KONTA AUTORÓW KLIKNIJ W WYBRANY BANER
KLIKNIJ W WYBRANY BANER
BLOGI I STRONY INTERNETOWE POLECANE PRZEZ M-FORUM

M-forum A.V Live.

TU ZNAJDZIESZ CODZIENNIE PONAD 150 INFORMACJI NIUS BEZ CENZURY !! ORAZ TRANSMISJE LIVE STREAM I MATERIAŁY AUDIO I WIDEO W ORYGINALE DOŁACZ SWOJĄ STRONĘ LUB BLOGA DO PROMOWANYCH I POLECANYCH STRON PRZEZ M-FORUM

CZERWONE

Najnowsze:Dżihad, historia łączy talibów z al-Kaidą w Afganistanie

ISLAMABAD (AP) – Talibowie obiecali Waszyngtonowi podczas miesięcy negocjacji, że Stany Zjednoczone nigdy więcej nie zostaną zaatakowane z ziemi afgańskiej. Taka obietnica obejmowałaby al-Kaidę, która planowała ataki z 11 września z Afganistanu.

PLIK – Ten plik z obrazem, nadany 17 kwietnia 2002 r. Przez londyński Bliski Wschód Broacasting Corp, pokazuje Osamę bin Ladena, prawą i najwyższego zastępcę Aymana Al-Zawahri w nieznanym miejscu. Chociaż talibowie obiecali Waszyngtonowi podczas miesięcy negocjacji, że Stany Zjednoczone nigdy nie zostaną zaatakowane z ziemi afgańskiej, nie ma dowodów na zerwanie stosunków między długoletnimi sojusznikami Talibami i al-Kaidą. Po upadku układu talibów we wrześniu 2019 r. Nie jest jasne, czy talibowie przekazali Waszyngtonowi jakiekolwiek informacje o tym, gdzie ukrywają się przywódcy al-Kaidy, w tym następca Osamy bin Ladena, al-Zawahri. (MBC przez AP, plik)

Jednak dżihad, czyli święta wojna i wspólna historia nadal wiążą dwie grupy bojowników, i nie ma dowodów na zerwanie stosunków między długoletnimi sojusznikami. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo powiedział, że talibowie zgodzili się zerwać więzi z al-Qaidą w ramach negocjacji pokojowych, które prezydent Donald Trump nagle odwołał w zeszłym tygodniu.

Przywódcy al-Kaidy wciąż przysięgają wierność szefowi talibów Maulvi Hibatullahowi Akhunzadzie, a według ostatnich analityków i ekspertów al-Kaida rośnie w ostatnich latach. Grupa przezwyciężyła niepowodzenia związane z ustanowieniem rywala stowarzyszonego z Państwem Islamskim we wschodnim Afganistanie oraz z powodu uderzeń dronów w USA, które zmniejszyły jego liczbę.

Bojownicy założyli nawet filię w regionie o nazwie al-Kaida na subkontynencie indyjskim, powiązaną z grupami dżihadystów tak daleko, jak Myanmar.

„Od 2017 r. Grupa znacznie się poprawiła” – powiedział Asfandyar Mir, pracownik Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Współpracy na Uniwersytecie Stanforda.

„Nie ma dostrzegalnych dowodów na przerwanie lub rozłam między al-Qaidą a talibami” – powiedział Mir w wywiadzie dla The Associated Press. „Zamiast tego przynajmniej część afgańskich talibów, takich jak Sieć Haqqani i Al-Kaida, nadal aktywnie współpracują”.

W latach 80. Stany Zjednoczone znalazły się wśród tych, którzy zachęcali setki arabskich bojowników do podróży do Afganistanu, aby walczyć u boku afgańskich mudżahedinów lub świętych wojowników przeciwko tamtejszym siłom Związku Radzieckiego, finansowanym w dużej części przez Arabię Saudyjską. Obecnie wielu z tych mudżahedinów tworzy talibskie kierownictwo, podczas gdy inni są u władzy w afgańskim rządzie wspieranym przez USA. Gdy wojna zbliżała się do końca w 1988 r., Wielu arabskich bojowników zjednoczyło się, aby podążać za bogatym przywódcą Arabii Saudyjskiej Osamą bin Ladenem, aby utworzyć grupę dżihadystów al-Kaidę, która później starała się skonfrontować z USA

Przez lata al-Kaida miała wielu przyjaciół w Afganistanie, z których niektórzy znajdują się obecnie na wysokich stanowiskach, takich jak Abdul Rasool Sayyaf, makler w Kabulu.

Te linki zostały szczegółowo opisane przez emerytowanego agenta CIA, który ściśle współpracował z wspieranym przez USA mujahedeenem. Agent, który mówił pod warunkiem zachowania anonimowości ze względu na swój udział w tajnych operacjach, powiedział, że Sayyaf był najbliższym sojusznikiem Al-Kaidy w Afganistanie.

Sayyaf zorganizował nawet obywatelstwo afgańskie dla ponad 800 arabskich bojowników Al-Kaidy po przejęciu władzy przez mudżahedinów w 1992 roku. Jednak mudżahedini wkrótce obrócili się przeciwko sobie, wysyłając kraj do wojny domowej, która zabiła tysiące ludzi. Zepsucie i zabójstwo doprowadziły do ruchu talibów kierowanego przez mudżahedinów, z których wielu było duchownymi z wioski, którzy użyli represyjnej marki islamu, aby ustanowić swoją kontrolę. Przejęli władzę w 1996 r., Aż do obalenia w 2001 r.

Talibowie, pomimo 18 lat walki z USA i ich sojusznikami, obecnie kontrolują lub kontrolują ponad połowę Afganistanu i są najsilniejsi od czasu inwazji USA.

Raporty rządu USA sugerują, że w ostatnich latach wzrosła także liczba bojowników Al-Kaidy, podczas gdy siły sojusznicze, takie jak pakistańscy talibowie, którzy znaleźli schronienie w Afganistanie po ataku armii pakistańskiej, również zyskują na sile.

Według raportu ONZ z lipca „największe skupiska aktywnych zagranicznych bojowników terrorystycznych” znajdują się w Syrii i Afganistanie, a większość z nich jest zgodna z Al-Kaidą.

Niektórzy spośród talibów starali się zdystansować od al-Qaidy, ale krótko wyjaśnili lojalność al-Qaidy wobec ich przywódcy, jej związek z siecią Haqqani talibów i powiązania kluczowych przywódców z al-Qaidą.

Mir, członek Stanfordu, powiedział również, że kluczowi gubernatorzy cienia Talibów od dawna związani są z al-Kaidą. Talibowie mianują gubernatorów, którzy pełnią funkcję przywódców politycznych w kontrolowanych przez nich prowincjach.

Dokładnie sposób, w jaki talibowie mieliby egzekwować swoją gwarancję, że Afganistan nie zostanie wykorzystany do schronienia terrorystów o globalnym planie, nigdy nie został upubliczniony, a wysłannik pokoju USA Zalmay Khalilzad odmówił podania szczegółów.

Po upadku umowy talibskiej na początku tego miesiąca nie jest jasne, czy talibowie przekazali Waszyngtonowi jakieś informacje o tym, gdzie ukrywają się przywódcy al-Kaidy, w tym następca bin Ladena, Ayman al-Zawahri.

Niektórzy twierdzą, że to nie tajemnica.

PLIK – na zdjęciu z 14 września 2005 r. Kandydat afgański i były dowódca wojenny Abdul Rasool Sayyaf, skrajnie lewy, kampanie na rzecz wyborów parlamentarnych przed meczetem w Paghman w Afganistanie. Chociaż talibowie obiecali Waszyngtonowi podczas miesięcy negocjacji, że Stany Zjednoczone nigdy nie zostaną zaatakowane z ziemi afgańskiej, nie ma dowodów na zerwanie stosunków między długoletnimi sojusznikami Talibami i al-Kaidą. Przez lata al-Kaida miała wielu przyjaciół w Afganistanie, z których niektórzy są dziś na wysokich stanowiskach, na przykład Sayyaf, makler w Kabulu. (AP Photo / David Guttenfelder, plik)

„Pakistan, a z pewnością przywódcy talibów, bardzo dobrze wiedzą, gdzie są” – powiedział generał Talat Masood na emeryturze. Chociaż zarzut ten implikuje jego byłego pracodawcę, Masood przeszedł na emeryturę od pewnego czasu i konsekwentnie krytykuje to, co nazywa „wyjątkowo wypaczoną filozofią armii pakistańskiej”, aby wspierać bojowników jako przeciwnych wpływom Indian na tym obszarze.

Po latach jako zbieg, bin Laden, architekt ataków z 11 września, został wyśledzony do pakistańskiego miasta garnizonowego Abbottabad, zaledwie 100 kilometrów od stolicy, Islamabadu, i został zabity przez US Navy SEALS w 2011 roku.

W rocznicę ataków z 11 września następca bin Ladena al-Zawahri opublikował wiadomość wideo, która wydaje się zrelaksowana, choć starzeje się. Wideo zostało wyprodukowane przez as-Sahab Media Foundation, która wydaje się działać bez żadnych ograniczeń.

„Jego przesłanie przypomina nam, że 18 lat po 11 września kierownictwo wyższego szczebla al-Kaidy nadal żyje i ma się dobrze” – powiedział Bill Roggio, redaktor Long War Journal, opublikowanego przez Foundation for Defense of Democracies, który śledzi grupy terrorystyczne.

Roggio powiedział w wywiadzie, że al-Zawahiri i jego ramię medialne as-Sahab „nadal działają i prawdopodobnie mają siedzibę w Pakistanie lub Afganistanie”.

Film Al-Kaidy wydany w maju, kiedy talibowie negocjowali z USA gwarancje antyterrorystyczne, twierdził o ataku na konwój armii afgańskiej we wschodniej prowincji Paktika i dążył do „podkreślenia sojuszu z talibami”, zgodnie z Long War Journal.

Ponadto Mir powiedział, że ramię medialne al-Kaidy regularnie propaguje propagandę skierowaną głównie do afgańskiej i pakistańskiej publiczności. Czasami promuje sprzymierzone grupy, takie jak związany z al-Kaidą Ansar Ghazwa-tul Hind, działający w administrowanej przez Indian części Kaszmiru. Sporny region Himalajów był punktem zapalnym dwóch poprzednich wojen między uzbrojonymi w nuklearę sąsiadami Pakistanem i Indiami.

„Chociaż zdolność al-Kaidy do przeprowadzenia ataku w stylu 9/11 została zmniejszona, nie stanowi to mniejszego zagrożenia” – powiedział Roggio. „Al-Kaida posiada rozległą sieć na całym świecie – jedną znacznie większą niż ta, która istniała przed 11 września, z oddziałami wystawiającymi małe armie, aby prowadzić lokalne powstania”.

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: