KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

CZERWONE

Czy zielone inwestycje mogą ożywić niemiecką gospodarkę?

FRANKFURT, Niemcy (AP) – Nadciąga recesja dla Niemiec, a Europejski Bank Centralny wzywa rządy do zwiększenia wydatków na ożywienie wzrostu gospodarczego. Jednak pomimo luksusu pożyczania pieniędzy za mniej niż nic, niemiecki rząd ściśle kontroluje swoje finanse.

Mężczyzna przechodzi przez most z Europejskim Bankiem Centralnym w tle we Frankfurcie, Niemcy, wtorek, 17 września 2019 r. (AP Photo / Michael Probst)

Debata na temat przywiązania Niemiec do cięć budżetowych nasila się, gdy pogarsza się perspektywa gospodarki i rośnie presja społeczna, aby zająć się dużymi problemami, takimi jak globalne ocieplenie. W piątek rząd przedstawi szereg środków, które mogą obejmować miliardy zachęt i wydatków, aby uczynić gospodarkę bardziej przyjazną dla środowiska.

„Wezwanie do bodźców fiskalnych nigdy nie było głośniejsze” – powiedział Carsten Brzeski, główny ekonomista banku ING Niemcy. „A w tym tygodniu pokaże, czy kraj strefy euro z najgłębszymi kieszeniami w końcu planuje je opróżnić”.

Spowolnienie wzrostu w Europie, obwinione w dużej mierze konfliktem handlowym między USA a Chinami oraz niepewność co do Brexitu, kładzie silny nacisk na przywiązanie Niemiec do tak zwanego „Schwarze Null” lub „czarnego zera”, które odnosi się do polityki równoważenia budżetu – zera – z co najmniej niewielką nadwyżką, aby utrzymać go na plusie.

Demonstranci jeżdżą na rowerach na autostradzie we Frankfurcie w Niemczech, w sobotę, 14 września 2019 r. Około 20 000 rowerzystów wzięło udział w przejażdżce gwiazdą protestu przeciwko rządowej polityce transportowej z okazji tegorocznego IAA Auto Show (AP Photo / Michael Probst )

Debata na temat polityki wydatków rządowych dotyczy całej strefy euro w 19 krajach, ponieważ więcej wydatków rządowych ze strony Niemiec i innych fiskalnych krajów, takich jak Holandia, może pomóc w rozwoju poprzez budowę nowej infrastruktury, takiej jak drogi, linie kolejowe lub szybki Internet, lub zbierając mniej podatków.

Niemiecki rząd do tej pory wykazywał niewielką chęć zmiany stanowiska. Zignorował wielokrotne prośby szefa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego, który powiedział w zeszłym tygodniu, że „najwyższy czas”, aby wydatki rządowe przejęły rolę głównego narzędzia polityki gospodarczej. Bank centralny ogłosił obniżkę stóp procentowych i zakup obligacji, próbując zapobiec pogorszeniu koniunktury.

Rząd twierdzi, że ważne jest zmniejszenie zadłużenia podczas wzrostu gospodarczego i nie obciążanie przyszłych pokoleń. Niemiecki minister finansów Olaf Scholz przedstawił w ubiegłym tygodniu zrównoważony projekt budżetu w wysokości 360 miliardów euro (400 miliardów dolarów), a kanclerz Angela Merkel powiedziała w przemówieniu przed Federacją Niemieckich Podatków, że rząd przestrzega swojego zrównoważonego budżetu, „nie jako cel sam w sobie, jak często się go oskarża, ale ponieważ przemawiają za tym wyraźne względy ekonomiczne i aspekty uczciwości. ”

Europejski Bank Centralny stoi obok budynków dzielnicy bankowej we Frankfurcie, Niemcy, wtorek, 17 września 2019 r. (AP Photo / Michael Probst)

Merkel zauważyła, że całkowity dług Niemiec spadnie poniżej 60% produktu krajowego brutto – limitu dla krajów używających euro – po raz pierwszy od 2002 r. Sama niemiecka konstytucja ostro ogranicza deficyty do 0,35% PKB, z wyjątkiem kryzysu nadwyżki rządowe znacznie przekraczają ten wymóg.

Chociaż rząd niemiecki może nie rezygnować ze zrównoważonych budżetów, istnieją oznaki, że przynajmniej łagodzi zapał, z jakim gromadzi nadwyżki.

Zeszłoroczna nadwyżka 1,9% PKB spadła do 1,4% w tym roku i oczekuje się, że w przyszłym roku osiągnie 0,9%, co oznacza, że rząd już zapewnia pewne bodźce fiskalne. Gospodarka Niemiec skurczyła się w drugim kwartale o 0,1%, a podstawowe dane wskazują na kolejny kwartał spadku, który doprowadziłby kraj do recesji technicznej.

Uderzające jest to, że rząd odmawia zaciągania nowych pożyczek w czasie, gdy może to robić przy ujemnych stopach procentowych – co oznacza, że spłacono by więcej niż zaciągał pożyczki. Niemieckie 10-letnie obligacje dają obecnie rentowność minus 0,48%, a rząd był w stanie sprzedać 30-letnie obligacje o ujemnej stopie procentowej w sierpniu.

Marcel Fratscher, szef Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych w Berlinie, nazwał zrównoważony budżet „fałszywym fetyszem”. Jego instytut argumentował, że Niemcy muszą inwestować w długoterminowe projekty modernizacyjne, takie jak rozszerzenie usług cyfrowych na obszarach wiejskich.

Dieter Kempf, prezes Federacji Przemysłu Niemieckiego, powiedział w wywiadzie dla Der Spiegel, że „warto rozważyć rozsądne wykorzystanie przestrzeni”, na co Konstytucja zezwala na finansowanie większej liczby inwestycji.

Wezwania do wydawania pieniędzy pochodzą nie tylko od osób zainteresowanych gospodarką, ale także od działaczy klimatu, którzy twierdzą, że należy zrobić więcej, aby zmienić gospodarkę światową z gałęzi przemysłu i konsumpcji o wysokiej emisji dwutlenku węgla. Presja publiczna wzrosła dopiero po tym, jak kraj był świadkiem swojego najgorętszego lata, a opozycyjna partia Zielonych osiągnęła znaczne zyski w wyborach do Parlamentu Europejskiego i w sondażach krajowych.

Oczekuje się, że w piątek rząd przedstawi pakiet zachęt mających na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla z domów i samochodów, aby Niemcy mogły osiągnąć swoje cele w ramach porozumienia klimatycznego z Paryża z 2015 r. Możliwe środki obejmują zachęty do wymiany starych systemów grzewczych lub zakupu samochodów na baterie. Raport w gazecie Die Welt powiedział, że rząd rozważa środki o łącznej wartości około 40 miliardów euro (44 miliardy dolarów) do 2023 roku.

Brzeski powiedział, że taki program „nie wystarczy, by powstrzymać spadek gospodarki w kierunku terytorium recesyjnego, ale może być ważnym kamieniem węgielnym w ożywieniu Niemiec i poszukiwaniu nowego modelu gospodarczego”.

Wydatki na tym poziomie byłyby jedynie „bodźcem spowolnionym”, ponieważ zajmie to trochę czasu, powiedział Holger Schmieding, główny ekonomista banku Berenberg.

„Z czasem będzie się sumować i wspierać popyt wewnętrzny” – powiedział. „Jednak niemiecki bodziec nie będzie europejskim, a tym bardziej globalnym, zmieniaczem gier”.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: