M-forum A.V Live.

ARTYKUŁY PRASOWE , NIUS INFO , POLITYKA GOSPODARKA, POLSKA I ŚWIAT , FILMY , REPORTAŻE , STREAM LIVE ZAŁÓŻ WŁASNE AUTORSKIE KONTO I PUBLIKUJ BEZ CENZURY FELIETONY ARTYKUŁY FILMY DOKUMENTY MATERIAŁY PRASOWE WŁASNE

pobrane (1).png

Erdogan bierze udział w rozpoczęciu budowy autostrady Serbia-Bośnia

miejsce-na-reklame.

BELGRADE, Serbia (AP) – Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan wezwał rywalizujących przywódców Bośni do zakończenia trwającego przez cały rok impasu politycznego, który podsycił napięcia w tym kraju.

Recep Tayyip Erdogan, prezydent Turcji, siedzi na scenie podczas ceremonii w Sremska Raca, około 80 kolometrów na zachód od Belgradu, Serbii, we wtorek, 8 października 2019 r. Erdogan wziął udział w ceremonii inaugurującej finansowaną przez Turcję autostradę łączącą Belgrad z Bośniacka stolica Sarajewa, która jest częścią wysiłków na rzecz zacieśnienia współpracy między byłymi wrogami z czasów wojny. (AP Photo / Marko Drobnjakovic)

Erdogan przemawiał we wtorek po wspólnym spotkaniu w Belgradzie z trzema członkami wieloetnicznej prezydentury Bośni i prezydentem Serbii Aleksandarem Vuciciem.

Drugiego dnia wizyty w Serbii Erdogan uczestniczył również w ceremonii inaugurującej finansowaną przez Turcję autostradę, która połączy Belgrad ze stolicą Bośni i Sarajewem. Autostrada jest częścią wysiłków mających na celu zacieśnienie współpracy między byłymi wrogami z czasów wojny.

„Jesteśmy świadkami historycznego momentu dla naszych krajów”, powiedział Erdogan podczas ceremonii w Sremskiej Raca, na granicy Serbii z Bośnią.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przybywa na wspólną konferencję prasową po trójstronnym spotkaniu z serbskim prezydentem Aleksandarem Vuciciem i członkami trójstronnej prezydentury Bośni, muzułmaninem Sefikiem Dzaferoviciem, chorwackim członkiem Zeljko Komsic i bośniackim Serbem Miloradem Dodikiem w Belgradzie, Serbia, wtorek, 8 października 2019 r. (AP Photo / Darko Vojinovic)

Ankara obiecała 3 miliardy euro (3,2 miliarda dolarów) na budowę autostrady.

Długo po zakończeniu wojny w Bośni w latach 1992–95, w wyniku której zginęło około 100 000 osób, kraj pozostaje etnicznie podzielony między większość muzułmańskich Bośniaków oraz Serbów i Chorwatów. Spory dotyczące stosunków z NATO zablokowały utworzenie nowego rządu rok po wyborach powszechnych.

Erdogan powiedział, że przyszła autostrada zbliży Serbię i Bośnię i zamieni Bałkany w bardziej zamożny region.

Ostrzegł, że praca „nie może być skutecznie kontynuowana” bez utworzenia rządu Bośni.

Prace zaczynają się najpierw w Serbii. Z powodu impasu politycznego w Sarajewie Bośnia jest wciąż na etapie przygotowawczym.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przemawia podczas wspólnej konferencji prasowej po trójstronnym spotkaniu z prezydentem Serbii Aleksandarem Vuciciem i członkami trójstronnej prezydentury Bośni, muzułmańskim Sefikiem Dzaferoviciem, chorwackim Zeljko Komsiciem i bośniackim Serbem Miloradem Dodikiem w Belgradzie, Serbia, wtorek, 8 października 2019 r. (AP Photo / Darko Vojinovic)

„Problemy z rządem muszą zostać rozwiązane”, powiedział Erdogan.

Powołanie bośniackiego rządu utknęło w martwym punkcie, ponieważ prorosyjski przywódca bośniackich Serbów Milorad Dodik odrzucił ściślejsze związki z NATO, w przeciwieństwie do innych członków prezydentury Bośni.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, 2. lewica, stoi na scenie wraz z Aleksandarem Vuciciem, lewicą, serbskim prezydentem, Miloradem Dodikiem, 4. lewicą i Sefikiem Dzaferoviciem, 2. prawicą, obaj członkowie Prezydencji Bośni i Hercegowiny, i inni, podczas ceremonii w miejscowości Sremska Raca, około 80 km na zachód od Belgradu, Serbia, we wtorek, 8 października 2019 r. Erdogan wziął udział w ceremonii inaugurującej finansowaną przez Turcję autostradę łączącą Belgrad ze stolicą Bośni w Sarajewie, która ma na celu zacieśnienie współpracy między byli wrogowie wojenni. (AP Photo / Marko Drobnjakovic)

Erdogan powiedział, że chce pomóc w budowaniu pokoju na Bałkanach, gdzie Turcja utrzymuje wpływy wśród Bośniaków wynikające z wielowiekowych rządów osmańskich.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

REKLAMA 300 X300.jpg
%d bloggers like this: