, nazywając ją „rażącym pogwałceniem” prawa międzynarodowego i przysięgając odeprzeć wtargnięcie wszelkimi środkami.

Oświadczenie ministerstwa w środę obwiniało niektóre grupy kurdyjskie o to, co się dzieje, mówiąc, że zostały użyte jako narzędzie do pomocy w rzekomym „amerykańskim projekcie”.

Powiedział, że Syria jest gotowa przywrócić swoich „zbłąkanych synów, jeśli powrócą do zmysłów”, odnosząc się do pro-amerykańskich bojowników kurdyjskich

Ministerstwo twierdzi, że ogłoszenia dotyczące planowanej inwazji odzwierciedlają „wrogie zachowanie” prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana oraz ekspansjonistyczne ambicje Ankary w Syrii.

Turcja masuje wojska wzdłuż granicy z Syrią przed zbliżającą się operacją wojskową przeciwko syryjskim bojownikom kurdyjskim.

___

14:30

Minister spraw zagranicznych Turcji powiedział, że jego kraj poinformuje Syrię, Organizację Narodów Zjednoczonych i inne kraje o spodziewanym wtargnięciu Turcji do północnej Syrii.

Mevlut Cavusoglu twierdzi, że planowana wyprawa do regionu jest zgodna z prawem międzynarodowym dotyczącym prawa Turcji do obrony. Przemówił podczas wizyty w Algierii w środę.

Cavusoglu mówi, że Ankara „przekaże informacje do Stanów Zjednoczonych i innych krajów, w tym Syrii, zgodnie z prawem międzynarodowym”.

Dodał, że „jedynym celem Turcji są terroryści” w północno-wschodniej Syrii i że wtargnięcie będzie sposobem Ankary na „przyczynienie się do integralności granicy Syrii”.

Oczekiwania na turecką inwazję wzrosły po tym, jak prezydent Donald Trump w niedzielę nagle ogłosił, że wojska amerykańskie ustąpią przed tureckim pchnięciem.

___

14:25

Rzecznik syryjskich bojowników pod dowództwem kurdyjskiego mówi: „wszystkie opcje są otwarte”, jeśli Turcja najedzie na północny wschód Syrii.

Kino Gabriel, rzecznik wspieranych przez USA Syryjskich Sił Demokratycznych, powiedział w środę, że bojownicy pod dowództwem kurdyjskim wykorzystają wszystkie swoje możliwości, aby się odeprzeć.

Mówi, że siły kurdyjskie pozostawiają otwarte drzwi do współpracy z rządem syryjskim lub innymi regionalnymi mocarstwami w celu obrony tego obszaru. Nie rozwinął się.

Gabriel mówi, że syryjskie siły kurdyjskie kontrolują około 30% Syrii. Mówi, że obecnie nie ma żadnych kontaktów ze stroną rządową.

Siły syryjskie, wspierane przez Rosję i Iran, są obecne na południu i zachodzie terytoriów kurdyjskich.

___

1 po południu

Szef Ligi Arabskiej mówi, że jest zaniepokojony planowaną ofensywą wojskową Turcji w północno-wschodniej Syrii przeciwko tamtejszym syryjskim bojownikom kurdyjskim.

Ahmed Aboul Gheit powiedział w środę w oświadczeniu, że taka inwazja byłaby „rażącym naruszeniem suwerenności Syrii i zagraża integralności Syrii”.

Dodał, że planowane wtargnięcie Turcji grozi także rozpaleniem kolejnych konfliktów we wschodniej i północnej Syrii i „może pozwolić na odrodzenie” grupy państw islamskich.

Turcja przygotowuje się do ataku na kurdyjskich bojowników w Syrii, których Ankara uważa za terrorystów sprzymierzonych z kurdyjską rebelią w Turcji.

Stało się to po tym, jak prezydent Donald Trump powiedział na początku tego tygodnia, że USA odejdą na bok w oczekiwaniu na turecki atak na syryjskich kurdyjskich bojowników, którzy od lat walczą u boku Amerykanów.

___

12:30 po południu

Minister obrony Turcji mówi, że trwają przygotowania do spodziewanego najazdu Turcji do Syrii.

Hulusi Akar wypowiedział się w środę, kilka dni po tym, jak prezydent Donald Trump nagle ogłosił, że wojska amerykańskie odejdą na bok, aby umożliwić tureckiemu zepchnięcie do północno-wschodniej Syrii.

Turcja od dawna grozi atakiem na kurdyjskich bojowników w Syrii, których Ankara uważa za terrorystów sprzymierzonych z kurdyjską rebelią w Turcji

Akar powiedział państwowej agencji Anadolu: „Nasze wysiłki dotyczące ofensywy są kontynuowane, rozmieszczanie, przygotowania są kontynuowane”.

___

11:20

Irańska telewizja państwowa informuje, że Republika Islamska rozpoczęła niespodziewane ćwiczenia wojskowe siłami specjalnymi armii w pobliżu granicy z Turcją.

Ćwiczenie to jest wynikiem sprzeciwu Iranu wobec planowanej przez Turcję inwazji na północną Syrię na syryjskich bojowników kurdyjskich. Syryjscy Kurdowie byli sojusznikami USA w wojnie przeciwko grupie z Państwem Islamskim.

Nagłą irańską próbę ogłoszono w środę. Raport telewizyjny mówi, że jest nadzorowany przez generała dywizji Abdolrahima Mousaviego, szefa armii Iranu.

Jednak telewizja państwowa nie wspomniała o spodziewanej operacji tureckiej ani nie rozwinęła liczby żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach w Qushchi w zachodniej prowincji Azerbejdżanu w Iranie. Obszar ten wynosi około 620 kilometrów, czyli 385 mil, na północny zachód od Teheranu.

Iran i Rosja są kluczowymi sojusznikami długo rządzonego rządu prezydenta Syrii Baszara Assada. Obaj mają żołnierzy na ziemi w Syrii. Chociaż mogą publicznie sprzeciwić się tureckiemu wtargnięciu do Syrii, prawdopodobnie nie mają nic przeciwko operacji zmniejszającej siły kurdyjskie.

___

11:10

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarża Stany Zjednoczone o granie w „bardzo niebezpieczne gry” z syryjskimi Kurdami, których bojownicy byli czołowymi sojusznikami USA w wojnie z grupą państw islamskich w Syrii.

Podczas środowej wizyty w Kazachstanie Ławrow powiedział, że USA po raz pierwszy wsparły syryjskie kurdyjskie „quasi państwo” w północno-wschodniej Syrii, a teraz wycofują swoje poparcie.

Mówi, że „takie lekkomyślne podejście do tego bardzo wrażliwego tematu może podpalić cały region i musimy go za wszelką cenę uniknąć”. Rosyjskie agencje informacyjne przekazały uwagi Ławrowa i poinformowały, że Moskwa przekazała to stanowisko Waszyngtonowi.

Ławrow nie odniósł się bezpośrednio do kwestii przewidywanej inwazji Turcji na północno-wschodnią Syrię, ale powiedział, że Moskwa zachęca Kurdów i rząd syryjski do uregulowania różnicy poprzez rozmowy.

Czołowy rosyjski dyplomata podkreślił, że zarówno Damaszek, jak i syryjscy Kurdowie powiedzieli, że są „otwarci na dialog, a my dołożymy wszelkich starań, aby pomóc w rozpoczęciu rozmów na ten temat”.

___

10:30 rano

Kurdyjska administracja cywilna w północno-wschodniej Syrii ogłosiła wezwanie do „ogólnej mobilizacji” wzdłuż granicy z Turcją, gdy Ankara gromadzi żołnierzy przed zbliżającą się inwazją.

Władze lokalne, znane jako Autonomiczna Administracja Syrii Północnej i Wschodniej, mówią: „Wzywamy naszych ludzi ze wszystkich grup etnicznych do przemieszczania się w okolice obszarów w pobliżu granicy z Turcją w celu przeprowadzenia aktów oporu w tym wrażliwym okresie historycznym . ”

Wezwała także społeczność międzynarodową do wywiązania się ze swoich obowiązków, ponieważ „katastrofa humanitarna może spaść na nasz lud” w północno-wschodniej Syrii.

Turcja przygotowuje się do ataku na kurdyjskich bojowników w Syrii, których Ankara uważa za terrorystów sprzymierzonych z kurdyjską rebelią w Turcji.

Prezydent Donald Trump w niedzielę nagle ogłosił, że wojska amerykańskie odejdą na bok przed pchnięciem Turcji – zmiana polityki USA, która zasadniczo porzuciła syryjskich Kurdów, długoletnich sojuszników USA w walce z grupą Państwa Islamskiego.

___

9:40

Najwyższy turecki urzędnik mówi, że wojsko Turcji „wkrótce” wkroczy do Syrii wraz z sojuszniczymi syryjskimi siłami rebeliantów po tym, jak prezydent Donald Trump zapowiedział wycofanie wojsk amerykańskich z tego obszaru.

Fahrettin Altun, dyrektor ds. Komunikacji prezydencji tureckiej, wezwał społeczność międzynarodową w Washington Post w środę do „zgromadzenia się” za Ankarą.

Altun mówi, że Turcja stara się „zneutralizować” syryjskich bojowników kurdyjskich w północno-wschodniej Syrii i „uwolnić miejscową ludność od jarzma zbrojnych zbirów”.

Napisał: „Tureckie wojsko wraz z Wolną Armią Syryjską wkrótce przekroczy granicę turecko-syryjską”.

Turcja uważa syryjskich bojowników kurdyjskich, sprzymierzonych z siłami amerykańskimi w walce z IS, za terrorystów powiązanych z wyjętymi spod prawa kurdyjskimi rebeliantami w Turcji.

___

9:30 rano

Siły wspierane przez USA i dwie syryjskie grupy aktywistów twierdzą, że bojownicy Państwa Islamskiego przeprowadzili atak w mieście Raqqa w północnej Syrii.

Wczesny środowy atak skierowany był na wspierane przez USA syryjskie siły demokratyczne wspierane przez USA w Raqqa, która kiedyś była de facto stolicą ekstremistów.

Atak nadchodzi, gdy Turcja ma rozpocząć ofensywę przeciwko bojownikom kurdyjskim w północno-wschodniej Syrii.

Kurdyjscy bojownicy twierdzą, że IS przeprowadziło trzy samobójcze ataki na swoje pozycje w Rakce. Nie było słowa o ofiarach.

Raqqa jest cicho zabity, kolektyw aktywistów, zgłosił wymianę ognia i wybuchu.

Brytyjskie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, grupa monitorująca wojnę, twierdzi, że w ataku uczestniczyło dwóch bojowników IS, którzy przed strzeleniem wysadzili się w powietrze.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: