M-forum A.V Live.

ARTYKUŁY PRASOWE , NIUS INFO , POLITYKA GOSPODARKA, POLSKA I ŚWIAT , FILMY , REPORTAŻE , STREAM LIVE ZAŁÓŻ WŁASNE AUTORSKIE KONTO I PUBLIKUJ BEZ CENZURY FELIETONY ARTYKUŁY FILMY DOKUMENTY MATERIAŁY PRASOWE WŁASNE

pobrane (1).png

Luizjana staje się nowym ośrodkiem w aresztach dla imigrantów pod rządami Trumpa

miejsce-na-reklame.

WINNFIELD, La. (AP) – W gęstym lesie na wsi w Luizjanie znajduje się więzienie z drutu kolczastego, które szybko przerodziło się w duże centrum zatrzymań dla imigrantów zatrzymanych na granicy.

Winn Correctional Center jest jednym z ośmiu więzień w Luizjanie, które w ubiegłym roku rozpoczęły pobyt dla osób ubiegających się o azyl i innych migrantów, co czyni Luizjanę mało prawdopodobnym epicentrum zatrzymań dla imigrantów za prezydenta Donalda Trumpa. Imigracja i służby celne USA twierdzą, że obecnie w Luizjanie przebywa około 8 000 migrantów z 51 000 w całym kraju.

Te nowe obiekty, będące połączeniem starych więzień stanowych i lokalnych więzień, znajdują się kilka godzin drogi od Nowego Orleanu i innych dużych miast w regionie, z dala od większości grup praw imigrantów i prawników imigracyjnych. Migranci skarżą się na złe traktowanie i długotrwałe przetrzymywanie.

„Wiedziałem, że nas zatrzymają, ale nigdy nie myślałem, że to potrwa tak długo”, powiedział Howard Antonio Benavides Jr., 18-latek z Wenezueli, który jest w Winn od trzech miesięcy.

Gwałtowny wzrost aresztowania migrantów nastąpił na tle przeglądu wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych w Luizjanie, który zmniejszył populację więzień stanowych i zagroził ekonomii małych miasteczek, które polegają na więzieniach.

ICE wkroczył w pustkę. W Winn, która zaczęła przetrzymywać migrantów w maju, wynagrodzenia pracowników wzrosły z 10 USD za godzinę do 18,50 USD. Lokalni urzędnicy podpisali umowy, które gwarantują miliony płatności na rzecz samorządu lokalnego, państwa i prywatnej firmy więziennej z siedzibą w państwie, jednocześnie umożliwiając ICE zatrzymywanie migrantów za dzienne koszty znacznie poniżej średniej krajowej.

ICE odrzuciło kilka próśb o skomentowanie, dlaczego skupiło się na Luizjanie. W oświadczeniu stwierdza, że określa „umowy, które można modyfikować w celu dostosowania do zwiększonych potrzeb agencji”.

___

ICE i prywatna firma więzienna prowadząca zakład, LaSalle Correctionions, zezwoliły Associated Press na wizytę w Winn przez trzy godziny we wrześniu i robienie zdjęć i nagrywanie wideo pod warunkiem, że twarze migrantów nie będą pokazywane.

AP nie wolno było rozmawiać z żadnym więźniem oprócz Benavidesa, który zgodził się na wywiad za pośrednictwem swojego prawnika. Gdy duża grupa migrantów przetrzymywanych na jednym poziomie zaczęła krzyczeć „chodź tu” po hiszpańsku, urzędnicy więzienni uniemożliwili obserwatorom zbliżanie się do imigrantów i skierowali ich na zewnątrz. Mężczyźni nadal krzyczeli z okien.

W Winn przetrzymywanych jest prawie 1500 migrantów, którzy śpią na podwójnych łóżkach w długich, wąskich jednostkach z zakratowanymi bramami. Dawn, niegdyś więzienie o średnim stopniu bezpieczeństwa, Winn ma jadalnię, boiska do piłki nożnej na świeżym powietrzu, siłownię i kaplicę zbudowaną przez byłych więźniów.

Podczas wizyty AP grupa migrantów grała w piłkę nożną, a inni sędziowali grę i utrzymywali wyniki. Około 200 osób siedziało w kaplicy, słuchając innego osadzonego – kaznodziei zielonoświątkowego – rozmawiającego o Bogu i Jezusie.

Większość zatrzymanych wyglądała na hiszpańskojęzycznych. Inni mówili po hindi i nosili pomarańczowe nakrycia głowy.

Kilka klas zamieniono w wirtualne sale sądowe ze sprzętem do wideokonferencji wideo, w których migranci mogą pojawić się przed sędziami imigracyjnymi z Nowego Meksyku. Pielęgniarki i personel medyczny zapewniają kontrole w klinice na miejscu.

Więźniowie muszą chodzić od miejsca do miejsca z rękami założonymi za plecami, tak jakby byli kajdankami. Większość pracowników nie mówi po hiszpańsku ani hindi i komunikuje się z migrantami za pomocą sygnałów ręcznych lub kilku słów po angielsku, które jedna osoba może przetłumaczyć innym.

Benavides powiedział, że został tu wysłany wcześniej w rok po tym, jak on i jego ojciec ubiegali się o azyl w czerwcu w oficjalnym porcie w El Paso w Teksasie. Obaj zostali zatrzymani razem w Teksasie i Missisipi, a następnie zabrani do oddzielnych więzień w Luizjanie. Od tego czasu nie pozwolono im rozmawiać.

W wywiadach migranci i ich rodziny powiedzieli, że urzędnicy czasami używali celi odosobnienia, aby zatrzymać osadzonych oskarżonych o naruszenie przepisów. Dla hiszpańskich użytkowników języka Winna jest on znany jako „pozo”, co oznacza studnię lub dziurę.

ICE twierdzi, że przestrzega własnych przepisów dotyczących segregacji więźniów, które mówią, że zatrzymani mogą zostać sami zamknięci w celu „przedstawienia wyraźnego zagrożenia dla bezpieczeństwa obiektu”, i nalegał w oświadczeniu, że „zobowiązuje się do zapewnienia, że osoby znajdujące się pod naszą opieką przebywać w bezpiecznych i humanitarnych warunkach oraz w odpowiednich warunkach odosobnienia. ”

Władze w Winn mówią, że do tej pory nie było większych problemów, ponieważ imigranci są lepiej zachowani i łatwiej je nadzorować niż skazańców.

„Po skazaniu przestępców zachowują się zupełnie inaczej”, powiedział Keith Deville, naczelnik placówki.

___

51 000 imigrantów, które przetrzymuje ICE w całym kraju, nie ma rekordu agencji ustanowionego na początku tego roku i jest o kilka tysięcy więcej niż upoważniony przez Kongres. Liczba zatrzymanych pozostała powyżej 50 000, mimo że w ostatnich miesiącach spadło liczba przejść granicznych, a administracja Trumpa wprowadziła nowe ograniczenia azylowe i programy ograniczania migracji, w tym zmuszając dziesiątki tysięcy ludzi do czekania w Meksyku, podczas gdy sądy imigracyjne dokonują przeglądu swoich skrzynie

Zwolennicy obwiniają administrację o zatrzymanie uprawnionych osób ubiegających się o azyl, które w przeciwnym razie mogłyby zostać zwolnione w przyszłych terminach sądowych. Mówią, że więzienia w Luizjanie są uosobieniem problemu.

Ostatnio sędzia federalny orzekł, że ICE bezprawnie odmawia zwolnienia osób ubiegających się o azyl w Luizjanie pod jego upoważnieniem do udzielenia zwolnienia warunkowego. Prawnicy twierdzą, że bardzo niewiele osób otrzymuje zwolnienie warunkowe z Winn lub innych placówek w stanie. Bez tego osoby zatrzymane muszą poprosić sędziego imigracyjnego o zapłatę, co może potrwać miesiące.

Krewni jednego z migrantów zatrzymanych w Winn przedstawili AP napisaną na maszynie listę warunków zwolnienia, które, jak twierdzili, zostało umieszczone w więzieniu, kilka tygodni po orzeczeniu sędziego. Cztery warunki to ciąża, bycie nieletnim, krytyczna choroba, taka jak rak w stadium 4 lub bycie świadkiem w federalnej sprawie karnej.

Luz Lopez, prawniczka z Południowego Centrum Prawa Ubóstwa, powiedziała, że słyszała wiele doniesień o migrantach otrzymujących listę, która według niej narusza własne wytyczne ICE dotyczące przyznania zwolnienia warunkowego.

ICE powiedział, że raporty na temat listy były „fałszywe” i dodał, że decyduje o tym, czy uwalniać więźniów w poszczególnych przypadkach.

Pedro Cordoves Diaz, 26-latek z Kuby, został zwolniony z Winn pod koniec września, tego samego dnia, w którym AP odwiedził placówkę. Został zwolniony z obligacji w wysokości 10 000 $, opłaconej przez krewnych w New Jersey.

„Zostałem w łóżku i czekałem, aż nadejdzie czas, by przybyć” – powiedział.

Areszt imigracyjny stał się coraz bardziej kontrowersyjny podczas administracji Trumpa, która oddzieliła tysiące rodzin w ramach polityki „zerowej tolerancji” na granicy amerykańsko-meksykańskiej.

ICE rozszerzyło swoją obecność w Luizjanie, gdy inne stany nakazały agencji trzymać się z daleka.

Kalifornia i Illinois całkowicie zakazały prywatnych więzień imigracyjnych, a nawet w konserwatywnym Teksasie rząd kierowany przez republikanów w hrabstwie Williamson głosował za zakończeniem zatrzymania ICE w więzieniu na 500 łóżek.

Nie ma takiego oporu w parafii Winn lub innych wiejskich społecznościach Luizjany.

Winnfield jest największym miastem w parafii, które liczy 4400 osób – w porównaniu z 5700 dwiema dekadami temu – i miejscem narodzin legendarnego gubernatora Luizjany Huey Long. Małe centrum miasta ma tyle pustych witryn sklepowych, co otwartych sklepów. Po autostradzie toczą się ciężarówki do przewozu drewna przewożące pocięte kłody z okolicznych lasów. Szeryf Cranford Jordan twierdzi, że oprócz drewna, dwa największe motory pracy w okolicy to szkoły i więzienie.

Spadek populacji więzień mógł ostatecznie doprowadzić do zamknięcia więzienia, powiedział Jordan.

„Byłoby to katastrofalne” – powiedział. „Zobaczysz ludzi w ruchu, bankructwo. To byłoby jak zamknięcie fabryki samochodów. ”

Jordan, ICE i LaSalle Corrections, które już prowadziły więzienie, zgodziły się w maju na pięcioletni kontrakt z opcją dodania kolejnych pięciu.

Jordan powiedział, że ICE płaci około 70 dolarów dziennie za każdego więźnia, ponad dwukrotnie więcej niż państwo płaciło skazańcom domowym. Jest to nadal znacznie poniżej tego, co ICE płaci na szczeblu krajowym, który szacuje się na około 133 USD dziennie w 2017 r.

Jordan powiedział, że popiera wejście ICE i nazwał napływ więźniów-imigrantów „błogosławieństwem” miejsc pracy i finansowania.

Wraz ze wzrostem liczby zatrzymań w ICE, podobnie jak LaSalle Corrections, prywatna firma z siedzibą w Ruston w Luizjanie.

LaSalle prowadzi sześć z ośmiu przekształconych więzień, które zostały otwarte od zeszłego roku. W sierpniu LaSalle zatrudnił byłego dyrektora działu egzekwowania i usuwania ICE w Nowym Orleanie na stanowisko dyrektora ds. Rozwoju. LaSalle wniósł także 2000 $ wkładu w kampanię szeryfa w marcu.

Wcześniej był krytykowany w swoich więzieniach.

LaSalle został pozwany po tym, jak więzień zmarł w 2015 r. W więzieniu w Texarkana w Teksasie. W tym roku sędzia federalny stwierdził, że personel więzienny nie przeprowadzał codziennych kontroli i naruszył „podstawowe standardy pielęgniarskie” w traktowaniu więźnia.

Czterech byłych strażników w Richwood Correctional Center w Luizjanie, który również jest zarządzany przez LaSalle, zostało skazanych na federalne warunki więzienne po incydencie w 2016 r., W którym więźniów spryskano pieprzem podczas klęczenia i zakuli w kajdanki. W tym roku Richwood został aresztem imigracyjnym.

LaSalle odmówił komentarza na temat skarg dotyczących złego traktowania lub tego, w jaki sposób areszt imigracyjny wpływa na jego działalność.

Obiekty są rozmieszczone w Luizjanie, połączone wiejskimi drogami wijącymi się przez lasy i pola uprawne. Zwolennicy izolacji stanowią poważny problem dla imigrantów.

„Sam fakt, że przetrzymujesz ludzi w takich wiejskich, odizolowanych miejscach, nie tylko utrudnia osobie walkę ze swoją sprawą, ale wręcz uniemożliwia im pozyskanie adwokatów” – powiedział Homero López , dyrektor wykonawczy New York Services Immigration Services and Legal Advocacy.

Jedną z nielicznych osób, które odwiedziły większość obiektów w Luizjanie, jest Alex Melendez, który wraz z synem prowadzi taksówkę w celu odebrania imigrantów.

W cenach zaczynających się od 100 $, jeździ imigrantami na dalekobieżny dworzec autobusowy lub lotnisko w Aleksandrii, nieco ponad godzinę drogi od Winn, a czasem do Nowego Orleanu lub Houston, co cztery godziny.

Liczba wezwań do odbioru wzrosła w ostatnim roku, czasem z powodu wezwań z czterech oddzielnych więzień w ciągu jednego dnia.

Melendez mówi, że słucha opowieści migrantów o tym, dlaczego uciekli z domów lub jak to było dla nich w środku. Niektórzy hiszpańskojęzyczni są zdezorientowani grysami, południową podstawą, która nie jest powszechnie spotykana poza Stanami Zjednoczonymi i nazywają je „arroz sin sabor” – ryż bez smaku.

Czasami stają się emocjonalni.

Stało się to niedawno, gdy Melendez pojechał do innego zakładu karnego, aby zabrać kogoś, kto właśnie został zwolniony.

„Po prostu ukląkł” – powiedział. „Wysławił Pana. Podziękował Panu, że był wolny ”.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

REKLAMA 300 X300.jpg
%d bloggers like this: