DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

S. Korea anuluje japoński wywiad w związku ze sporem handlowym

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Grazyna Rebeca

Nie dziele sie ze swiatem wiadomosciami o sobie....

SEOUL, Korea Południowa (AP) – Korea Południowa przestanie wymieniać tajne dane wywiadowcze na temat Korei Północnej z Japonią w wyniku gorzkiego sporu handlowego, powiedział oficjalny czwartek, niespodziewane ogłoszenie, które może powstrzymać wysiłki USA na rzecz wzmocnienia współpracy w zakresie bezpieczeństwa z dwoma z nich najważniejsi sojusznicy w regionie azjatyckim.

Decyzja Korei Południowej o anulowaniu paktu wymiany informacji jeszcze bardziej pogłębi jego stosunki z Japonią, które są już w najniższym punkcie od czasu, gdy oba kraje nawiązały stosunki dyplomatyczne w 1965 roku. Japońskie media podały, że Tokio wniesie protest do Seulu i zacytował niezidentyfikowane Tokio urzędnicy nazywający ruch Korei Południowej „wyjątkowo godnymi pożałowania” i „niewiarygodnymi”.

Wielu ekspertów przewidywało, że jest mało prawdopodobne, aby Korea Południowa doprowadziła do zawarcia 3-letniej umowy o wymianie danych wywiadowczych ze względu na jej stosunki ze Stanami Zjednoczonymi. Korea Południowa szuka pomocy USA w rozwiązaniu sporu handlowego, a Seul i Waszyngton współpracują również, aby wznowić utknięte w martwym punkcie rozmowy o pozbawieniu Korei Północnej broni nuklearnej.

Prezydenckie biuro Korei Południowej poinformowało, że zakończyło umowę wywiadowczą, ponieważ niedawna decyzja Japonii o obniżeniu statusu handlowego Korei Południowej spowodowała „poważną” zmianę we współpracy w zakresie bezpieczeństwa między krajami.

 

„W tej sytuacji rząd stwierdził, że utrzymanie umowy, która została podpisana w celu wymiany wrażliwego wywiadu wojskowego w zakresie bezpieczeństwa, nie służy naszym interesom narodowym”, Kim You-geun, zastępca dyrektora prezydenckiego bezpieczeństwa narodowego Korei Południowej urząd, powiedział w oświadczeniu telewizyjnym.

Powiedział, że Korea Południowa oficjalnie powiadomi Japonię o swojej decyzji przed sobotą, terminem przedłużenia paktu na kolejny rok.

Japońska agencja Kyodo News zacytowała niezidentyfikowanego japońskiego urzędnika rządowego, który stwierdził, że decyzja Korei Południowej była „bardzo godna pożałowania”. Publiczny nadawca NHK powiedział, że niezidentyfikowany japoński urzędnik określił tę decyzję jako „niewiarygodną”, podczas gdy inny urzędnik powiedział, że nie będzie miał większego wpływu na Japońskie bezpieczeństwo.

Od początku ubiegłego miesiąca Japonia nałożyła surowsze kontrole wywozu do Korei Południowej trzech chemikaliów niezbędnych do produkcji półprzewodników i ekranów wyświetlaczy – kluczowych pozycji eksportowych dla Korei Południowej – i postanowiła usunąć Koreę Południową z listy krajów, którym przyznano preferencyjny status handlowy.

Korea Południowa oskarża Japonię o handel bronią, aby ukarać ją za odrębny spór związany z brutalnymi rządami kolonialnymi Japonii na Półwyspie Koreańskim w latach 1910–1945. Japonia zaprzecza temu, twierdząc, że podjęto kroki z powodu nieokreślonych obaw dotyczących bezpieczeństwa.

Japońskie ograniczenia handlowe wywołały wybuch nastrojów anty Japonii w Korei Południowej. Wielu obywateli Korei Południowej zbierało się na ulicach, odwoływało zaplanowane wakacyjne wyjazdy do Japonii i organizowało powszechne bojkoty japońskiego piwa, ubrań i innych produktów. Rząd Korei Południowej postanowił obniżyć status handlowy Japonii.

Niektórzy eksperci twierdzą, że działania typu tit-for-tat mogą ostatecznie zaszkodzić gospodarce Korei Południowej bardziej niż Tokio. Wielu dużych południowokoreańskich producentów, w tym Samsung, polega w dużej mierze na materiałach i komponentach importowanych z Japonii, podczas gdy Japonia nie importuje wielu istotnych materiałów z Korei Południowej.

Umowa wywiadu weszła w życie w 2016 r., Podobno pod silnym naciskiem Stanów Zjednoczonych, które chcą zacieśnić trzydniową współpracę w zakresie bezpieczeństwa, aby lepiej radzić sobie z zagrożeniem nuklearnym Korei Północnej i rosnącymi Chinami. Stany Zjednoczone stacjonują łącznie 80 000 żołnierzy w dwóch krajach azjatyckich, stanowiących trzon amerykańskiej obecności wojskowej w regionie Azji i Pacyfiku.

Eksperci twierdzą, że umowa umożliwiła szybszą wymianę informacji między Seulem a Tokio, ponieważ wcześniej wymieniali informacje wywiadowcze za pośrednictwem Stanów Zjednoczonych. W 2012 r. Kraje prawie zawarły podobną umowę, ale została ona odrzucona w ostatniej chwili po gwałtownej reakcji w Korei Południowej.

Nie jest jednak jasne, jak skuteczna była umowa dla obu krajów, zwłaszcza w zakresie wywiadu dotyczącego Korei Północnej, jednego z najbardziej tajemniczych krajów na świecie. Ale istnieje powszechna zgoda, że Korea Południowa potrzebowała informacji zebranych przez japońskie satelity i inne systemy zaawansowanych technologii, podczas gdy Japonia cieszyła się sygnałem, głosem i ludzką inteligencją z Korei Południowej.

Niektórzy rząd Korei Południowej i urzędnicy partii rządzącej zakwestionowali sposób, w jaki Seul może dzielić się danymi wywiadowczymi z krajem, który zakwestionował sposób traktowania przez Seul wrażliwych materiałów importowanych z Japonii. Nie dostarczając konkretnych dowodów, niektórzy japońscy urzędnicy, w tym premier Shinzo Abe, zasugerowali, że niektóre krytyczne japońskie materiały o potencjalnym zastosowaniu wojskowym eksportowane do Korei Południowej mogły dotrzeć do Korei Północnej. Seul stanowczo temu zaprzecza.

Los umowy podzielił ludzi w Korei Południowej. Niektórzy twierdzili, że Korea Południowa powinna zrobić wszystko, co w jej mocy, aby zadać ból Japonii, a samo porzucenie pomysłu zakończenia umowy wywiadowczej może zmusić Stany Zjednoczone do przekonania Japonii do zniesienia ograniczeń handlowych. Jednak niektórzy podkreślali, że anulowanie umowy wpłynie negatywnie na stosunki ze Stanami Zjednoczonymi w czasie, gdy Korea Południowa stoi w obliczu wielu wyzwań w zakresie bezpieczeństwa, w tym impasu w rozmowach nuklearnych z Koreą Północną.

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in wykorzystał 15 sierpnia rocznicę wyzwolenia Korei z Japonii, aby przedłużyć gałąź oliwną, mówiąc, że Seul „chętnie przyłączy się do rąk”, jeśli Tokio będzie chciało porozmawiać. Wcześniej ogłosił, że jego kraj „nigdy więcej nie przegra” z Japonią.

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: