– W ministerstwie i organach sprawiedliwości nadal pracują osoby związane z tą akcją – mówił Pogoda. Dodał też, że grupa zaangażowana w hejt wobec sędziów liczyła – według jego wiedzy – około dziesięciu osób. Byli w niej „po części sędziowie, po części funkcjonariusze publiczni związani z ministerstwem”.

Pogoda odniósł się także do listu męża Emilii, który pisał o jej rzekomych problemach. List opublikował portal TVP Info. Pogoda nie podjął się co prawda oceny samej treści listu, ale zaznaczył, że nie jest zgodne z prawem takie ujawnianie stanu zdrowia.

– Z mojej wiedzy nie wynika, że pani Emila byłaby w stanie, który wyklucza świadomie podejmowanie decyzji – podkreślił. Dodał też, że nie ma żadnych wątpliwości co do jakości dowodów. – Nie mam też żadnych podstaw, by nie wierzyć w to, co mówi moja klientka – dodał.

– Pani Emilia nie przebywa w miejscu swojego zamieszkania i ma ochronę – wyznał na koniec.

Farma trolli w Ministerstwie Sprawiedliwości. Seria publikacji Onetu

Nasza dziennikarka Magdalena Gałczyńska opisała kulisy zorganizowanej akcji oczerniania sędziów, przeciwnych zmianom wdrażanym w wymiarze sprawiedliwości.

Ze stanowiska zrezygnował już wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak, a współpracujący z nim sędzia Jakub Iwaniec został wyrzucony z pracy w resorcie. Onet opisał w poniedziałek kontakt, jaki w mediach społecznościowych wiceszef MS Łukasz Piebiak nawiązał z kobietą o imieniu Emilia, która miała prowadzić akcje dyskredytujące niektórych sędziów, m.in. szefa Iustitii prof. Krystiana Markiewicza. Działania Emilii miały polegać na anonimowym rozsyłaniu, m.in. do mediów i sędziów, kompromitujących materiałów. Miało to się odbywać za wiedzą i aprobatą wiceministra, który przedwczoraj zrezygnował ze stanowiska.W kolejnym materiale ujawniliśmy, że sędzia Jakub Iwaniec od trzech lat zatrudniony w MS utrzymywał z Emilią bezpośredni kontakt i instruował ją, jak kompromitować prezesa Iustitii. Dostarczał jej także dokumentów niekorzystnych dla sędziów sprzeciwiających się zmianom w sądach, które potem kobieta ujawniała w mediach społecznościowych i wysyłała do mediów sprzyjających władzy. Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował wczoraj, że Jakub Iwaniec został wyrzucony z pracy w resorcie sprawiedliwości.

(br)