W całej Polsce trwają prezentacje kandydatów na posłów i senatorów z ramienia PiS. Po kłótni o mikrofon Bernadetty Krynickiej i Agnieszki Muzyk w Łomży, kolejna wpadka, tym razem w Toruniu. Tamtejsi kandydaci w obecności dziennikarzy zapowiedzieli… nacjonalizację mediów. Te słowa padły z ust Krzysztofa Czabańskiego.

„Czeka nas następny krok: próba repolonizacji i dekoncentracji mediów” – mówił Czabański na konferencji prasowej.

To bardzo groźna zapowiedź. Pada bowiem z ust człowieka bardzo blisko związanego z Jarosławem Kaczyńskim i znającym bardzo wiele tajemnic zarówno prezesa PiS jak i jego partii. Czabański był w gronie założycieli Fundacji Prasowej Solidarność, która uwłaszczyła się na majątku Expressu Wieczornego. Za działalność w fundacji Czabański miał zresztą zarzuty prokuratorskie a sprawę umorzono dopiero w 2000 roku i to wyłącznie z powodu zmian w Kodeksie Karnym – kulisy tych zmian są do dzisiaj owiane zresztą tajemnicą.

Nacjonalizacja zwana dla niepoznaki repolonizacją

Nacjonalizacja mediów (w słowniku PiS nazywa się to „repolonizacja”, co jest po prostu próbą maskowania rzeczywistych intencji) to przejmowanie niepokornych i niezależnych mediów przez państwo, za pieniądze podatników. Celem takiego działania może być przejęcie kontroli nad przekazem, który trafia do społeczeństwa.

Dekoncentracja czyli osłabienie

Dekoncentracja mediów to z kolei pomysł na odebranie właścicielom mediów, które dzisiaj tworzą grupy. W ten sposób zostana one osłabione, pozbawione części przychodów.

Cenzura internetu w kolejnym kroku?

Jakie będą dalsze kroki? Najprawdopodobniej wprowadzenie ograniczeń związanych z internetem, czego rząd Mateusza Morawieckiego już próbował. Na posiedzeniu rządu, zupełnie jawnie, rozpatrywano odcięcie Polaków od niektórych aplikacji mobilnych. Jeśli PiS będzie miał większość w nowym parlamencie, może wrócić do tego pomysłu. Celem będzie ograniczenie wpływu niezależnych mediów i portali. Prawdopodobny scenariusz to wprowadzenie koncesjonowania źródeł informacji, pod pretekstem walki z nieprawdziwymi informacjami (fake newsami).

Szymon Komorowski@szykom89

A teraz sobie wyobraźcie, że po wygranych wyborach @pisorgpl wprowadzi obiecaną repolonizację mediów. Już nigdy nie dowiecie się o : wieże i łapówka ‚ego, KNF, PCK, wypadek @BeataSzydlo, NBP, kłamstwa i działki @MorawieckiM, , .

źródło: Twitter / Polskie Radio