DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Grecja twierdzi, że nie pomoże irańskiemu tankowcowi poszukiwanemu przez USA

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

ATENY, Grecja (AP) – Grecja powiedziała w środę, że nie zagrozi swoim stosunkom ze Stanami Zjednoczonymi, pomagając irańskiemu supertankerowi poszukiwanemu przez USA, ale zwolnionemu przez Gibraltar, który jest obecnie na Morzu Śródziemnym, wierzy, że zmierza do greckiego portu.

Supertanker z flagą Iranu jest widziany na wodzie na brytyjskim terytorium Gibraltaru, niedziela, 18 sierpnia 2019 r. Władze Gibraltaru w niedzielę odrzuciły ostatnią prośbę Stanów Zjednoczonych, by nie wypuszczać zajętego irańskiego supertankera, torując drogę do statek wypłynął po zatrzymaniu w zeszłym miesiącu za rzekomą próbę naruszenia sankcji Unii Europejskiej wobec Syrii. (AP Photo / Marcos Moreno)

Wiceminister spraw zagranicznych Miltiadis Varvitsiotis powiedział, że Ateny znajdują się pod presją władz USA, które twierdzą, że irański Adrian Darya 1 jest związany z organizacją objętą sankcjami.

Powiedział prywatnej telewizji Antenna, że ​​330-metrowy tankowiec jest zbyt duży, aby wejść do jakiegokolwiek greckiego portu i nie może legalnie wyładować swojej ropy naftowej o wartości 130 milionów dolarów w rafineriach w UE.

Varvitsiotis dodał, że statek nadal może wpływać na wody greckie lub zakotwiczyć na morzu, w którym to przypadku Ateny „zobaczą”, co zrobią.

Romans grozi wciągnięciem Grecji w narastającą konfrontację Iranu z Zachodem po tym, jak prezydent Donald Trump wyciągnął Waszyngton z umowy nuklearnej Teheranu z mocarstwami światowymi ponad rok temu. Następnie Trump ponownie nałożył na Iran eskalacyjne sankcje, w dużej mierze wstrzymując międzynarodową sprzedaż irańskiej ropy naftowej i gwałtownie deprecjonując walutę Iranu.

Renamed Adrian Aryra 1 super tanker hosting an Iranian flag sails in the waters in the British territory of Gibraltar, Sunday, Aug. 18, 2019. Authorities in Gibraltar on Sunday rejected the United States’ latest request not to release a seized Iranian supertanker, clearing the way for the vessel to set sail after being detained last month for allegedly attempting to breach European Union sanctions on Syria. (AP Photo/Marcos Moreno)

Supertanker opuścił Gibraltar w niedzielę po tym, jak został przetrzymywany przez miesiąc za rzekome próby naruszenia sankcji UE wobec Syrii.

Władze Gibraltaru odrzuciły próby przejęcia Adriana Darii 1 przez USA, argumentując, że przepisy UE są mniej surowe niż sankcje USA wobec Iranu. Gibraltar powiedział także, że Iran zapewnił, że tankowiec nie rozładuje ładunku w Syrii.

Deklarowanym miejscem docelowym statku jest południowo grecki port Kalamata, gdzie statek tej wielkości i zanurzenia byłby w stanie zakotwiczyć co najmniej pół mili na morzu.

Wcześniej nazywany Grace 1, statek znajduje się teraz na wodach u wybrzeży Algierii i przypuszcza, że ​​dotrze do Kalamata 26 sierpnia, według usługi śledzenia statków MarineTraffic. Władze greckie twierdzą, że nie otrzymały żadnego oficjalnego powiadomienia o tym, dokąd płynie statek ani żadnego wniosku o cumowanie w Kalamata.

„Wysyłamy wiadomość, że nie jesteśmy przygotowani, aby ułatwić kurs tego statku do Syrii”, powiedział Varvitsiotis. „I to jest bardzo jasne przesłanie”.

Grecja pragnie nie zagrażać swoim strategicznym więzom z USA, do których dąży, by wspierać sąsiadujące z Turcją poszukiwania ropy i gazu na greckich wyspach Morza Egejskiego i na Cyprze lub z Izraelem.

Departament Stanu USA twierdzi, że supertanker „transportuje nielegalną ropę naftową w celu napędzania kampanii terroru i ucisku reżimu irańskiego i reżimu syryjskiego”, a firmy i marynarze, którzy mu pomagają, można uznać za zapewniające materialne wsparcie wyznaczonemu przez USA zagranicznemu terrorystowi Organizacja.

Departament Stanu powiedział w poniedziałek, że „przekazał (rządowi Waszyngtonowi) silną pozycję w tej sprawie”. Varvitsiotis powiedział, że Ateny nie mają łączności z Teheranem w sprawie tankowca.

„Nikt z rządu irańskiego nie prosił nas o nic” – powiedział. „W każdym razie nie sądzę, by w to zaangażowany był rząd irański – jest to przedsięwzięcie komercyjne, dla którego może uzyskać wsparcie rządowe”.

Krótko po zatrzymaniu supertankera Iran zajął tankowiec banderą brytyjską Stena Impero, który pozostaje w posiadaniu Republiki Islamskiej. Analitycy twierdzili, że uwolnienie irańskiego czołgisty przez Gibraltar może oznaczać, że Stena Impero może się uwolnić.

Ale irańscy urzędnicy zaprzeczyli, że doszło do zajęcia metodą wet-for-tat, twierdząc, że Stena Impero została zatrzymana po naruszeniu międzynarodowego prawa morskiego podczas tranzytu przez Cieśninę Hormuz.

 

zrodlo:apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: