DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

Millennium Bank Nr rachunku dla wpłat z Polski : 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 Dla wpłat z zagranicy : PL 45 1160 2202 0000 0003 5769 6030 BIC (SWIFT) BIGBPLPW W RUBRYCE DLA WPISZ – M-FORUM W TYTULE – DAROWIZNA

Obawy budzą skażone osady ściekowe rozrzucone na polach uprawnych

LAPEER, Mich. (AP) – Przez ponad 20 lat miasto Lapeer we wschodnim Michigan wysyłało resztki szlamu ze swojej oczyszczalni ścieków do okolicznych gospodarstw, dostarczając im wysokiej jakości, darmowy nawóz, jednocześnie unikając kosztów utylizacji w innym miejscu.

Jednak w 2017 r. Inspektorzy państwowi postanowili przerwać praktykę po tym, jak dowiedzieli się, że materiał został połączony z jednym z potencjalnie szkodliwych chemikaliów znanych wspólnie jako PFAS, które pojawiają się w wodzie pitnej i niektórych produktach spożywczych w USA

Teraz miasto o wielkości 8800 osób spodziewa się zapłacić około 3 milionów dolarów za przetworzenie odpadów w innym zakładzie, a resztki ciał stałych zostaną wysłane na wysypisko śmieci. Testy wykazały podwyższony poziom PFAS tylko na jednym polu, na którym rozsypano szlam, ale rolnicy stracili ekonomiczne źródło nawozu i mają nadzieję, że więcej zanieczyszczeń się nie pojawi.

„Współczuję im” – powiedział Michael Wurts, nadzorca zakładu przetwarzania odpadów, który ze smutkiem przypomina promowanie osadu jako dodatku do gleby rolniczej wśród hodowców w społeczności. „Miasto nie zrobiło nic złego. Nie mieliśmy pojęcia, że to się dzieje. ”

Lapeer nie jest sam. Przez dziesięciolecia osad ściekowy z tysięcy oczyszczalni ścieków był używany w całym kraju jako nawóz do pól uprawnych. Ma również zastosowanie do boisk sportowych, pól golfowych i ogrodów przydomowych.

Według Agencji Ochrony Środowiska około połowy z 7 milionów ton wytwarzanych rocznie w USA jest wykorzystywana na polach uprawnych i innych gruntach. Podczas gdy szlam oferuje rolnikom tanie źródło nawozu, od dawna istnieją obawy dotyczące zanieczyszczeń w materiale – a ostatnio uwagę zwróciły na substancje perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe lub PFAS.

Miasto Marinette, Wisconsin, zaprzestało dystrybucji odpadów ściekowych, zwanych także „biosolidami”, do gospodarstw po uzyskaniu wysokich odczytów PFAS. W Maine farmę mleczarską zmuszono do zamknięcia, gdy rozprzestrzenianie się szlamu na ziemi było związane z wysokim poziomem PFAS w mleku.

„To było druzgocące. Traktujemy nas jak przestępców ”- powiedział Fred Stone z Stoneridge Farm, którego krew również wysoko testowała na obecność PFAS z tego, co według niego pili zanieczyszczoną wodę i mleko przez lata.

Niepokojące jest to, że niektóre chemikalia PFAS, których badania wiążą się ze zwiększonym ryzykiem raka i uszkodzeniem narządów, takich jak wątroba i tarczyca, mogą zostać wchłonięte przez rośliny uprawiane w glebach traktowanych zanieczyszczonym osadem i skończyć w żywności. W tym roku Urząd ds. Żywności i Leków poinformował o znalezieniu znacznego poziomu chemikaliów w losowych próbkach mięs sklepowych, produktów mlecznych, owoców morza, a nawet gotowych ciastek czekoladowych, chociaż badanie nie wspomniało o żadnym związku z odpadami ściekowymi.

„FDA kontynuuje współpracę z innymi agencjami federalnymi w celu zidentyfikowania źródeł i zmniejszenia lub wyeliminowania ścieżek narażenia na dietę PFAS, w tym poprzez stosowanie biosolidów” – powiedziała rzeczniczka Lindsay Haake.

Naukowcy twierdzą, że stopień jakiegokolwiek zagrożenia dla zaopatrzenia w żywność jest nieznany, ponieważ przeprowadzono tak mało testów.

„Nie mamy zbyt wielu danych, ale dane, które sugerujemy, stanowią problem”, powiedziała Linda Birnbaum, dyrektor National Institute of Environmental Health Sciences podczas niedawnej konferencji w Bostonie. „Stwierdzamy, że w biosolidach występują podwyższone poziomy różnych PFAS. Najwyraźniej potrzebujemy więcej badań w tej dziedzinie. ”

Badania udokumentowały wchłanianie PFAS przez niektóre uprawy – w tym sałatę, pomidory i rzodkiewki – z gleb nawożonych produktami ubocznymi ścieków. A inspektor generalny EPA poinformował w zeszłym roku, że agencja nie dopuściła się śledzenia setek zanieczyszczeń w osadach, w tym PFAS.

Jednak pomimo rosnących dowodów na to, że przynajmniej niektóre osady są zanieczyszczone, rząd federalny nie ograniczył PFAS w nawozach ani nie opracował standardu określania bezpiecznych poziomów. To sprawia, że firmy nawozowe i rolnicy zastanawiają się, co robić, i boją się reakcji konsumentów.

„Jeśli chcesz zniszczyć rolnictwo w Michigan, zacznij mówić o:„ Hej, to może być skażone PFAS ”- powiedziała Laura Campbell, kierownik ds. Ekologii rolnictwa w Michigan Farm Bureau. „Ludzie to zobaczą i powiedzą:„ Och, nie możemy im ufać, kupimy gdzie indziej ”, chociaż problem nie jest gorszy w Michigan niż gdziekolwiek indziej”.

Badania trwające prawie dwie dekady wykazały obecność PFAS w osadzie, głównie ze ścieków przemysłowych, które przepływają do miejskich oczyszczalni ścieków. Innym źródłem są ścieki mieszkalne – z dywanów, odzieży i innych artykułów gospodarstwa domowego zawierających PFAS. Odporne na tłuszcz i wodę związki, zwane „wiecznymi chemikaliami”, ponieważ nie rozkładają się naturalnie i są uważane za zdolne do pozostawania w nieskończoność w środowisku, znajdują się również w piance przeciwpożarowej stosowanej w bazach wojskowych i na lotniskach.

Dowody na istnienie związku między szlamem pokrytym PFAS a żywnością pojawiły się w 2008 r., Kiedy EPA wykryła podwyższone poziomy kilku związków w szlamie, że narzędzie Decatur w Alabamie rozprzestrzeniło się na 5000 akrów ziemi uprawnej. Wykryto je w pobliskich wodach i roślinności z pól. Chemikalia zostały prześledzone przez kilka firm, które produkowały i stosowały PFAS.

„Jestem bardzo zaniepokojony powielaniem tego w innych stanach”, powiedział Andrew Lindstrom z EPA, którego laboratorium przeprowadziło tam testy, na konferencji w Bostonie. Mleko z jednej mleczarni zawierało 270 części na trylion PFAS – prawie czterokrotnie niewiążący poziom ryzyka zdrowotnego agencji wynoszący 70 ppt dla PFOA i PFOS, dwóch najbardziej znanych substancji chemicznych w tej klasie.

W „planie działania” EPA z lutego uznano „luki informacyjne” na temat skażonego osadu. Powiedział, że agencja opracowuje lepsze metody wykrywania i oceny ryzyka stwarzanego przez PFOA i PFOS, które nie są już produkowane w USA, ale pozostają szeroko rozpowszechnione w środowisku.

„Badamy potencjalne ścieżki, w jakie PFAS dostają się do biosolidów i badamy alternatywne metody usuwania lub niszczenia PFAS w biosolidach, jeśli analiza wskazuje, że wykryte poziomy są ryzykowne i wymagają zmniejszenia”, powiedziała agencja dla The Associated Press w oświadczeniu .

Grupy rzeczników twierdzą, że EPA powinna również przyjrzeć się chemikaliom opracowanym jako zamienniki PFOA i PFOS, których badania wykazały, że gromadzą się w jadalnych częściach roślin.

„Przynajmniej EPA powinna wymagać przetestowania szlamu pod kątem PFAS przed zastosowaniem go na polach uprawnych” – powiedział Colin O’Neil, dyrektor legislacyjny z Environmental Working Group.

Generalny inspektor poinformował w ubiegłym roku, że EPA zidentyfikowała 352 zanieczyszczenia, w tym PFAS, w biosolidach. Jednak raport stwierdził, że agencja miała zbyt mało danych i innych narzędzi do oceny ich bezpieczeństwa. Przepisy wymagają testowania tylko dziewięciu zanieczyszczeń w szlamie, wszystkich metali ciężkich.

Kilka stanów bada osady ściekowe pod kątem zanieczyszczenia PFAS i ocenia potencjalne zagrożenia. Maine uchwaliło niewiążący poziom doradczy dla PFAS w osadzie, a New Hampshire współpracuje z US Geological Survey nad badaniem gleby, którego wyniki pomogą im wyznaczyć standard.

Maine stwierdził również, że większość biosolidów z ponad 30 oczyszczalni ścieków znajdowała się powyżej poziomu wskazanego przez stan, podczas gdy sąsiednie New Hampshire wykryło PFAS w testach osadów z dwóch tuzinów posiadaczy zezwoleń. W żadnym z tych stanów nie stwierdzono identyfikowalnych poziomów PFAS w badanym mleku.

Na podstawie testów osadu w 41 zakładach Michigan nakazało kilku zaprzestanie dystrybucji go do gospodarstw.

Po tym, jak Departament Środowiska stanu nakazał niektórym roślinom śledzenie wysłanych do nich PFAS, kilka zainstalowanych systemów oczyszczania znacznie zmniejszyło emisję zanieczyszczeń, powiedział rzecznik Scott Dean.

Wśród nich był Lapeer Plating & Plastics, producent chromów samochodowych, który spowodował zanieczyszczenie Lapeer.

Ale kierownik miasta Dale Kerbyson powiedział, że firma nie dotrzymała obietnicy pomocy w pokryciu kosztów Lapeera związanych z zanieczyszczeniem, a proces sądowy może się zbliżać. „Nie sądzę, aby mieszkańcy naszego miasta musieli za to płacić” – powiedział Kerbyson.

Firma Lapeer Plating & Plastics nie odpowiedziała na wiadomości e-mail i telefony z prośbą o komentarz.

Chociaż skarżą się na brak standardów rządowych, niektóre miasta obawiają się surowych przepisów, które mogą wymusić kosztowną modernizację infrastruktury lub wysyłać osady na wysypiska śmieci poza stanem. Firmy martwią się, że zostaną wykluczone z działalności.

„To największa kwestia, jaka dotknęła zawód recyklingu biosolidów w Ameryce Północnej ze względu na nadmierną reakcję regulacyjną” – powiedział Ned Beecher, dyrektor wykonawczy North East Biosolids and Residuals Association.

Firmy produkujące kompost – niektóre z osadów ściekowych – twierdzą, że surowe normy są przedwczesne, dopóki naukowcy nie ustalą dopuszczalnych poziomów PFAS.

„Nie chcemy, aby ludzie wyciągali wnioski” – powiedział Frank Franciosi, dyrektor wykonawczy US Composting Council. Powiedział, że jeśli EPA załamie się na kimś, to ci, którzy wytwarzają i stosują chemikalia PFAS, dostają się do strumienia odpadów.

___

Casey zgłosiła się z Bostonu. Reporter AP Ellen Knickmeyer przyczyniła się do tej historii z Waszyngtonu

 

zrodlo:apnews.com

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

%d bloggers like this: