KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

CZERWONE

Najnowsze: Iran rozpoczyna niespodziewane ćwiczenia w pobliżu granicy z Turcją

The following two tabs change content below.

BEIRUT (AP) – Ostatnie wydarzenia po decyzji prezydenta Donalda Trumpa o porzuceniu bojowników syryjskich kurdyjskich przed przewidywaną ofensywą turecką w północno-wschodniej Syrii (zawsze lokalnie):

11:20

Irańska telewizja państwowa informuje, że Republika Islamska rozpoczęła niespodziewane ćwiczenia wojskowe siłami specjalnymi armii w pobliżu granicy z Turcją.

Ćwiczenie to jest wynikiem sprzeciwu Iranu wobec planowanej przez Turcję inwazji na północną Syrię na syryjskich bojowników kurdyjskich. Syryjscy Kurdowie byli sojusznikami USA w wojnie przeciwko grupie z Państwem Islamskim.

Nagłą irańską próbę ogłoszono w środę. Raport telewizyjny mówi, że jest nadzorowany przez generała dywizji Abdolrahima Mousaviego, szefa armii Iranu.

Jednak telewizja państwowa nie wspomniała o spodziewanej operacji tureckiej ani nie rozwinęła liczby żołnierzy biorących udział w ćwiczeniach w Qushchi w zachodniej prowincji Azerbejdżanu w Iranie. Obszar ten wynosi około 620 kilometrów, czyli 385 mil, na północny zachód od Teheranu.

Iran i Rosja są kluczowymi sojusznikami długo rządzonego rządu prezydenta Syrii Baszara Assada. Obaj mają żołnierzy na ziemi w Syrii. Chociaż mogą publicznie sprzeciwić się tureckiemu wtargnięciu do Syrii, prawdopodobnie nie mają nic przeciwko operacji zmniejszającej siły kurdyjskie.

___

11:10

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oskarża Stany Zjednoczone o granie w „bardzo niebezpieczne gry” z syryjskimi Kurdami, których bojownicy byli czołowymi sojusznikami USA w wojnie z grupą państw islamskich w Syrii.

Podczas środowej wizyty w Kazachstanie Ławrow powiedział, że USA po raz pierwszy wsparły syryjskie kurdyjskie „quasi państwo” w północno-wschodniej Syrii, a teraz wycofują swoje poparcie.

Mówi, że „takie lekkomyślne podejście do tego bardzo wrażliwego tematu może podpalić cały region i musimy go za wszelką cenę uniknąć”. Rosyjskie agencje informacyjne przekazały uwagi Ławrowa i poinformowały, że Moskwa przekazała to stanowisko Waszyngtonowi.

Ławrow nie odniósł się bezpośrednio do kwestii przewidywanej inwazji Turcji na północno-wschodnią Syrię, ale powiedział, że Moskwa zachęca Kurdów i rząd syryjski do uregulowania różnicy poprzez rozmowy.

Czołowy rosyjski dyplomata podkreślił, że zarówno Damaszek, jak i syryjscy Kurdowie powiedzieli, że są „otwarci na dialog, a my dołożymy wszelkich starań, aby pomóc w rozpoczęciu rozmów na ten temat”.

___

10:30 rano

Kurdyjska administracja cywilna w północno-wschodniej Syrii ogłosiła wezwanie do „ogólnej mobilizacji” wzdłuż granicy z Turcją, gdy Ankara gromadzi żołnierzy przed zbliżającą się inwazją.

Władze lokalne, znane jako Autonomiczna Administracja Syrii Północnej i Wschodniej, mówią: „Wzywamy naszych ludzi ze wszystkich grup etnicznych do przemieszczania się w okolice obszarów w pobliżu granicy z Turcją w celu przeprowadzenia aktów oporu w tym wrażliwym okresie historycznym . ”

Wezwała także społeczność międzynarodową do wywiązania się ze swoich obowiązków, ponieważ „katastrofa humanitarna może spaść na nasz lud” w północno-wschodniej Syrii.

Turcja przygotowuje się do ataku na kurdyjskich bojowników w Syrii, których Ankara uważa za terrorystów sprzymierzonych z kurdyjską rebelią w Turcji.

Prezydent Donald Trump w niedzielę nagle ogłosił, że amerykańskie wojska odejdą na bok przed etycznym naciskiem Turcji – zmiana polityki USA, która zasadniczo porzuciła syryjskich Kurdów, długoletnich sojuszników USA w walce z grupą Państwa Islamskiego.

___

9:40

Najwyższy turecki urzędnik mówi, że wojsko Turcji „wkrótce” wkroczy do Syrii wraz z sojuszniczymi syryjskimi siłami rebeliantów po tym, jak prezydent Donald Trump zapowiedział wycofanie wojsk amerykańskich z tego obszaru.

Fahrettin Altun, dyrektor ds. Komunikacji prezydencji tureckiej, wezwał społeczność międzynarodową w Washington Post w środę do „zgromadzenia się” za Ankarą.

Altun mówi, że Turcja stara się „zneutralizować” syryjskich bojowników kurdyjskich w północno-wschodniej Syrii i „uwolnić miejscową ludność od jarzma zbrojnych zbirów”.

Napisał: „Tureckie wojsko wraz z Wolną Armią Syryjską wkrótce przekroczy granicę turecko-syryjską”.

Turcja uważa syryjskich bojowników kurdyjskich, sprzymierzonych z siłami amerykańskimi w walce z IS, za terrorystów powiązanych z wyjętymi spod prawa kurdyjskimi rebeliantami w Turcji.

___

9:30 rano

Siły wspierane przez USA i dwie syryjskie grupy aktywistów twierdzą, że bojownicy Państwa Islamskiego przeprowadzili atak w mieście Raqqa w północnej Syrii.

Wczesny środowy atak skierowany był na wspierane przez USA syryjskie siły demokratyczne wspierane przez USA w Raqqa, która kiedyś była de facto stolicą ekstremistów.

Atak nadchodzi, gdy Turcja ma rozpocząć ofensywę przeciwko bojownikom kurdyjskim w północno-wschodniej Syrii.

Kurdyjscy bojownicy twierdzą, że IS przeprowadziło trzy samobójcze ataki na swoje pozycje w Rakce. Nie było słowa o ofiarach.

Raqqa jest cicho zabity, kolektyw aktywistów, zgłosił wymianę ognia i wybuchu.

Brytyjskie Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka, grupa monitorująca wojnę, twierdzi, że w ataku uczestniczyło dwóch bojowników IS, którzy przed strzeleniem wysadzili się w powietrze.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: