„Zgodnie z prawem kościelnym ambona jest miejscem głoszenia Ewangelii, przekazywania nauczania Kościoła katolickiego. Wykorzystywanie jej do innych celów jest nadużyciem” – przypomniał rzecznik episkopatu ks. Paweł Rytel-Andrianik.

„Zarówno msza święta, jak i nabożeństwa oraz liturgie to czas modlitwy. Świątynie są miejscami spotkania człowieka z Bogiem, bez żadnych wyjątków i taka jest ich rola. Kościelne ambony są przeznaczone do głoszenia Ewangelii, pocieszania strapionych, napominania, przypominania prawd wiary i magisterium Kościoła katolickiego” – przypomniał rzecznik Konferencji Episkopatu Polski.

Screenshot_6.jpg

Ks. Paweł Rytel-Andrianik dodaje, że przypadki, w których ambony są wykorzystywane do innych celów, są sprzeczne z prawem Kościoła katolickiego i nie powinny mieć miejsca.

„Świątynia nie jest odmianą areopagu, gdzie każdy może przyjść i wygłaszać swoje poglądy. W kościele człowiek otrzymuje sakramenty, doświadcza bliskości Boga, słyszy ewangeliczne prawdy. Wszelkie inne formy działalności, które wykraczają poza prawo kościelne, są nadużyciami” – podkreślił rzecznik.

Ryszard Czarnecki przemawiał z ambony

18 sierpnia europoseł PiS Ryszard Czarnecki opublikował na Twitterze wpis, w którym poinformował, że pojawił się na dożynkach parafialnych w miejscowości Kamieniec Wrocławski (Dolny Śląsk).

Do tej informacji dodał zdjęcia. Na jednym z nich Ryszard Czarnecki przemawia z kościelnej ambony.