DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Kryzys w Wenezueli popycha kobiety do „przymusowego macierzyństwa”

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

CARACAS, Wenezuela (AP) – dr Saturnina Clemente podjeżdża do małej kliniki w zubożałej dzielnicy Caucaguita, uzbrojona w jeden z najbardziej poszukiwanych towarów w Wenezueli: implanty hormonalne zapobiegające ciąży.

Na tym zdjęciu wykonanym 5 sierpnia 2019 r. 14-letnia Rosibeth Vargas, która jest w siódmym miesiącu ciąży, stoi w domu, w którym mieszka z rodzicami, 18-letnią siostrą i siostrzeńcem, w okolicy Tablitas Dzielnica Caucaguita na obrzeżach Caracas w Wenezueli. Vargas powiedziała, że jej szkoła pozwala matkom-studentom zabierać dzieci na zajęcia, ale porzuciła je po zastraszaniu. (AP Photo / Ariana Cubillos)

W kraju, w którym brakuje środków antykoncepcyjnych, wiadomość w slumsach na obrzeżach stolicy Wenezueli rozprzestrzenia się szybko. Szczęście dostało się na listę prowadzoną przez liderów społeczności. Mniej szczęśliwą nadzieją będą dodatki.

Weteran ma 104 implanty i nie wystarczy dla wszystkich. Jako lekarz w największym w kraju szpitalu dziecięcym Clemente wie z pierwszej ręki, że konsekwencje dla tych, którzy go nie dostają, są wysokie.

„To poczucie bezsilności i frustracji” – mówi. „Widzisz, że to nie wystarczy, że popyt jest znacznie wyższy”.

W miarę pogłębiania się kryzysu w Wenezueli kobiety stają na czele wstrząsów narodu. Pomimo obietnic rządu socjalistycznego dotyczących zapewnienia każdej kobiecie dostępu do planowania rodziny, ostatnie badania i wywiady z pracownikami służby zdrowia wskazują, że dostęp do środków antykoncepcyjnych jest nadal niepełny.

Międzynarodowe organizacje, takie jak Fundusz Ludności ONZ, zaczęły wkraczać, importując w tym roku dziesiątki tysięcy środków antykoncepcyjnych, ale ich praca jest nadal ograniczona. Jest to próba o coraz bardziej międzynarodowych konsekwencjach, ponieważ rosnąca liczba kobiet w ciąży ucieka do krajów takich jak Kolumbia, szukając opieki, której nie mogą uzyskać w Wenezueli.

„Kobiety zachodzą w ciążę i nie mają możliwości” – powiedziała Luisa Kislinger, działaczka na rzecz praw kobiet. „Są zmuszeni do macierzyństwa”.
Piętnastoletnia Nicol Ramirez przenosi córeczkę do kliniki, w której ma nadzieję na implant hormonalny, aby zapobiec przyszłym ciążom w okolicy Caucaguita. (AP Photo / Ariana Cubillos)
Nicol Ramírez ma 15 lat i jest już matką. Jej nazwisko znajduje się na liście Clemente, ale aby uzyskać implant, musi pokazać negatywny test ciążowy. Młoda mama i jej starsza siostra gorączkowo nazywają matkę. Potrzebują 40 000 boliwarów, co stanowi równowartość około 3 USD, aby wykonać prosty test w pobliskim laboratorium.

„Sytuacja w tym kraju nie jest związana z posiadaniem dzieci” – mówi Ramírez, opierając córkę na biodrze. „Sam wciąż jestem dziewczyną”.

Podczas późnej prezydentury Hugo Cháveza rząd Wenezueli rozszerzył usługi mające na celu pomoc biednym matkom poprzez comiesięczne przelewy gotówkowe. Chavez chwalił kobiety i witał tak zwane „rewolucyjne matki”, które pomagały promować jego wizję.

Konstytucja z 1999 r., Którą opracował, gwarantuje kobietom „pełne usługi planowania rodziny” wśród wielu innych świadczeń.

„Rewolucja socjalistyczna powinna być feministyczna” – oświadczył.

Pomimo tych inicjatyw rząd Cháveza poczynił jedynie skromne postępy w poprawie dostępu do środków antykoncepcyjnych. Dane rządowe pokazują, że liczba nastoletnich ciąż stale rosła podczas jego rządów.

„Konstytucja poczyniła znaczne postępy w uzyskaniu tych wszystkich nowych praw i obowiązków państwowych” – powiedziała Rachel Elfenbein, autorka nadchodzącej książki o programach społecznych stworzonej przez Cháveza dla kobiet. „Ale jeśli chodzi o wdrożenie, jeśli i gdzie to się stało, było niejednolicie”.


Kobiety słuchają pielęgniarki przed uzyskaniem implantów hormonalnych, aby zapobiec ciąży w klinice w zubożałej dzielnicy Caucaguita. (AP Photo / Ariana Cubillos)
Prezydent Nicolás Maduro miał trudności z realizacją planu swojego poprzednika w warunkach okaleczającego kryzysu gospodarczego gorszego niż wielki kryzys w USA. Niewiele kobiet w dalszym ciągu otrzymuje przelewy pieniężne, z wyjątkiem okazjonalnych „premii” odpowiadających dolarowi lub dwóm. Wskaźnik zgonów matek wzrósł o ponad 65% między 2015 a 2016 r.

„Pod Maduro zaobserwowaliśmy bezprecedensową porażkę”, powiedział Kislinger.

Pracownicy służby zdrowia uważają, że Wenezuela może obniżyć swój wysoki wskaźnik umieralności matek o jedną trzecią, robiąc jedno: zapewniając środki antykoncepcyjne.

Skala niedoboru kontroli urodzeń w Wenezueli i wpływ na kobiety są trudne do częściowego oszacowania, ponieważ rząd nie opublikował informacji na temat kluczowych wskaźników, takich jak nastoletnia ciąża od 2012 r. Według tych obecnie datowanych danych nieco ponad 23% wszystkich urodzeń w Wenezueli były dla kobiet poniżej 20 roku życia.

Niektóre niezależne organizacje zdrowotne i grupy praw kobiet twierdzą, że wskaźnik ten może wynosić nawet 28%. Badanie przeprowadzone w zeszłym roku w czterech szpitalach wykazało, że ponad jedna czwarta wszystkich zarejestrowanych urodzeń dotyczyła nastoletnich matek.


Piętnastoletnia Karelys Herrera trzyma dziecko po kąpieli w swoim domu w dzielnicy Caucaguita. (AP Photo / Ariana Cubillos)
Najnowszy raport światowej populacji ONZ szacuje, że wskaźnik ciąż wśród nastolatków Wenezueli wynosi około 85,3 na 1000 nastolatków w wieku 15–19 lat. Liczba ta oznaczałaby niewielki spadek, choć wciąż jest ponad dwukrotnie wyższa niż stopa globalna. Dla porównania, stawka Kolumbii wynosi 66,7 na 1000 nastolatków w wieku 15-19 lat.

„Nie wiemy, jaka jest rzeczywistość w 2019 r.” – powiedziała Nelmary Díaz, dyrektor programowa Civil Association for Family Planning, organizacji prowadzącej kilka klinik i działającej od 1986 r. „To nas martwi”.

Po latach zaprzeczania istnieniu kryzysu humanitarnego Maduro niedawno zaczęło zezwalać na pomoc międzynarodową. Podczas gdy duża część pomocy w nagłych wypadkach została przeznaczona na żywność i leki, niewielka część idzie na zdrowie reprodukcyjne.

Dotychczasowy Fundusz Ludnościowy zaimportował 45 000 implantów hormonalnych za zgodą rządu. Szacuje się, że do tej pory w szpitalach i klinikach, takich jak ta w Caucaguita, rozmieszczono kobiety przed świtem.

„Nie chcę mieć więcej dzieci”, powiedziała 20-letnia Yailyn Salas, matka 9-miesięcznego syna w kolejce. „Chcę zamknąć sklep”.


Osiemnastoletnia Yorselis Fajardo, która została matką w wieku 15 lat, stoi w klinice po tym, jak dostała jeden z niewielu ograniczonych implantów hormonalnych w celu zapobiegania ciąży w dzielnicy Caucaguita. (AP Photo / Ariana Cubillos)
Wśród milionów Wenezuelczyków, którzy zdecydowali się na ucieczkę, są tysiące kobiet w ciąży. W Kolumbii od 26 sierpnia 2015 r. Urodziło się ponad 26 000 kobiet w Wenezueli. Ten wzrost przeciąża i tak już delikatny system opieki zdrowotnej w Kolumbii i testuje najbardziej przyjazne podejście narodu do wenezuelskich migrantów.

W ostatnich miesiącach burmistrz jednego dużego kolumbijskiego miasta porównał Wenezuelczyków do „biednej fabryki dla dzieci”, a popularny publicysta gazety błagał migrantów, by „przestali rodzić”.

„Jeśli nie przestaniesz się rozmnażać tak, jak jesteś, jeszcze trudniej będzie postrzegać cię jako szansę na rozwój zamiast problemu” – napisała dziennikarka Claudia Palacios.

Ramírez dowiedział się, że jest w ciąży w wieku 14 lat ze swoim chłopakiem przez rok. Prezerwatywy i pigułki antykoncepcyjne były albo niemożliwe do znalezienia, albo zbyt drogie. Kiedy powiedziała swojemu chłopakowi wieści, Ramírez powiedział, że odpowiedział zimno. Miał 23 lata i był już ojcem. Powiedział jej, że nie może znieść kolejnej odpowiedzialności.

Od tamtej pory nie ma od niego wiadomości.


Piętnastoletnia Nicol Ramirez prowadzi swoją córeczkę do laboratorium, w którym zapłaci za test ciążowy, warunek konieczny dla implantu hormonalnego zapobiegającego przyszłym ciążom, których liczba jest bardzo ograniczona, w dzielnicy Caucaguita. (AP Photo / Ariana Cubillos)
Dorastające matki poniżej 15 roku życia dwukrotnie częściej umierają w czasie ciąży. Chociaż Ramírez miał dostęp do opieki prenatalnej, lekarze musieli jednak wykonać awaryjny punkt C po tym, jak bicie serca dziecka stało się nieregularne.

„Urodziła się praktycznie martwa” – powiedział Ramírez, a jej miękki głos stał się ponury.

Trudność Ramíreza w znalezieniu kontroli urodzeń nie jest niczym niezwykłym. Niezależna ankieta przeprowadzona wśród 151 aptek, z którymi przeprowadzono konsultacje w ciągu ostatnich pięciu miesięcy w zeszłym roku, wykazała, że ​​niektórych środków antykoncepcyjnych, takich jak plaster, w ogóle nie można znaleźć w Wenezueli, podczas gdy inne, w tym pigułki antykoncepcyjne, doświadczają prawie całkowitego niedoboru.

Nawet przy tegorocznym zwiększonym dostępie do pomocy eksperci twierdzą, że Wenezuela będzie potrzebować znacznie więcej, aby zaspokoić potrzeby około 9 milionów kobiet w kraju zagrożonym ciążą.

„To bardzo niewielki wpływ” – powiedział Jorge Díaz Polanco, socjolog z niezależnego wenezuelskiego obserwatorium zdrowia.

Brygada Clemente była w stanie zdobyć garść implantów dostarczonych przez ONZ, które zapobiegają owulacji i trwają cztery lata. W dwa ostatnie dni jej zespół założył sklep w klinice, w której plakaty popierające przywódców socjalistycznych wypełniły ściany. Szybko zabrali się do pracy, wstrzyknęli każdej kobiecie środek znieczulający, a następnie wbili małą metalową rurkę w górną część ramienia, aby implant mógł zostać przepchnięty.


Centrum dr Saturnina Clemente udziela wskazówek asystentom w małej klinice w dzielnicy Caucaguita. (AP Photo / Ariana Cubillos)
Do 11:30 minęły środki antykoncepcyjne.

„Implanty się skończyły!” Krzyknął organizator ubrany w wyblakłą koszulkę Pilots Stone Temple Pilots.

Prawie 40 kobiet wciąż było w kolejce. Niektórzy westchnęli. Inni byli wyraźnie źli.

„Czuję się oszukany”, powiedział Salas, który przeoczył granicę.

Powiedziała, że ​​pobliska organizacja zdrowia sprzedaje implanty kontroli urodzeń po subsydiowanym koszcie około 90 000 boliwarów, czyli 6,50 USD. Ale to tylko trochę mniej niż to, co robi jej mąż przez cały tydzień.

„Jeśli go dostanę, nie jem” – powiedziała.

Ramírez i jej siostra byli jednymi z nielicznych, którzy zdobyli ostatni implant po tym, jak pokazali zespołowi Clemente swój negatywny test. Ich mamie udało się zdobyć pieniądze.

Trzy inne kobiety tego dnia dowiedzą się, że są w ciąży.


15-letnia Nicol Ramirez siedzi z córeczką i innymi kobietami z formularzami do podpisania, które upoważniają do podawania implantów hormonalnych w celu zapobiegania ciąży, której liczba jest bardzo ograniczona, w okolicy Caucaguita. (AP Photo / Ariana Cubillos)
Ramírez skulił się, gdy pielęgniarka wstrzyknęła jej środek znieczulający przed założeniem implantu. Po zakończeniu procedury światła

 

zrodlo:https://apnews.com/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: