KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

CZERWONE

Najnowsze:Talibowie zabijają 24 podczas wiecu prezydenta Afganistanu; Ghani unhurt

KABUL, Afganistan (AP) – Talibski zamachowiec-samobójca na motocyklu był celem kampanii wiecowej prezydenta Ashrafa Ghaniego w północnym Afganistanie we wtorek, zabijając co najmniej 24 osoby i raniąc 31. Ghani był obecny na miejscu, ale nie doznał obrażeń, zgodnie z jego szef kampanii.

Afgańska policja sprawdza miejsce zamachu samobójczego w prowincji Parwan w Afganistanie, we wtorek, 17 września 2019 r. Zamachowiec-samobójca talibski na motocyklu wziął udział we wiecu prezydenta Ashrafa Ghaniego w północnym Afganistanie, zabijając ponad 20 osób i raniąc ponad 30. Ghani był obecny na miejscu, ale nie doznał obrażeń, według szefa jego kampanii. (AP Photo / Rahmat Gul)

Zaledwie kilka godzin później w pobliżu ambasady USA w Kabulu wybuchła eksplozja, ale szczegóły tego wybuchu nie były od razu znane. Talibowie przejęli oba ataki.

Przemoc pojawia się, gdy Afganistan staje przed wyborami prezydenckimi 28 września – głosowaniem, któremu talibowie zdecydowanie się sprzeciwiają. Grupa powstańcza ostrzegła Afgańczyków, aby nie głosowali w wyborach, i powiedziała, że ich bojownicy będą kierować kampanie wyborcze, a także lokale wyborcze.

We wtorkowy atak w północnej prowincji Parwan bombowiec wbił motocykl wypełniony materiałami wybuchowymi w wejście do miejsca, w którym Ghani prowadził kampanię na obrzeżach miasta Charakar.

Dr Qasim Sangin, lokalny urzędnik, powiedział, że wśród ofiar było wiele kobiet i dzieci.

Wahida Shahkar, rzeczniczka gubernatora Parwana, powiedziała, że wiec rozpoczął się tuż po wybuchu.

Afgańska policja sprawdza miejsce zamachu samobójczego w prowincji Parwan w Afganistanie, we wtorek, 17 września 2019 r. Zamachowiec-samobójca talibski na motocyklu wziął udział we wiecu prezydenta Ashrafa Ghaniego w północnym Afganistanie, zabijając ponad 20 osób i raniąc ponad 30. Ghani był obecny na miejscu, ale nie doznał obrażeń, według szefa jego kampanii. (AP Photo / Rahmat Gul)

Lokalny materiał telewizyjny z ataku pokazał pokręcone wraki i zwęglone szczątki pojazdów wojskowych i policyjnych, które najwyraźniej zostały umieszczone w pobliżu potężnego wybuchu

Firdaus Faramarz, rzecznik szefa policji w Kabulu, powiedział, że nie ma bezpośrednich informacji o ofiarach w wyniku wybuchu w Kabulu, który miał miejsce w pobliżu placu Massood, głęboko zatłoczonego skrzyżowania w centrum Kabulu. Związki NATO i USA znajdują się w pobliżu, podobnie jak kilka afgańskich ministerstw.

Zabihullah Mujahid, rzecznik talibski, wydał oświadczenie dla mediów, że talibskie zamachowcy-samobójcy stoją za oboma atakami.

W Parwan Mujahid powiedział, że bombowiec atakował strażników prezydenckich, którzy chronili Ghani i wiec, a także innych członków sił bezpieczeństwa. Nie od razu wiadomo, czy któryś ze strażników Ghani był wśród ofiar.

Mujahid twierdził, że zamachowiec-samobójca w Kabulu wycelował w bazę armii afgańskiej.

Kampania na rzecz wyborów w Afganistanie została wznowiona w zeszłym tygodniu po tym, jak prezydent Donald Trump oświadczył, że rozmowy USA-talibów, które trwają od miesięcy w arabskim regionie Zatoki Perskiej w Katarze, są zakończone.

Afgańskie siły bezpieczeństwa pilnują miejsca zamachu samobójczego w pobliżu ambasady USA w Kabulu w Afganistanie, we wtorek, 17 września 2019 r. Kilka godzin wcześniej afgańscy urzędnicy twierdzili, że zamachowiec-samobójca wbił motocykl zapakowany materiałem wybuchowym w wejście na wiec kampanii prezydenta Ashraf Ghani w północnej prowincji Parwan, zabijając ponad 20 osób i raniąc ponad 30 osób. Ghani była obecna na miejscu, ale nic się nie stało. Talibowie przejęli oba ataki. (AP Photo / Ebrahim Noroozi)

Większość kandydatów na prezydenta zawiesiła kampanie na czas negocjacji i gdy amerykański wysłannik pokoju, Zalmay Khalilzad, powiedział, że umowa została prawie podpisana.

Tweety Trumpa z początku września, ogłaszające umowę, a rozmowy były „martwe”, zapoczątkowały zbrodnię wojenną w kampanii wyborczej.

Ghani, który był odsunięty na bok podczas wielu rozmów między Khalilzadem i talibami, natychmiast wznowił kampanię i stanowczo domagał się przeprowadzenia sondaży prezydenckich.

Khalilzad i niektórzy z rywali Ghani rozmawiali jednak o ustanowieniu tymczasowej administracji, która miałaby kierować krajem w trakcie wdrażania porozumienia pokojowego.

W następstwie złomowanych rozmów Afgańczycy przygotowali się na to, co wielu spodziewało się wzrostu przemocy. Talibowie odmówili omówienia zawieszenia broni i nasilili ataki w Afganistanie. Tymczasem siły afgańskie, wspierane przez amerykańskich sojuszników, zintensyfikowały naloty na kryjówki bojowników w ostatnich tygodniach.

Talibowie również odmówili spotkania z przedstawicielami rządu Ghani w celu rozmów, ale to dwa ataki w Kabulu w ostatnich tygodniach spowodowały, że Trump wstrzymał negocjacje z talibami, w tym jeden, który zabił dwóch żołnierzy NATO, z których jeden był Amerykaninem. Kolejny żołnierz amerykański zginął w poniedziałek w walce w Afganistanie.

Poniedziałkowa śmierć była w tym roku 17. śmiercią bojową USA w Afganistanie, według obliczeń Pentagonu. W tym roku miały miejsce również trzy zgony niezwiązane z walką. Ponad 2400 Amerykanów zginęło podczas prawie 18-letniej wojny.

Gdy bomby wybuchły w Afganistanie, talibowie byli w ruchu, szukając wsparcia.

We wtorek afgańscy talibowie odwiedzali w Iranie urzędników w Teheranie, podczas gdy w zeszłym tygodniu przebywali w stolicy Rosji, konsultując się z Zamirem Kabułowem, wysłannikiem prezydenta Władimira Putina w Afganistanie.

Półoficjalna irańska agencja informacyjna Borna we wtorek zacytowała rzecznika tamtejszego ministerstwa spraw zagranicznych Abbasa Mousaviego, mówiąc, że afgańska delegacja omawiała „najnowsze” wydarzenia z irańskimi urzędnikami.

___

Powiązani pisarze prasowi Kathy Gannon w Islamabadzie i Nasser Karimi w Teheranie w Iranie przyczynili się do tego raportu.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: