DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

AP wyjaśnia: Co blokuje Bośnię przed nowym rządem?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

SARAJEVO, Bośnia i Hercegowina (AP) – Trzej członkowie wieloetnicznej prezydentury Bośni spotkają się we wtorek, aby spróbować przełamać impas w tworzeniu nowego rządu, ponad dziesięć miesięcy po wyborach powszechnych w październiku.

PLIK – W tym zdjęciu pliku wykonanym w niedzielę 29 października 2017 r. Przemawia przewodniczący i serbski członek trójstronnej Prezydencji Bośni i Hercegowiny Milorad Dodik podczas konferencji prasowej w Belgradzie w Serbii. W ubiegłym roku podczas ogólnego głosowania w Bośni większość partii nacjonalistycznych i politycy z trzech rywalizujących grup etnicznych zdobyli najwięcej głosów, a oni mają się spotkać we wtorek 20 sierpnia 2019 r., Aby spróbować przełamać impas w tworzeniu nowego rządu, ponad dziesięć miesięcy po wyborach powszechnych w październiku. (AP Photo / Darko Vojinovic, FILE)

Porozumienie między bośniackimi przywódcami muzułmańskimi, serbskimi i chorwackimi jest kluczowe, ponieważ brak rządu zahamował rozwój gospodarczy narodu bałkańskiego, który wciąż wychodzi z niszczycielskiej wojny 1992–95.

Ale spory między prorosyjskimi Serbami Bośni i pozostałymi dwiema grupami co do przyszłych stosunków Bośni z NATO mogą utrudnić porozumienie rządowe, pogrążyć kraj głębiej w kryzysie i zaostrzyć podziały etniczne. Oto złożona sytuacja polityczna Bośni:

____

KTO JEST W BOŚNI?

Bośnią rządzi trzyosobowa prezydencja, która ma przedstawicieli Serbów, Muzułmanów i Chorwatów i jest podzielona na dwa pół-autonomiczne regiony, z których jeden jest rządzony przez Serbów Bośniackich, a drugi przez Muzułmanów i Chorwatów.

W wyborach w ubiegłym roku partie nacjonalistyczne i politycy z tych trzech grup zdobyli najwięcej głosów w swoich regionach. Prorosyjski przywódca bośniackich Serbów Milorad Dodik, który wielokrotnie argumentuje, że Bośnia nie powinna istnieć jako zjednoczony kraj, został serbskim członkiem prezydencji bośniackiej. Partia Dodika wygrała także wybory parlamentarne w serbskiej części kraju, podczas gdy partie nacjonalistyczne wśród muzułmanów i Chorwatów wygrały we wspólnej jednostce. Wyjątkiem był umiarkowany polityk Zeljko Komsic, który stał się chorwackim członkiem wspólnej prezydentury Bośni, ale jego wybór niewiele zrobił, by zniwelować ostry podział etniczny Bośni.

____

DLACZEGO WARTO TWORZYĆ RZĄD W BOŚNI?

Bośnia przeszła krwawą wojnę etniczną w latach 90., w której zginęło ponad 100 000 osób, a miliony ludzi pozostały bezdomne. Aby powstrzymać wojnę, umowa pokojowa z udziałem USA w 1995 r. Stworzyła skomplikowaną sieć Bośni instytucji rządowych obejmującą jej trzyosobową prezydencję, Radę Ministrów, która jest de facto rządem i kilka zgromadzeń w ramach podmiotów. Aby utworzyć wspólny rząd krajowy, wszyscy politycy z trzech grup etnicznych muszą zgodzić się na podział ministerstw i przyszłą politykę. Zachodni urzędnicy mieli nadzieję, że Bośniacy z czasem zreformują ten skomplikowany system, ale tak się nie stało.

_____

JAKI JEST GŁÓWNY PROBLEM?

Główną przeszkodą jest to, czy Bośnia pójdzie w kierunku przystąpienia do NATO, przedstawiając plan niezbędnych reform. W zeszłym roku NATO dało Bośni zielone światło, aby się rozwijać, ale Serbowie tego kraju – prawosławni chrześcijanie i zdecydowanie prorosyjscy – zdecydowanie sprzeciwiają się temu pomysłowi. Pytanie NATO opóźniło utworzenie nowego rządu, w którym członkowie prezydencji muzułmańskiej i chorwackiej nalegają na reformy NATO, a Dodik, serbski członek prezydencji, mówiąc, że zaakceptuje jedynie cele członkostwa w Unii Europejskiej w Bośni, a nie ewentualne członkostwo w NATO.

_____

DLACZEGO TO JEST WAŻNE?

Spór odzwierciedla narastający konflikt między Zachodem a Rosją o przyszłość Bałkanów. Podczas gdy Zachód chce zobaczyć wciąż niestabilną reformę regionu i ostatecznie dołączyć do UE i NATO, Rosja wykorzystała swoje historyczne więzi z Serbami, aby podważyć ten pomysł. Po tym, jak inny bałkański sojusznik historyczny, Czarnogóra, odwrócił się od Moskwy i wstąpił do NATO w 2017 r., Serbia i kierowana przez Serbów Republika Serbska w Bośni pozostały jedynymi sojusznikami Kremla w regionie. Serbia domagała się neutralności wojskowej, a bośniaccy Serbowie oświadczyli, że pójdą w jej ślady.

____

CO OZNACZA TO DLA BOŚNI?

Jeśli nie zostanie zawarta umowa o utworzeniu rządu krajowego, Bośnia najprawdopodobniej stanie w obliczu dalszego kryzysu politycznego, który wzmocniłby podziały etniczne. Zablokowana Bośnia pozostanie w tyle za innymi bałkańskimi kandydatami do UE, zmniejszając nadzieje na lepszą przyszłość dla młodzieży z tego kraju, która już co roku wyjeżdża dziesiątkami tysięcy. Korupcja jest dojrzała, a nacjonalistyczni politycy mogliby z łatwością sprzyjać dalszej fragmentacji na tle etnicznym.

Niestabilność w Bośni oznacza również niestabilność na całych Bałkanach, gdzie Zachód próbuje także wznowić rozmowy między Serbią a byłą prowincją Kosowa o normalizacji więzi po ogłoszeniu niepodległości przez Kosowo w 2008 r., Czego Belgrad nie uznaje.

____

Jovana Gec współpracowała z Belgradu w Serbii.

 

zrodlo:https://apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: