DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Dyrektor muzeum w Auschwitz-Birkenau!

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb
Piotr Cywiński rządzi muzeum w Auschwitz od 12 lat.
Piotr Cywiński rządzi muzeum w Auschwitz od 12 lat.

Dyrektor Muzeum

dr Piotr M.A. Cywiński

 

Urodzony w Warszawie w 1972 roku. Doktor nauk humanistycznych, historyk mediewista, absolwent Uniwersytetu Marka Blocha w Strasburgu, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Od września 2006 r. kieruje Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

W latach 1996-2000 wiceprezes, a w latach 2000-2010 prezes warszawskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. Od 1996 r. do dziś jest członkiem jego zarządu. Uczestnik dialogu polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego, a także ukraińsko-polskiego i innych dialogów pogranicza. Absolwent „Międzynarodowej Szkoły Pogranicza dla Liderów Organizacji Kulturalnych, Edukacyjnych i Społecznych Działających na rzecz Regionów Wielokulturowych Europy Środkowo-Wschodniej”. Od roku 2002 członek Zespołu Episkopatu Polski ds. rozmów z Kościołem Grekokatolickim na Ukrainie. Od 2007 roku członek Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów. W roku 2008 mianowany Ambasadorem Międzynarodowego Roku Dialogu Międzykulturowego.

Szef Akredytacji wizyty Jana Pawła II do Polski w roku 1999, następnie pełnomocnik zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej. W latach 2000-2002 wicedyrektor Biura Wykonawczego Festiwalu „Europalia 2001 Polska”, potem szef działu projektów zagranicznych w Instytucie Adama Mickiewicza.

Współzałożyciel i do roku 2008 przewodniczący Forum Świętego Wojciecha, skupiającego kilkadziesiąt ruchów i stowarzyszeń chrześcijańskich pragnących razem działać na rzecz chrześcijańskiego wkładu w kształtującą się Europę. Współorganizator Zjazdów Gnieźnieńskich w marcu 2003 i 2004, we wrześniu 2005 oraz w czerwcu 2007. W latach 2004-2008 wiceprezes (ds. Europy) Międzynarodowej Federacji Organizacji Intelektualistów Katolickich „Pax Romana”.

Członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej, a w latach 2000-2006 jej sekretarz. W latach 2005-2014 wiceprzewodniczący Rady Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. W latach 2010-2016 członek Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. W latach 2009-2018 członek Rady do spraw Muzeów przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mianowany przez Władysława Bartoszewskiego prezesem Fundacji Auschwitz-Birkenau, której jest współtwórcą. Współtwórca także – i przewodniczący Rady – Instytutu Auschwitz-Birkenau, główny ekspert Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci (na Uniwersytecie SWPS), współtwórca i prezes Towarzystwa Zarządzania Miejscami Pamięci.

W latach 2009-2017 członek Rady Powierniczej budowanego wówczas Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Członek Rady Fundacji na rzecz Maximilian-Kolbe-Werk, założonej przez Konferencję Episkopatu Niemiec. Od roku 2010 członek, a od 2011 r. członek zarządu Miejsca Pamięci Maison d’Izieu we Francji. W 2015 roku przyjęty na członka moskiewskiego „Memoriału”. W roku 2017 został przewodniczącym Rady Programowej Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. 

Autor wielu książek, wśród których najważniejsze to: „Epitafium… i inne spisane niepokoje”, pięciu tomów z serii „Miejsce Prawdy”: „Początki Auschwitz w pamięci pierwszego transportu polskich więźniów politycznych”„Zagłada w pamięci więźniów Sonderkommando”, „Marsz śmierci w pamięci ewakuowanych więźniów Auschwitz”, „Sny obozowe w pamięci ocalałych z Auschwitz” oraz Rampa obozowa w pamięci Żydów deportowanych do Auschwitz”. Jest także współautorem wywiadu-rzeki z Profesorem Władysławem Bartoszewskim „Mój Auschwitz”, kompendium „Auschwitz od A do Z. Ilustrowana historia obozu” oraz katalogu „Auschwitz Legacies”.

Autorem fotografii jest Mikołaj Grynberg

 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Piotr_Cywi%C5%84ski_(historyk)

„50 dni nieustającego hejtu”. Dyrektor muzeum w Auschwitz-Birkenau padł ofiarą prawicowej nagonki

Wielu by nie wytrzymało tygodnia. On jednak daje radę. Z godnością – pisze na Facebooku w emocjonalnym tonie Paweł Cywiński. Kim on jest? To brat Piotra Cywińskiego, od dwunastu lat dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. I choć Piotr Cywiński kieruje tą instytucją już szmat czasu, teraz został wystawiony na próbę, jakiej się zapewne nie spodziewał.

„Mój brat pracuje na jednym z najcięższych odcinków walki o pamięć, której zadaniem jest obrona ludzi przed ich najstraszniejszymi instynktami. Walka ta jest niezwykle trudna, bo chodzi w niej nie tylko o pamięć polską, ale poniekąd całej ludzkości. (…) Dwanaście długich lat pracy w jednym z najstraszliwszych miejsc na świecie. Biuro z widokiem na szubienicę i krematorium. Mieszkanie z widokiem na druty i wieżyczkę. Ciężko mi było spać w tak naznaczonym miejscu przez trzy noce, on spędził ich tam tysiące. I nigdy się nie przyzwyczaił. Ale on daje radę. Tak jak daje z siebie wszystko, by ta walka nie została zbyt szybko przegrana” – pisze emocjonalnie Piotr Cywiński.

I dodaje, że od „50 dni najpaskudniejsze odmęty polskiej prawicy rozpętały wobec niego (brata – red.) niezwykle potężną nagonkę”. „Zbudowaną na co najmniej kilkunastu kłamliwych zarzutach. Wielokrotnie dementowanych i wielokrotnie odżywających. Dziesiątki artykułów na szemranych portalikach, setki zaangażowanych kont twitterowych, tysiące podobnie brzmiących tweetów, wulgaryzmy, memy, groźby, oszczerstwa, donosy. Do wyrzygania” – podkreśla, a cały wpis podsumowuje wymownym zdaniem: „Piotrze, ja wiem, że dasz radę. Wiedz natomiast, że jesteś jednym z moich bohaterów”.

Pechowa rocznica wyzwolenia obozu
O co chodzi z tymi 50 dniami? Dokładnie 50 dni temu wybuchła zawierucha w stosunkach polsko-izraleskich. To wtedy ambasador Izraela Anna Azari, w trakcie obchodów 73. rocznicy wyzwolenia Auschwitz, zaapelowała o zmianę w przyjętej przez Sejm nowelizacji ustawy o IPN wprowadzającej m.in. kary za twierdzenie, że istniały „polskie obozy śmierci”. Samo wystąpienie Azari nie jest jednak największym problemem Cywińskiego.

Od ponad miesiąca w prawicowych mediach trwa nagonka na dyrektora muzeum. Powstała nawet dwie petycje, których sygnatariusze chcą, żeby Cywiński został odwołany ze swojego stanowiska.

„W związku z godzącą w polską pamięć historyczną, konsekwentną działalnością dyrektora Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, wzywamy władze Rzeczypospolitej do usunięcia dra Piotra M.A.Cywińskiego ze stanowiska dyrektora Muzeum Auschwitz. Ponadto żądamy przywrócenia Mszy św. i hymnu państwowego pod Ścianą Straceń w Narodowym Dniu Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych 14 czerwca 2018 r.” – pisze autor pierwszej petycji.

„My Obywatele Polscy jesteśmy oburzeni decyzją dyrektora Piotra Mateusza Andrzeja Cywińskiego, który zabronił wnoszenia Polskich flag i ostatnie zachowanie nie godne (pisownia oryginalna – red.) zajmowanego stanowiska oraz wielu haniebnych decyzji z poprzednich lat” – czytamy z kolei w drugiej.

Do tego dochodzą – tak jak pisał brat dyrektora – obraźliwe komentarze, memy i inne formy wypowiedzi. Wszystko w internecie. Czym Cywiński zawinił na prawicy? Choćby tym, że nie przywrócił odprawiania mszy i hymny państwowego pod Ścianą Straceń w Narodowym Dniu Pamięci Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych. Cywiński jest też oskarżany o zakaz wnoszenia polskich flag na uroczystości 73. rocznicy wyzwolenia obozu. Powód? Przedstawicielka Stowarzyszenia Rodzin Polskich Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych rozwinęła na uroczystości polską flagę, przez co zasłoniła… byłych więźniów. Wtedy została poproszona o jej złożenie. Flagi można było wnosić, o ile nie były na drzewcach.

Cywiński jest też od lat oskarżany o marginalizowanie pamięci o ruchu oporu w Oświęcimiu i przede wszystkim o bohaterze prawicy – rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Ponadto w muzeum rzekomo nie jest prezentowany los Polaków – chociaż taka wystawa istnieje.

Problem istnieje
Sam Cywiński w wywiadzie dla Onetu przyznał, że z taką sytuacją nigdy się nie spotkał jako dyrektor muzeum. – Bez dwóch zdań po 27 stycznia żyję w sytuacji największego i najdłuższego hejtu, jaki kiedykolwiek mi się zdarzył, odkąd objąłem stanowisko dyrektora muzeum – powiedział.

I dodał: W moim przekonaniu był to jedynie katalizator, ale nie źródło. Jeśli od 28 stycznia, przez mniej więcej 10 dni, rzucano kolejne tematy hejtu, które brzmiały dość koherentnie, to może to oznaczać, że ktoś przygotował sobie je wcześniej i nie mają one nic wspólnego z rocznicą wyzwolenia obozu.

 Znajdź nas na instagramie
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: