– Powiem coś, co chcieli państwo usłyszeć od Wojciecha Janowskiego.

Chciał wam powiedzieć to sam, ale nie jest w stanie. Mój klient jest winny śmierci Helene Pastor – oświadczył w październiku 2018 r. przed sądem w Aix-en-Provence adwokat Polaka Eric Dupond-Moretti.

Media relacjonowały, że Janowskiemu w tym momencie popłynęły po twarzy łzy. – Nie mam nic do dodania.

Przepraszam Sylvię (swoją partnerkę i córkę zamordowanej Pastor – red.) i moje dzieci – powiedział Janowski w czasie procesu.

Dziś twierdzi, że wcale nie przyznał się do winy, a jego obrońca działał bez autoryzacji. Z tego powodu złożył skargę przeciw Dupond-Morettiemu. Zarzuca mu również brak udzielenia wystarczającej pomocy w czasie procesu. W ciągu pięciu lat, które Janowski spędził w więzieniu, adwokat odwiedził go tylko dwa razy – informują „Le Monde” i AFP.

Eric Dupond-Moretti odmówił komentarza, tłumacząc to tajemnicą zawodową.

Nowy adwokat Janowskiego Erick Campana ogłosił, że jego klient złożył również do sądu wniosek o zwolnienie go z więzienia. Uzasadnia to wiekiem – Polak ma 70 lat, z czego ostatnich pięć spędził za kratami.

Strzały przed szpitalem w Nicei

Hélène Pastor i jej kierowca zostali zastrzeleni przez dwójkę zamachowców 6 maja 2014 roku przed szpitalem w Nicei. 77-letnia Pastor, była spadkobierczynią monakijskiego imperium nieruchomości i matką partnerki Janowskiego.

Polak, pełniący w tamtym czasie funkcję konsula honorowego RP w Monako, został aresztowany trzy tygodnie później.

Miał przyznać się do zlecenia morderstwa już na początku śledztwa, tłumacząc, że Pastor nękała i unieszczęśliwiała swoją córkę, z którą Janowski pozostawał w związku.

Później wycofał zeznanie, tłumacząc, że niewystarczająco zna język francuski i został źle zrozumiany.

Janowski w latach 70. studiował ekonomię w brytyjskim Cambridge.

Pracował jako dyrektor w Grand Metropolitan i SBM Monaco, prowadził biznes oraz koordynował współpracę polskiej i monakijskiej izby gospodarczej.

Po swoim aresztowaniu został odwołany przez MSZ z funkcji konsula honorowego RP w Monako.