DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Rohingya wciąż obawia się bezpieczeństwa w Birmie, repatriacja jest mało prawdopodobna

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

BAZAR COXA, Bangladesz (AP) – Wydaje się mało prawdopodobne, aby repatriacja setek muzułmanów Rohingya przebiegła zgodnie z planem w czwartek po tym, jak ci, którzy się kwalifikowali, powiedzieli agencji ONZ ds. Uchodźców i rządowi Bangladeszu, że nie chcą wracać do Myanmaru, chyba że ich obywatelstwo i bezpieczeństwo były zapewnione.

„Nie znaleźliśmy jeszcze nikogo, kto zgodziłby się wrócić, ale wszystkie nasze przygotowania są już na miejscu”, powiedział Khaled Hossain, starszy urzędnik w biurze komisarza ds. Uchodźców, pomocy i rehabilitacji.

Członkowie co najmniej 221 muzułmańskich rodzin Rohingya zostali przesłuchani w środę i wtorek przed repatriacją zaplanowaną na czwartek. Premier Bangladeszu Szejk Hasina powiedział, że jej rząd nie zmusi uchodźców do powrotu, a repatriacja nastąpi tylko wtedy, gdy będą chcieli.

Myanmar certyfikował 3450 uchodźców z 1056 rodzin jako uprawnionych do repatriacji z dzielnicy Bazar w Bangladeszu Cox, gdzie około 1 miliona uchodźców Rohingya jest chronionych.

Wojsko Birmy rozpoczęło ostrą kampanię przeciw powstańcom przeciwko muzułmanom Rohingya w sierpniu 2017 r. W odpowiedzi na powstanie. Ponad 700 000 Rohindżów uciekło z tzw. Kampanii czystek etnicznych obejmującej masowe gwałty, zabójstwa i spalenie tysięcy domów.

Agencja ONZ ds. Uchodźców „współpracuje z zainteresowanymi rządami, aby pomóc stworzyć warunki sprzyjające powrotowi, aby ocenić, czy ludzie ci wracają dobrowolnie” – powiedział rzecznik ONZ Stephane Dujarric w Nowym Jorku.

„Dobrowolny charakter repatriacji jest naprawdę podstawą naszej pozycji” – powiedział.

Dujarric powiedział, że sekretarz generalny Antonio Gutteres, były szef ONZ ds. Uchodźców, podkreślił, że dla uchodźców ważne jest posiadanie informacji potrzebnych do podjęcia decyzji o powrocie.

Wcześniejsza próba repatriacji w listopadzie ubiegłego roku została zawieszona, ponieważ nikt nie chciał wrócić. Tysiące uchodźców protestowało i intonowało: „Nie wrócimy” i „Chcemy sprawiedliwości”, zmuszając władze do zatrzymania procesu.

Tym razem w obozach panuje spokój, nie ma doniesień o wielkich protestach przed czwartkowym planem.

Abul Kalam, komisarz ds. Uchodźców z Bangladeszu, był z tego zadowolony.

„To dobry znak i myślę, że to dobry postęp. W zeszłym roku uciekli ze swoich obozowych domów, gdy zbliżał się dzień, ale tym razem zbliżają się, spotykają się z wywiadami i swobodnie rozmawiają – powiedział w środę Kalam. „Mają do nas zaufanie”.

Kalim Ullah, uchodźca z listy repatriacyjnej, powiedział, że jego rodzina chce wrócić, ale Myanmar musi zapewnić, że otrzymają obywatelstwo i bezpieczeństwo.

Wielu powiedziało, że chce wrócić pod bezpośredni nadzór ONZ, a nie pod rząd Birmy.

„Chcemy wrócić do domu. Bangladesz nie jest naszym krajem. Ale nadal nie mamy żadnej gwarancji, że nie będziemy torturowani ani zabici – powiedział Ullah, wychodząc z pokoju przesłuchań.

Mjanma od dawna nie uznaje Rohindżi za obywateli, czyniąc ich bezpaństwowcami i napotykają oni inne formy dyskryminowanej przez państwo dyskryminacji.

W zeszłym roku dochodzenie ustanowione przez ONZ zaleciło ściganie najwyższych dowódców wojskowych Mjanmy pod zarzutem ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości za stłumienie Rohindżów. Mjanma / Birma odrzuciła raport i wszelkie sugestie, że jego siły zrobiły coś złego.

___

Alam napisał z Dhaki w Bangladeszu.

 

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: