M-forum A.V Live.

ARTYKUŁY PRASOWE , NIUS INFO , POLITYKA GOSPODARKA, POLSKA I ŚWIAT , FILMY , REPORTAŻE , STREAM LIVE ZAŁÓŻ WŁASNE AUTORSKIE KONTO I PUBLIKUJ BEZ CENZURY FELIETONY ARTYKUŁY FILMY DOKUMENTY MATERIAŁY PRASOWE WŁASNE

pobrane (1).png

USA podpisały ograniczoną umowę z Japonią w sprawie handlu cyfrowego

miejsce-na-reklame.

WASHINGTON (AP) – Stany Zjednoczone i Japonia podpisały w poniedziałek ograniczoną umowę handlową, która przyniosłaby korzyści amerykańskim rolnikom utraconym, gdy prezydent Donald Trump wycofał się z szerszego paktu Azji i Pacyfiku w swoim pierwszym tygodniu urzędowania.

Prezydent Donald Trump podaje rękę ambasadorowi Japonii w USA Shinsukeowi Sugiyamie z lewej oraz przedstawicielowi handlu USA Robertowi Lighthizerowi po podpisaniu umowy handlowej w pokoju Roosevelta w Białym Domu w poniedziałek, 7 października 2019 r., W Waszyngtonie. (AP Photo / Evan Vucci

Amerykańscy rolnicy działają w niekorzystnej sytuacji w Japonii, ponieważ Trump wycofał się z umowy o partnerstwie trans-Pacyfiku, wynegocjowanej przez administrację Obamy. Pozostałe 11 krajów Pacyfiku, w tym duże producentów rolnych, takich jak Nowa Zelandia i Kanada, poszło naprzód bez Stanów Zjednoczonych i cieszyło się preferencyjnym traktowaniem w Japonii.

„To ogromne zwycięstwo amerykańskich rolników, ranczerów i hodowców. I to jest dla mnie bardzo ważne – powiedział Trump podczas ceremonii podpisania w Białym Domu.

Ale Tami Overby, starszy dyrektor ds. Azji i kwestii handlowych w firmie konsultingowej McLarty Associates, powiedział, że amerykańscy konkurenci w rolnictwie uzyskali dwa lata przewagi i wykorzystali go do podpisania wieloletnich umów w Japonii na sprzedaż produktów rolnych. „Będziemy musieli się wycofać i walczyć o utracony udział w rynku” – powiedziała.

Umowa przychodzi w czasie, gdy inne części agendy handlowej administracji Trumpa utknęły w martwym punkcie. Stany Zjednoczone są uwikłane w kosztowną wojnę handlową z Chinami przez ponad rok – choć negocjatorzy planują wznowić rozmowy w Waszyngtonie w czwartek. Kongres musi jeszcze zatwierdzić umowę handlową w Ameryce Północnej Zespół handlowy Trumpa wynegocjowany w ubiegłym roku z Kanadą i Meksykiem.

Nagradzając amerykańskich rolników, nowa umowa między USA a Japonią nie rozwiązuje różnic w handlu samochodami. Trump powiedział, że oba kraje nadal pracują nad bardziej kompleksowym porozumieniem.

Prezydent Donald Trump brawa po tym, jak japoński ambasador w Stanach Zjednoczonych Shinsuke Sugiyama, po lewej, oraz przedstawiciel handlowy USA Robert Lighthizer podpisują umowę handlową w pokoju Roosevelta w Białym Domu w poniedziałek, 7 października 2019 r., W Waszyngtonie. (AP Photo / Evan Vucci)

Trump zagroził nałożeniem podatków importowych na zagraniczne samochody, twierdząc, że stanowią one zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA. Na zgromadzeniu ogólnym ONZ premier Japonii Shinzo Abe powiedział dziennikarzom, że Trump zapewnił go, że nadal obowiązuje poprzednie porozumienie o oszczędzeniu Japonii na nowe taryfy samochodowe.

Ale japońscy producenci samochodów byli rozczarowani, że Stany Zjednoczone utrzymały istniejące taryfy samochodowe na poziomie 2,5%.

Ograniczony pakt handlowy obejmuje również zobowiązania do otwarcia rynku w zakresie handlu cyfrowego o wartości 40 mld USD między dwoma krajami.

Overby powiedział, że poniedziałkowa umowa z Japonią „jest ważna, ale wciąż nie jest to cała enchilada”. Amerykańskie grupy biznesowe czekają na szerszą ofertę, która zapewni amerykańskim firmom większy dostęp do Japonii w firmach takich jak ubezpieczenia i farmaceutyki.

Trump długo skarżył się na duży deficyt handlowy Ameryki z Japonią, który w ubiegłym roku wyniósł 58 miliardów dolarów. Japonia jest trzecią co do wielkości gospodarką na świecie za Stanami Zjednoczonymi i Chinami.

Wiadomości o pakcie USA z Japonią mogą brzmieć znajomo. Umowa została po raz pierwszy ogłoszona na sierpniowym szczycie grupy 7 w Biarritz we Francji. Podczas spotkania ONZ w zeszłym miesiącu oba kraje podpisały porozumienie co do zasady.

___

Pisarka AP Darlene Superville przyczyniła się do tej historii.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

REKLAMA 300 X300.jpg
%d bloggers like this: