M-forum A.V Live.

ARTYKUŁY PRASOWE , NIUS INFO , POLITYKA GOSPODARKA, POLSKA I ŚWIAT , FILMY , REPORTAŻE , STREAM LIVE ZAŁÓŻ WŁASNE KONTO

pobrane (1).png

Najnowsze:Najwyższy przywódca Iranu: żadnych rozmów z USA na żadnym poziomie

miejsce-na-reklame.

TEHRAN, Iran (AP) – najwyższy przywódca Iranu ogłosił we wtorek, że „nie będzie rozmów z USA na żadnym szczeblu” – uwagi najwyraźniej miały zakończyć wszelkie spekulacje na temat możliwego spotkania USA-Iranu między prezydentami obu krajów na ONZ jeszcze w tym miesiącu.

Irańska telewizja państwowa zacytowała Ajatollaha Alego Chamenei, mówiąc, że jest to stanowisko całego kierownictwa kraju i że „wszyscy urzędnicy w Islamskiej Republice jednomyślnie w to wierzą”.

„Na żadnym poziomie nie będzie rozmów z USA” – powiedział.

Chamenei powiedział, że USA chcą udowodnić, że „polityka maksymalnego nacisku” na Iran jest skuteczna.

„W zamian musimy udowodnić, że polityka nie jest warta ani grosza dla narodu irańskiego” – powiedział Chamenei. „Dlatego wszyscy irańscy urzędnicy, od prezydenta i ministra spraw zagranicznych po wszystkich innych, ogłosili, że nie prowadzimy negocjacji (z USA) ani dwustronnie, ani wielostronnie”.

Pojawiły się doniesienia o możliwym spotkaniu prezydenta Donalda Trumpa i jego irańskiego odpowiednika Hassana Rouhaniego podczas zbliżającego się Zgromadzenia Ogólnego ONZ w tym miesiącu w Nowym Jorku.

Ale napięcia panujące w Zatoce Perskiej nasiliły się po weekendowym ataku na główne złoża ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej, za który rzekomo USA odpowiedzialne były Iran – zarzut, który Iran zaprzecza.

Kryzys między Waszyngtonem a Teheranem wynika z wycofania się Trumpa w ubiegłym roku z umowy nuklearnej z Iranem z mocarstwami światowymi w 2015 r. Ponownie nałożył i zaostrzył sankcje wobec Iranu, które spowodowały swobodny upadek gospodarki tego kraju.

Atak na Arabię ​​Saudyjską, który podpalił kluczowy saudyjski zakład przetwórczy ropy naftowej i kluczowe pole naftowe, został przejęty przez irańskich rebeliantów Houthi z Jemenu, którzy prowadzą wojnę z koalicją dowodzoną przez Arabię ​​Saudyjską, która próbuje przywrócić uznany na arenie międzynarodowej rząd Jemenu zasilić.

Trump ogłosił w poniedziałek, że „wygląda” na to, że Iran stał za wybuchowym atakiem na saudyjskie zakłady naftowe. Podkreślił jednak, że odwet wojskowy jeszcze nie pojawił się w reakcji na strajk przeciwko kluczowemu sojusznikowi Stanów Zjednoczonych.

Ceny ropy naftowej wzrosły na całym świecie wśród szkód w Arabii Saudyjskiej i nowych obaw związanych z wojną na Bliskim Wschodzie. Ale Trump zahamował wszelkie rozmowy o szybkich działaniach wojskowych – wcześniej powiedział, że USA są „zablokowane i załadowane” – i powiedział, że wpływ ropy nie będzie znaczący dla USA, który jest eksporterem energii netto.

Rząd saudyjski nazwał atak „bezprecedensowym aktem agresji i sabotażu”, ale powstrzymał się od bezpośredniego obwiniania Iranu.

Jeden urzędnik USA, przemawiając pod warunkiem anonimowości w celu omówienia wewnętrznych obrad, powiedział, że USA rozważają wysłanie dodatkowych zasobów wojskowych do Zatoki Perskiej, ale nie podjęto żadnych decyzji. W USA działa już grupa bojowa lotniskowców USS Abraham Lincoln w okolicy, a także myśliwce, bombowce, samoloty zwiadowcze i obrona powietrzna.

Trump, naprzemiennie pomiędzy reakcjami agresywnymi i pokojowymi, powiedział, że USA mogą odpowiedzieć „atakiem wiele, wiele razy większym”, ale także „Nie patrzę teraz na opcje”.

Amerykańscy urzędnicy opublikowali zdjęcia satelitarne szkód w sercu królewskiego zakładu przetwórczego Abqaiq i kluczowego pola naftowego, a dwóch urzędników amerykańskich stwierdziło, że napastnicy użyli wielu pocisków wycieczkowych i samolotów dronów.

Prywatni eksperci twierdzą, że zdjęcia satelitarne pokazują, że napastnicy mieli szczegółową wiedzę na temat tego, które czołgi i maszyny uderzyły w rozległym saudyjskim zakładzie przetwórstwa ropy w Abqaiq, aby spowolnić produkcję. Ale „zdjęcia satelitarne nie pokazują, skąd się wziął atak”, powiedział Joe Bermudez, ekspert Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, który zbadał obrazy.

USA twierdzi, że schemat zniszczenia sugeruje, że sobotni atak nie przyszedł z sąsiedniego Jemenu, jak twierdzą tam Houthi. Wykorzystano wojsko saudyjskie rzekomo „irańską broń”.

Saudyjczycy zaprosili ONZ i innych międzynarodowych ekspertów do pomocy w dochodzeniu, sugerując, że nie było pośpiechu z odwetem.

Ze swojej strony Chamenei we wtorek powtórzył także stanowisko Iranu, że jeśli USA powrócą do umowy nuklearnej, Teheran rozważy negocjacje.

„W przeciwnym razie nie dojdzie do żadnych rozmów… z Amerykanami” – powiedział. „Ani w Nowym Jorku, ani nigdzie indziej”.

___

Powiązany pisarz prasowy Robert Burns w Waszyngtonie przyczynił się do powstania tego raportu.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

REKLAMA 300 X300.jpg
%d bloggers like this: