DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Jemeńscy separatyści, siły rządowe ścierają się na południu

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Grazyna Rebeca

Nie dziele sie ze swiatem wiadomosciami o sobie....

SANAA, Jemen (AP) – Starcia bezpieczeństwa i lokalni mieszkańcy potwierdziły we wtorek starcia jemeńskiej separatystycznej milicji popieranej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie z siłami lojalnymi wobec uznanego na arenie międzynarodowej rządu. .

W  sierpniu 2019 r. Z filmu, separatystyczni bojownicy Południowej Rady Przejściowej udają się w kierunku pałacu prezydenckiego w południowym portowym mieście Aden w Jemenie. Separatyści wspierani przez Zjednoczone Emiraty Arabskie zaczęli wycofywać się w niedzielę ze stanowisk, które zajmowali od uznanego na arenie międzynarodowej rządu w Aden. Zarówno południowi separatyści, jak i siły rządowe są pozornie sojusznikami w dowodzonej przez Arabię Saudyjską koalicji wojskowej, która walczy z rebeliantami Houthi w północnym Jemenie od 2015 r., Ale cztery dni walk w Adenie ujawniły poważny rozłam w sojuszu. (Zdjęcie AP)

Walka między obiema stronami – rzekomymi sojusznikami w koalicji pod przywództwem Arabii Saudyjskiej, która od lat walczy ze wspieranymi przez Iran jemeńskimi rebeliantami Houthi z siedzibą na północy – dodała kolejną warstwę do złożonej wojny domowej w najuboższym kraju arabskim.

Po 10-godzinnej bitwie milicja Pasa Bezpieczeństwa, która jest wyszkolona i finansowana przez ZEA, przejęła obóz wojskowy należący do sił specjalnych rządu w stolicy prowincji Zinjibar i rozlokowała się w większej części miasta. mieszkańców. Urzędnicy przemawiali pod warunkiem anonimowości, ponieważ nie byli upoważnieni do rozmowy z mediami, podczas gdy mieszkańcy mówili anonimowo, obawiając się odwetu.

W zeszłym tygodniu separatyści przejęli portowe miasto Aden, na zachód od Zinjibar. Aden działał jako siedziba rządu prezydenta Abeda Rabbo Manoura Hadiego od czasu, gdy Houthi zdobyli Sana, stolicę Jemenu i znaczną część północnej części kraju w 2014 roku.

Według rządowej agencji informacyjnej SABA rząd Hadiego powiedział we wtorek w oświadczeniu, że obwinił ZEA za „zbrojny bunt” separatystów.

Jemeński minister informacji, Moammer al-Iryani, wcześniej wezwał koalicję pod przywództwem Arabii Saudyjskiej do wywarcia nacisku na milicję, by wycofała swoje siły z Zinjibar. Wiceminister spraw zagranicznych Mohammed Abdullah al-Hadrami wezwał do „natychmiastowego i całkowitego zatrzymania wsparcia wojskowego i finansowego” przez ZEA dla jemeńskich separatystów.

Wysłannik ONZ do Jemenu Martin Griffiths powiedział we wtorek, że niepokoi go przemoc w Aden i Abyan. „Potępiam niedopuszczalne starania Południowej Rady Przejściowej o przejęcie kontroli nad instytucjami państwowymi” – powiedział.

Choć ZEA jest kluczowym członkiem koalicji, nigdy nie udzielił pełnego poparcia Hadi z powodu jego powiązań z grupą Bractwa Muzułmańskiego w Jemenie, panarabskim ruchem, który wiele krajów arabskich, w tym ZEA, uważa za organizację terrorystyczną.

Po tym, jak separatyści przejęli kontrolę nad Aden, kierowana przez Arabię Saudyjską koalicja nakazała natychmiastowe zawieszenie broni i zagroziła ich bombardowaniem, jeśli nie wrócą na pozycje, które zajmowali przed walkami.

Koalicja wezwała również separatystów i rząd Hadiego do wzięcia udziału w rozmowach pojednawczych w Arabii Saudyjskiej, a Aidarous al-Zubaidi, szef Południowej Rady Przejściowej, przybył do Arabii Saudyjskiej we wtorek na proponowane rozmowy z rządem Hadiego, zgodnie z oświadczeniem STC.

Uznany na arenie międzynarodowej rząd oświadczył jednak, że nie będzie angażować się w rozmowy, dopóki STC nie wycofa swoich sił z obozów i instytucji wojskowych.

Walki w Aden rozpoczęły się na początku tego miesiąca po pogrzebie lidera separatystów zabitego w ataku rakietowym Houthi. W tym czasie Hani Bin Braik, przywódca separatystyczny i były minister gabinetu, wezwał do obalenia rządu Hadiego.

Kryzys poddał w wątpliwość spójność koalicji pod przywództwem Arabii Saudyjskiej w jej wojnie przeciwko Houthi. Wojna jemeńska zabiła dziesiątki tysięcy ludzi i wywołała najgorszy kryzys humanitarny na świecie.

Tymczasem przywódcy plemienni ostrzegali, że starcia mogą utorować drogę do powrotu bojowników Al-Kaidy, biorąc pod uwagę, że Abyan był twierdzą dla Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim. Mówili pod warunkiem anonimowości z obawy przed represjami.

Islamscy bojownicy – zarówno AQAP, jak i filia grupy Islamskiego Państwa – wykorzystali chaos wojny domowej do przeprowadzania bombardowań, strzelanin i zabójstw w celu rozszerzenia swoich śladów w Jemenie, najuboższym kraju arabskim na świecie.

 

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: