Najnowsze:Perspektywy wojny i szanse na pokój dominują w przemówieniach ONZ
Ostatnie wpisy Lala Koniecpolska (zobacz wszystkie)
- (autor:LALA) – Mózg oczyszcza się nocą. Nadmiar toksyn może być przyczyną Alzheimera - 28 lutego 2021
- „Japońska metoda sprawi, że zbędny tłuszcz z brzuszka szybko zniknie. Jest bardzo prosta!!!” - 28 lutego 2021
- „Aby pójść do przodu, musisz opuścić własne więzienie!!!” - 28 lutego 2021
- „Domowe sposoby na zmęczone oczy – co zrobić, gdy nasze oko jest zmęczone???” - 28 lutego 2021
- „Im więcej radości w twoim życiu, tym mniejsze kłopoty z pamięcią na starość!!!!” - 28 lutego 2021
Perspektywy wojny i szanse na pokój dominują w przemówieniach ONZ
ZJEDNOCZONE NARODY (AP) – Perspektywy wojny i pokoju od Bliskiego Wschodu po Europę, Afrykę i Amerykę Łacińską zdominowały drugi dzień dorocznego spotkania światowych przywódców w środę, odzwierciedlając złożony globalny krajobraz, w którym utrzymują się konflikty i rozprzestrzenia się terroryzm.
Prezydent Iranu Hassan Rouhani, słusznie, spotyka się z sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterres podczas 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w siedzibie głównej ONZ w środę, 25 września 2019 r. (AP Photo / Jason DeCrow)
Iran pozostał przede wszystkim w pamięci wszystkich, ponieważ przywódcy powtórzyli ostrzeżenie sekretarza generalnego Antonio Guterresa, że przede wszystkim świat stoi w obliczu „niepokojącej możliwości konfliktu zbrojnego w Zatoce Perskiej” z konsekwencjami, „których świat nie może sobie pozwolić”.
Niedawny atak na kluczowe saudyjskie instalacje naftowe – które USA, Francja, Wielka Brytania i Niemcy obwiniają Iran – zaostrzył zagrożenie.
Iran zaprzecza odpowiedzialności, a jego prezydent Hassan Rouhani nie wspomniał o strajkach saudyjskich w swoim przemówieniu na Zgromadzeniu Ogólnym, w którym oświadczył: „Bliski Wschód płonie w płomieniach wojny, rozlewu krwi, agresji, okupacji oraz fanatyzmu religijnego i sekciarskiego i ekstremizm ”.
Rouhani obwiniał Stany Zjednoczone za podsycanie konfliktów w Syrii, Jemenie i Afganistanie i powiedział, że Iran nigdy nie będzie negocjował z administracją Trumpa, dopóki „najsurowsze sankcje w historii” pozostaną na swoim miejscu.
Rouhani wezwał wojska amerykańskie do opuszczenia zaproszonych krajów wokół Zatoki Perskiej i Cieśniny Hormuz do przyłączenia się do nowej koalicji bezpieczeństwa zbiorowego opartej na dwóch kluczowych zasadach: nieagresji i nieingerencji.
Prezydent Iraku Barham Salih przemawia na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w środę, 25 września 2019 r., W siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych. (AP Photo / Craig Ruttle)
Prezydent Iraku Barham Saleh, którego kraj jest ściśnięty między potężnymi regionalnymi rywalami Iranem i Arabią Saudyjską, powiedział zgromadzeniu, że nie pozwoli, aby Irak stał się polem bitwy dla konfliktów innych narodów.
Nazwał ataki w Arabii Saudyjskiej niebezpiecznym wydarzeniem, ale podkreślił również, że: „Irak nie będzie poligonem do agresji na żaden z naszych sąsiadujących krajów”.
Saleh ubolewał nad tym, że Irak od dawna jest niestabilny, ale zauważył pozytywnie, mówiąc, że jego kraj wyłania się z lat konfliktu i dąży do rozwoju gospodarczego.
Prezydent Libanu Michel Aoun nazwał Bliski Wschód „stałym punktem zapalnym, w którym temperatura rośnie lub spada, ale nigdy się nie ochładza, a nasi ludzie zawsze płacą cenę za bezpieczeństwo, stabilność, pokój, gospodarkę, a nawet różnorodność demograficzną”.
Zaapelował do światowych liderów o pomoc w pobudzeniu bezpiecznego i dobrowolnego powrotu setek tysięcy Syryjczyków, którzy uciekli z ośmioletniej wojny w ich kraju, mówiąc, że ich obecność w maleńkim Libanie zaostrzyła kryzys gospodarczy.
W bardzo oczekiwanym przemówieniu nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Żeleński po raz pierwszy przemówił na globalnym spotkaniu podczas szybko eskalującego skandalu związanego z rozmową telefoniczną między nim a prezydentem USA Donaldem Trumpem. Nie wspomniał o tym, koncentrując się na okropnościach wojny i trwającym konflikcie jego kraju z Rosją.
Ukraina i Rosja znalazły się w gorzkim pojedynku od 2014 r., Kiedy Rosja aneksowała Półwysep Krymski i rzuciła swoją wagę za separatystów we wschodniej Ukrainie. Nadzieje na rozwiązanie konfliktu separatystycznego, który pochłonął ponad 13 000 istnień ludzkich, odżyły po kwietniowych wyborach Zelenskiego.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zeleński trzyma kulę, przemawiając na 74. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w środę, 25 września 2019 r. (AP Photo / Richard Drew)
Ukraina dąży do „zapewnienia pokoju w cywilizowany sposób”, powiedział Zelenskiy zgromadzeniu.
Wezwał światowych przywódców, aby pomogli rozwiązać wojnę, mówiąc: „Każdy przywódca ponosi odpowiedzialność za los nie tylko swojego kraju, ale całego świata”.
Odnosząc się do sytuacji w Kolumbii, w której porozumienie o zawieszeniu broni w 2016 r. Zakończyło ponad pół wieku konfliktu między rządem a największą grupą rebeliantów w kraju, prezydent Ivan Duque powiedział zgromadzeniu, że „pokój z prawem jest silnie budowany”.
Pochwalił pracę 29 projektów rozwoju gospodarczego z udziałem prawie 2000 byłych kombatantów z Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii i pochwalił zaangażowanie 13 000 byłych partyzantów w proces pokojowy.
Ale oskarżył sąsiednią Wenezuelę o oferowanie bezpiecznej przystani dla „grup przestępczych i narko-terrorystów” należących do mniejszej kolumbijskiej grupy rebeliantów, Narodowej Armii Wyzwolenia, która nie podpisała porozumienia pokojowego.
Z kopią w ręku Duque powiedział, że przekaże Zgromadzeniu Ogólnemu 128-stronicową dokumentację, która według niego ma „autorytatywny i przytłaczający” dowód, że rząd prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro pomaga grupom terrorystycznym spiskującym przeciwko Kolumbii.
Przechodząc do jednego z najbardziej paskudnych konfliktów w Afryce w Republice Środkowoafrykańskiej, który od 2013 r. Niszczy międzyreligijne i międzykomunalne walki, prezydent kraju ogłosił podpisanie porozumienia pokojowego między rządem a 14 ugrupowaniami zbrojnymi w lutym.
Prezydent Faustin Archange Touadera powiedział, że sytuacja „pozostaje niestabilna pomimo pewnych rzeczywistych postępów” w rozszerzaniu władzy rządowej w całym kraju i reformowaniu sektora bezpieczeństwa i obrony.
„Grupy zbrojne są nadal zaopatrywane w broń i amunicję nielegalnymi szlakami” – powiedział, wzywając do całkowitego zniesienia embarga na broń w USA, które zostało złagodzone na początku tego miesiąca.
Patrząc szerzej na świat, Touadera powiedział: „dopóki jedno z naszych państw członkowskich nie jest w pokoju, cała społeczność narodów jest dotknięta tym problemem”.
Dodał: „Wyzwaniem, przed którym stoimy jako przywódcy, jest odwaga, aby odważyć się, odważyć się zadać sobie pytania, znaleźć innowacyjne, wydajne i skuteczne rozwiązania, budować pokój i stabilność oraz stworzyć solidne podstawy dla zrównoważonego rozwoju”.
zrodlo:apnews.com