NAJCZĘŚCIEJ OGLĄDANE + NAJNOWSZE
Poland matters
1164 views
POLITYKA 2019
778 views
JACK CALEIB STREAM + FILMY KINOWE
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
AKCJA PUBLICZNEGO ZADAWANIA PYTAŃ - POLITYKOM - "POLAK PYTA POLITYKA"
"Nie daj się dźgnąć szczepionką COVID-19!!!!!, dopóki tego nie przeczytasz!!!!!!
POSEŁ MAJKA UJAWNIA - KULISY SEJMOWE R.P III - SZANTAŻE , KORUPCJA , KARIERY
"Polska rżnie lasy. Puste place widać z kosmosu!!!!" ☀Autor Gabi☀
To oni zniechęcają Polki i Polaków do szczepień! ☀Autor Gabi☀
Posłuchaj tego doktora i byłego profesora szkoły medycznej o spisku kryminalnym i eksperymentalnych szczepionkach ☀Autor Gabi☀
!! 16.04.2020 pilne !!ZMIANY NA STRONIE !!! ODBLOKUJ TREŚCI I FILMY NA STRONIE M-FORUM -1 ROK , 90 DNI ,1 MIESIĄC ,1 TYDZIEŃ, 1 DZIEŃ-  INSTRUKCJA A.V
SPORE ZMIANY!  RZĄD ZMIENIA KOLEJNOŚĆ SZCZEPIEŃ! ZASKAKUJĄCA DECYZJA ☀Autor Gabi☀

M-forum A.V Live.

TO PORTAL NA KTÓRYM CODZIENNIE ZNAJDZIESZ PONAD 100 INFORMACJI INFO NIUS W TYM MATERIAŁY CENZUROWANE LUB ZABRONIONE NA INNYCH PORTALACH POPRAWNYCH POOLITYCZNIE WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-) Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników. PORTAL M-FORUM DZIAŁA W TAKIEJ FORMIE NA PODSTAWIE PRZEPISÓW KONSTYTUCJI Art. 54. Zasada wolności poglądów 1. Każdemu zapewnia się wolność wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji. 2. Cenzura prewencyjna środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy są zakazane. Dz.U.1997.78.483 – Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. W JAKI SPOSÓB MOŻESZ NAM POMÓC – ZOSTAŃ AUTOREM Witam zaproszenie dla Youtuberów , Dziennikarzy , Blogerów do współpracy , sporadyczne publikowanie na stronie M-forum – p.s bardzo ważne dla twórców z Y.T , F.B . VIMEO DAILMOTION – każdorazowe wejście w wasz materiał na naszej stronie , jest zaliczane na wymienionych platformach jako pełne wejście monetyzowene i zaliczane do ruchu na waszej głównej stronie działalnosci przekłada sie to na pozyskiwanie nowych widzów na waszych kanałach i REKLAMIE !

CZERWONE
miejsce-na-reklame.

Świat pogrąża się w chaosie, które zasiało Imperium Brytyjskie

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Był czas, kiedy słońce nigdy nie zachodziło nad Imperium Brytyjskim. To już dawno minęło, ale robaczywa spuścizna imperializmu pozostaje w Azji, gdzie dwa pozornie odrębne kryzysy – w Hongkongu i Kaszmirze – mają tę samą spuściznę.

W Hongkongu trwa 10. tydzień demonstracji, ponieważ setki tysięcy ludzi ze wszystkich środowisk społecznych domagają się większych wolności demokratycznych w swoim mieście. Policja brutalnie zareagowała, a Pekin opisuje te protesty jako „terroryzm”.

Świat pogrąża się w chaosie, które zasiało Imperium BrytyjskiePo Imperium Brytyjskim pozostały już jedynie rzeźby i posągi, ale jego spuścizna jest i pozostanie obecna jeszcze przez długi czas. (Fot. Getty Images)

W Dżammu i Kaszmirze rząd Indii nagle cofnął specjalny status regionu, wcześniej chroniony w indyjskiej konstytucji. New Delhi narzuciło zanik łączności cyfrowej i telekomunikacyjnej w Dżammu i Kaszmirze, i coraz mniej wiadomo, co się tam faktycznie dzieje. W ubiegłym tygodniu BBC opublikowało jednak film pokazujący gaz łzawiący i amunicję używaną przeciwko protestującym po  modlitwach w Srinagar – największym mieście regionu.

„New York Times” donosił o szpitalach pozbawionych personelu i miejscowych pobitych za to, że wyszli na zewnątrz, by kupić mleko; jeden lekarz opisał sytuację jako „żywe piekło”. Gdy muzułmanie na całym świecie obchodzili Eid al-Adha, NDTV poinformowało, że meczety w Srinagar zostały zamknięte, całe państwo zostało poddane godzinie policyjnej, a niektórzy wybitni politycy zostali aresztowani w swoich domach.

Wielka Brytania skolonizowała większość świata. (Fot. Getty Images)

Zarówno Kaszmir, jak i Hongkong walczą o własne pragnienia przeciwko wrogim i dominującym rządom centralnym. Oba są rzekomo autonomiczne, ale są częścią większych imperialnych potęg rządzonych przez nacjonalistycznych siłaczy, u których pojęcie tożsamości regionalnej stało się przekleństwem. W obu przypadkach kolonializm brytyjski utorował drogę nadchodzącym konfliktom.
W przeciwieństwie do Hongkongu Indie przeszły od bycia kolonią do niepodległego kraju. 40 procent Indii przed niepodległością, w tym Kaszmir, było jednak rządzonych jako „państwa książęce” – nieprecyzyjne porozumienia, na mocy których lokalny władca dowodził władzą, z różnym poziomem ingerencji ze strony Indii Brytyjskich. Dopóki te stany nie podważały bezpośrednio rządów imperialnych, pozostawały w dużej mierze na ich własnych rządach.

Znalezione obrazy dla zapytania: imperium brytyjskie zdjecia

Jednak w ramach zjednoczonych i niepodległych Indii, zwłaszcza pod wpływem szalejącego nacjonalizmu premiera Narendry Modi, rząd centralny nadał priorytet homogenizacji kulturowej. Podobieństwa do tego można także zaobserwować w Hongkongu, gdzie rząd Pekinu stopniowo zastępuje lokalny język kantoński i tradycyjne pismo, kładąc nacisk na język mandaryński i uproszczone znaki.

Nacisk na homogenizację kulturową jest wyraźną różnicą od czasów imperium. Jon Wilson, autor publikacji „Podbój Indii” zauważa: „W Indiach Brytyjskich i chaosie imperium zauważono, że chociaż projekt rządzący w Indiach różni się od ideologii pod panowaniem brytyjskim, instrumenty władzy, z których korzysta Modi, są znane: okupacja wojskowa, ograniczenia wolności słowa, (te narzędzia) które w różnych czasach były wykorzystywane przez Indie, wyglądają jak imperium”.

W Indiach rządzą obecnie skrajni nacjonaliści. Na zdjęciu: Premier kraju Narendra Modi. (Fot. Getty Images)

Konstytucyjnie miała istnieć pewna ciągłość między rządami Hongkongu i Kaszmiru w przejściu z epoki kolonialnej do epoki postkolonialnej. Oba regiony uznano za odrębne od krajów, do których przystąpiły i na tej podstawie przyznano im specjalną ochronę. W Hongkongu struktura: „jeden kraj, dwa systemy” miała gwarantować swoim mieszkańcom ten sam styl życia do 2047 r.

W Dżammu i Kaszmirze zabezpieczenia te były jeszcze bardziej niezawodne, bo zapisane zostały w indyjskiej konstytucji. Artykuł 370 ustanowił, że Kaszmir kontrolował własne sprawy, poza polityką zagraniczną, obroną lub komunikacją, a artykuł 35A zabraniał osobom postronnym kupowania ziemi.

„Zgodnie z art. 370 można twierdzić, że Kaszmir miał większą niezależność niż jakakolwiek inna część Indii. Dało to Kaszmirowi większą autonomię w zakresie własnych spraw na szczeblu regionalnym” – oznajmił Wilson. Ale oba zostały odwołane przez Modiego w ramach jego obietnicy wyborczej, która zapoczątkowała koniec specjalnego statusu Kaszmiru, który, jak sam oznajmił, utrudniał jego integrację z resztą Indii.

W Hongkongu Pekin nie zlikwidował wyraźnie „jednego kraju, dwóch systemów”, ale ostatnie wydarzenia pokazały, że szybka asymilacja z Chinami jest priorytetem dla chińskiej partii komunistycznej. Patchworkowy układ charakteryzujący Imperium Brytyjskie w Azji nie jest już tolerowany przez przywódców, którzy odziedziczyli imperialne łupy – celem jest teraz całkowita kontrola.

Mieszkańcy Hongkongu woleliby pozostanie pod auspicjami Wielkiej Brytanii. (Fot. Getty Images)

W przeciwieństwie do Kaszmiru, w przekazaniu Hongkongu nie doszło do rozlewu krwi, ale ironia polegająca na uwolnieniu miasta z lat brytyjskiego imperializmu tylko po to, by przekazać je innemu odległemu i nieobliczalnemu przywódcy, była oczywista dla wielu. Chris Patten, ostatni gubernator Hongkongu, wspominał wizytę w instytucji psychiatrycznej krótko przed przekazaniem swojego stanowiska. Jeden pacjent zapytał go: „Zawsze mówisz nam, że Wielka Brytania jest najstarszą demokracją na świecie. Czy mógłbyś mi zatem wyjaśnić, dlaczego przekazujesz Hongkong ostatniemu reżimowi totalitarnemu, nie pytając o opinię mieszkańców Hongkongu?” Patten odparł, że ​​to „najsensowniejsze pytanie w Hongkongu”.

Dziś wyraźnie widać konsekwencje roztargnionego brytyjskiego zarządzania imperialnego. Ponieważ Indie są często nazywane wielkim demokratycznym sukcesem Azji, można mieć nadzieję, że traktowanie grup mniejszościowych będzie inne niż w Chinach, gdzie rząd nie dopuszcza odmiennych poglądów. Ostatnie wydarzenia w Kaszmirze są jednak uderzająco podobne do chińskich praktyk politycznych, które mają na celu ujednolicenie autonomicznych regionów w zdefiniowany przez Pekin obraz Chin.

Dibyesh Anand, profesor na University of Westminster w Londynie, który napisał o planie Indii nt. włączenia Kaszmiru do narodu hinduskiego, oznajmił: „Chociaż modne było porównywanie demokratycznych Indii z autorytarnymi Chinami, w rzeczywistości, jeśli chodzi o okupowanie i zarządzanie terytoriami i narodami, które kwestionowały stosunki z kontynentem, oba kraje przyjęły środki, w tym obietnicę autonomii, rzeczywistość asymilacji, zniesienie praw, zaprzeczenie samostanowienia i brak zgodnych rządów”. Anand twierdzi, że Imperium Brytyjskie, oprócz podziału i rządów, prowadziło politykę „podziel i odejdź”. To pozostawiło niezadowalające rozwiązania, które mogły później doprowadzić do konfliktu.

Kraje byłego imperium stowarzyszone są obecnie w Commonwealth. (Fot. Getty Images)

To nie tylko wina Wielkiej Brytanii, że dwie z jej dawnych kolonii są uwikłane w bitwy o swoją tożsamość. Kaszmir był nękany przez dziesięciolecia walk na tle religijnym, a warunki przekazania w Hongkongu miały gwarantować prawa regionu do 2047 r. Nie jest też jasne, w jaki sposób Wielka Brytania mogłaby bezpośrednio przyczynić się do poprawy tej sytuacji dzisiaj; Chiny rutynowo przedstawiają każdą opozycję w swoim królestwie jako przejaw obcych ingerencji. Podobnie Indie zawsze podkreślały, że Kaszmir musi być sprawą wewnętrzną.

Wielka Brytania mogłaby jednak zrobić więcej, aby uznać swój wkład w niezadowolenie milionów ludzi, którzy nigdy nie mieli nic do powiedzenia we własnym rządzie. Dawnym poddanym trudno jest nawet odwiedzić kraj, który zadecydował o ich przyszłości: Pakistan ma jeden z najwyższych na świecie wskaźników odmowy dla obywateli ubiegających się o wizę w Wielkiej Brytanii – ponad 6 na 10 wniosków jest odrzucanych. Nowy sekretarz spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii jak dotąd nie wskazał nic na temat żadnej z tych kwestii, poza potwierdzeniem poparcia Wielkiej Brytanii dla wyraźnie dysfunkcyjnego porozumienia „jeden kraj, dwa systemy” w Hongkongu i podziękowaniem Indiom za „wyraźny odczyt” sytuacji w Kaszmirze.

Nic dziwnego, że Wielka Brytania, gdzie imperialna nostalgia podsyciła sentyment związany z Brexitem, nie chce zmagać się z niechlujnym dziedzictwem imperium.

Powyższy artykuł powstał w oparciu o publikację „The World Is Reaping the Chaos the British Empire Sowed”, która ukazała się na łamach portau foreignpolicy.com.

 

zrodlo:londynek.net

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.
CZERWONE

2 thoughts on “Świat pogrąża się w chaosie, które zasiało Imperium Brytyjskie

  1. Z W. Brytanii po uderzeniu asteroidy – prawdopodobnie (wie, ktoś gdzie leży na dnie kabel Apollo 🙂 ) pozostaną tylko J.Angielski ,
    Szkocja i szczyt z tarczą Bigben-a na środku morza brytyjskiego.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: