Czy wkrótce będzie jak w Rosji? Polska coraz niżej jeśli chodzi o wolność prasy.

Według rankingu organizacji „Reporterzy bez granic” w ciągu czterech lat spadliśmy o 40 miejsc w dół. Wprowadzenie koncesjonowania prasy spowoduje dalszy spadek pozycji naszego kraju.

2015r – 18
2016r – 47
2017r – 54
2018r – 58

Reporterzy bez Granic to  międzynarodowa organizacja pozarządowa, propagująca i monitorująca wolność prasy na całym świecie. Nazwa organizacji nawiązuje do organizacji Lekarze bez Granic. RWB jest członkiem Międzynarodowej Giełdy Wolności Wypowiedzi (ang. International Freedom of Expression Exchange), sieci organizacji pozarządowych, które monitorują naruszenia wolności wypowiedzi i prowadzą kampanie w obronie dziennikarzy, pisarzy i obrońców praw człowieka. Efektem monitoringu jest na bieżąco aktualizowana przez RWB lista „prześladowców wolności prasy”.

Na liście umieszczane są nazwiska sprawców i inspiratorów ataków na dziennikarzy i media oraz ludzi wpływowych, których odpowiedzialność za pogwałcenie wolności prasy nie zawsze jest oczywista. Są wśród nich głowy państw, dyktatorzy, przywódcy religijni i szefowie grup militarnych na świecie, odpowiedzialni za stosowanie cenzury, uwięzienie, porwania, torturowanie, a nawet przypadki mordowania dziennikarzy.

Ponadto RWB publikuje „Czarną listę wrogów wolności prasy”; jest ona próbą wskazania nazwisk wszystkich, którzy osobiście angażowali się w czyny kryminalne lub ciężkie wykroczenia przeciwko dziennikarzom lub mediom i którzy ciągle są bezkarni.

źródło: Twitter

Mikołaj Wróbelek ™@MikiWrobelek_

Ranking (Reporterów bez Granic) wolności mediów prasy na świecie – Polska:
2015r – 18
2016r – 47
2017r – 54
2018r – 58https://twitter.com/pplewandowski/status/1173541763274948608 

Paweł Lewandowski 💯🇵🇱🇪🇺@pplewandowski

Dostęp do zawodu dziennikarza będzie zawsze otwarty. Żadne regulacje dotyczące zawodu nie bedą tworzone bez dialogu z całym środowiskiem. @pisorgpl konsekwentnie wspiera wolność słowa. Najwieksza liberalizacja prawa prasowego nastąpiła w ciągu ostatnich czterech lat.

Twitter