M-forum A.V Live.

ARTYKUŁY PRASOWE , NIUS INFO , POLITYKA GOSPODARKA, POLSKA I ŚWIAT , FILMY , REPORTAŻE , STREAM LIVE ZAŁÓŻ WŁASNE AUTORSKIE KONTO I PUBLIKUJ BEZ CENZURY FELIETONY ARTYKUŁY FILMY DOKUMENTY MATERIAŁY PRASOWE WŁASNE

pobrane (1).png

Egipt, Cypr i Grecja potępiają poszukiwania gazu przez Turcję

miejsce-na-reklame.

CAIRO (AP) – Egipt, Cypr i Grecja we wtorek potępiły „niezgodną z prawem i nie do przyjęcia” ofertę Turcji dotyczącą wiercenia na wodach, na których Cypr ma wyłączne prawa gospodarcze.

Prezydent Abdel-Fattah el-Sissi poprowadził we wtorek spotkanie z cypryjskim prezydentem Nicosem Anastasiadesem i greckim premierem Kyriakosem Mitsotakisem w Kairze.

To ostatni szczyt przywódców trzech krajów mający na celu wypracowanie sojuszu opartego na energii we wschodniej części Morza Śródziemnego.

„Niedopuszczalne praktyki i wiercenia Turcji … są rażącym atakiem na prawa Republiki Cypryjskiej i prawo międzynarodowe”, powiedział Anastasiades na wspólnej konferencji prasowej.

Powiedział, że Cypr ucieknie się do „wszystkich dostępnych środków dyplomatycznych, aby powstrzymać agresję Turcji”.

El-Sissi powiedział, że jednostronne praktyki Turcji grożą destabilizacją całej wschodniej części Morza Śródziemnego i „szkodzą interesom” jej krajów.

Turcja wysłała statki do wiercenia w poszukiwaniu węglowodorów w wyłącznej strefie ekonomicznej Cypru, twierdząc, że chroni własne interesy i interesy Turków cypryjskich.

Kłóci się także z Egiptem o granice we wschodniej części Morza Śródziemnego.

Cypr został podzielony w 1974 r., Kiedy Turcja dokonała inwazji po przewrocie zwolenników unii z Grecją. Tylko Turcja uznaje turecką cypryjską deklarację niepodległości w północnej części wyspy.

Rząd grecko-cypryjski powiedział, że jego operacje wiertnicze na morzu są realizacją suwerennego prawa i że wszelkie przyszłe wpływy z gazu byłyby równo dzielone, gdyby udało się osiągnąć porozumienie w sprawie zjednoczenia wyspy z oderwanymi Turkami cypryjskimi.

Trzej przywódcy potępili także planowaną przez Turcję ofensywę wojskową w północno-wschodniej Syrii, po tym jak prezydent Donald Trump powiedział na początku tego tygodnia, że USA odejdą na bok w oczekiwaniu na turecki atak na syryjskich kurdyjskich bojowników, którzy od lat walczą u boku Amerykanów.

Przysięgli zintensyfikować wysiłki na rzecz zwalczania nielegalnej migracji we wschodniej części Morza Śródziemnego i doskonalić swoje taktyki antyterrorystyczne.

Grecki przywódca powiedział, że Egipt jest strategicznym partnerem Unii Europejskiej oraz że Cypr i Grecja będą działać na rzecz wzmocnienia stosunków UE-Egipt.

Na poprzednim spotkaniu trzy kraje zgodziły się rozszerzyć „strategiczną współpracę” w dziedzinie energii, w tym sposób transportu nowo znalezionego gazu w regionie do Europy oraz połączenie sieci elektrycznych w Europie i Afryce Północnej za pomocą kabla podmorskiego.

Kabel o mocy 2000 megawatów, znany jako Interkonektor EuroAfrica, będzie rozciągał się na długości prawie 1000 mil z Grecji do Egiptu przez Cypr.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

REKLAMA 300 X300.jpg
%d bloggers like this: