M-forum A.V Live.

ARTYKUŁY PRASOWE , NIUS INFO , POLITYKA GOSPODARKA, POLSKA I ŚWIAT , FILMY , REPORTAŻE , STREAM LIVE ZAŁÓŻ WŁASNE AUTORSKIE KONTO I PUBLIKUJ BEZ CENZURY FELIETONY ARTYKUŁY FILMY DOKUMENTY MATERIAŁY PRASOWE WŁASNE

pobrane (1).png

Protestujący przenoszą się do stolicy Ekwadoru; prezydent się wyprowadza

miejsce-na-reklame.

QUITO, Ekwador (AP) – Tysiące rdzennych mieszkańców, niektóre niosące długie kije, zbiegły się we wtorek w stolicy Ekwadoru, gdy protesty i starcia antyrządowe doprowadziły prezydenta do przeniesienia oblężonej administracji z Quito.

17-milionowy kraj Ameryki Południowej wydawał się być w niebezpiecznym impasie, sparaliżowany brakiem transportu publicznego i zablokowanymi drogami, które odbijały się na i tak już wrażliwej gospodarce.

Przemoc trwa od zeszłego tygodnia, kiedy decyzja prezydenta Lenína Moreno o zakończeniu subsydiów doprowadziła do gwałtownego wzrostu cen paliw. Protestujący zajęli niektóre instalacje naftowe, a państwowa spółka naftowa Petroecuador ostrzegła, że ​​straty produkcyjne mogą osiągnąć 165 000 baryłek dziennie, czyli prawie jedną trzecią całkowitej produkcji, jeśli utrzyma się niepewność.

Rząd ogłosił godzinę policyjną wokół kluczowych instalacji państwowych i budynków rządowych, a także niezbędnej infrastruktury, takiej jak lotniska i rafinerie ropy naftowej.

Wcześniej we wtorek protestujący przełamali bariery policyjne, a niektórzy weszli do pustego budynku kongresu w Quito. Policja wystrzeliła gaz łzawiący i zmusiła ich do wycofania się.

Rdzenni protestujący zajęli dwie oczyszczalnie ścieków w mieście Ambato, na południe od stolicy, budząc obawy o dostawy do mieszkańców, według władz miejskich.

W poniedziałkową noc setki ludzi szalały w okolicy Duranu w pobliżu miasta portowego Guayaquil, rabując apteki, sklepy z urządzeniami elektronicznymi i inne budynki.

W innej części Ekwadoru policja porzuciła pojazd pancerny protestującym, którzy go podpalili. W wielu obszarach zamieszki rozbiły szyby samochodowe, włamały się do sklepów i stanęły w obliczu sił bezpieczeństwa.

Niektóre nagrania wideo pokazują, że policja bije protestujących na ziemi. Przeciwnicy oskarżają rząd Moreno o łamanie praw człowieka w jego próbach stłumienia zakłóceń.

Moreno spotkał się we wtorek z ministrami gabinetu w Guayaquil po przeniesieniu tam operacji rządowych z Quito z powodu problemów z bezpieczeństwem. W komentarzach transmitowanych przez sieć telewizyjną Ecuavisa powiedział, że ma wsparcie instytucji Ekwadoru i podziękował im „za obronę systemu demokratycznego”.

W telewizyjnym przemówieniu pod koniec poniedziałku prezydent powiedział, że był celem zamachu stanu, ale nie zrezygnował z decyzji o zmniejszeniu dotacji przyczyniających się do ogromnego długu publicznego, który wzrósł, zanim objął urząd. Cięcia należały do ​​środków ogłoszonych w ramach planu finansowania Międzynarodowego Funduszu Walutowego w wysokości 4,2 miliarda dolarów, który powiedział, że pakiet pomoże biednym poprzez wzmocnienie gospodarki Ekwadoru i tworzenie miejsc pracy.

Rdzenne grupy potępiły to, co nazywają rządową „umową o zamkniętych drzwiach” z MFW, stwierdzając w oświadczeniu, że środki oszczędnościowe pogłębią nierówności ekonomiczne.

Grupy stwierdziły, że przeprowadzają „nieposłuszeństwo obywatelskie” i zatrzymały część żołnierzy i policji wkraczających na terytoria tubylcze. Ale skrytykowali wandalizm i grabieże „przez zewnętrznych aktorów, którzy nie są związani z naszym ruchem ani celami”.

Kilku dowódców wojskowych stanęło za Moreno podczas jego przemówienia w poniedziałek wieczorem, podkreślając poparcie sił zbrojnych.

Moreno wezwał do dialogu w celu rozwiązania kryzysu. Jednocześnie powiedział, że jego lewicowy poprzednik i były sojusznik, Rafael Correa, próbuje zdestabilizować Ekwador z pomocą prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro. Ekwador jest jednym z kilkudziesięciu narodów wzywających do obalenia Maduro.

Maduro oddalił to roszczenie we wtorek wieczorem w telewizji. Żartobliwie nazywał siebie „Super Maduro” i poruszał swymi ciemnymi wąsami, kpiącą sugestią, że może wezwać supermoce do obalenia rządów.

„Jeśli pan, panie Lenín Moreno, chce zobaczyć rzeczywistość tego, co się dzieje, cofnij ten pakiet gospodarczy i rozpocznij dialog z mieszkańcami Ekwadoru”, dodał Maduro. „Rozpocznij dialog z chłopami, robotnikami i ludnością tubylczą”.

Correa i Moreno handlowali oskarżeniami o korupcję w ostatnich miesiącach, a Correa mówi, że on i jego sojusznicy są ofiarami prześladowań politycznych. Correa, która mieszka w Belgii, stoi przed nakazem aresztowania wydanym w Ekwadorze w zeszłym roku za rzekomą korupcję.

Siedem krajów Ameryki Łacińskiej – Argentyna, Brazylia, Kolumbia, Salwador, Gwatemala, Peru i Paragwaj – wyraziły poparcie dla Moreno i potępiły Maduro za rzekome próby „destabilizacji naszych demokracji”. Kolumbia powiedziała wcześniej, że Wenezuela zapewnia schronienie partyzantom kolumbijskim, zarzut, że rząd Wenezueli zaprzecza.

Organizacja stanów amerykańskich wezwała do rozmów w celu zakończenia zamieszek w Ekwadorze i powiedziała, że ​​Moreno został wybrany konstytucyjnie.

„Porwanie policji i personelu wojskowego jest całkowicie niedopuszczalne, podobnie jak niszczenie i plądrowanie dóbr publicznych, palenie samochodów patrolowych i ataki na karetki pogotowia”, powiedział sekretariat generalny bloku regionalnego.

Według Juana Sebastiána Roldána, prywatnego sekretarza prezydenta, w Ekwadorze aresztowano około 570 osób za przestępstwa, w tym ataki na ludzi i mienie.

„To, przez co przechodzimy, nie jest pokojową mobilizacją, lecz przestępczością i wandalizmem” – powiedział Roldán na Twitterze.

W ubiegłym tygodniu rząd ogłosił stan wyjątkowy, pozwalając mu ograniczyć niektóre swobody obywatelskie, gdy próbuje przywrócić porządek.

Niepokoje rozprzestrzeniły się z pracowników transportu na studentów, a następnie na miejscowych demonstrantów, co jest złym zwrotem dla rządu. Rdzenni protestujący odegrali ważną rolę w rezygnacji prezydenta Ekwadoru w 2005 r., Lucio Gutiérreza, choć milcząca aprobata wojska była kluczem do jego usunięcia.

Największa grupa ludności tubylczej w kraju, Konfederacja rdzennych narodowości Ekwadoru, powiedziała, że ​​rząd Moreno nie zdołał złagodzić dobrobytu „najbardziej narażonych” mieszkańców Ekwadoru. Grupa złożyła podobne skargi na Corrego, jego poprzednika.

„W całej historii Ekwadoru pokazaliśmy, że ludność tubylcza jest w stanie zamknąć kraj, gdy nasze prawa są zagrożone, a władza jest nadużywana” – powiedziały rdzenne grupy w swoim oświadczeniu.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

REKLAMA 300 X300.jpg
%d bloggers like this: