DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Partyjna passa Netanjahu opłaciła się, ale jak długo?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.

JEROZOLIMA (AP) – W oczach krytyków decyzja Benjamina Netanjahu o zakazie udziału dwóch demokratycznych kongresmenek na wniosek prezydenta Donalda Trumpa jest najnowszym lekkomyślnym hazardem premiera gotowego poświęcić interesy narodowe Izraela dla krótkoterminowego zysku.

Posunięcie to rozwścieczyło demokratów i zaryzykowało przekształcenie Izraela w jeszcze większą partyzantkę w czasach, gdy Amerykanie są bardzo podzieleni, a Trump walczy o reelekcję.

A jednak realizacja tak rzekomo krótkowzrocznej polityki utrzymywała Netanjahu i jego partię Likud u władzy przez ponad dekadę, co czyni go najdłużej działającym przywódcą w historii Izraela. Najnowszy ruch, popularny wśród jego prawicowej bazy, pojawia się, gdy szuka bezprecedensowej czwartej kadencji w wyborach w przyszłym miesiącu.

Stałe dwadzieścia lat przechylenia Izraela w prawo nie wykazuje oznak cofania się. Odmowa przystąpienia do międzynarodowych żądań koncesji dla Palestyńczyków nie tylko nie przyniosła poważnych konsekwencji ze strony Waszyngtonu, ale teraz jest nagradzana i wspierana przez Biały Dom.

„Odkąd Likud doszedł do władzy w 1977 r., A Izrael najechał Liban w 1982 r., Izrael żyje z strasznymi ostrzeżeniami o rosnącym rozdźwięku między amerykańskimi i izraelskimi Żydami lub o sprzeczności między twierdzeniem Izraela o demokracji a niedemokratycznym panowaniem nad więcej niż jednym milion Palestyńczyków ”- powiedział Nathan Thrall, szef projektu arabsko-izraelskiego w Crisis Group, brukselskim think tanku.

„Niebo jeszcze nie spadło”.

W ubiegłym tygodniu Netanjahu zablokował wejście przedstawicieli Rashida Tlaib i Ilhan Omar, nowo wybranych muzułmańskich kongresmenek, które były ostrą krytyką Trumpa i traktowania Izraela wobec Palestyńczyków. Netanjahu powiedział, że obaj zostali zbanowani za poparcie międzynarodowego ruchu bojkotowego, ale Izrael powiedział w zeszłym miesiącu, że wszyscy członkowie Kongresu będą mile widziani.

Zamiast tego wydaje się, że decyzja została podjęta w odpowiedzi na Trumpa, który starał się, aby lewicowe kobiety-kongresy stały się twarzą Partii Demokratycznej, gdy próbuje on odpalić swoją bazę przed wyborami w 2020 roku. Trump powiedział, że rozmawiał z „ludźmi tamtymi” o tej wizycie, nie rozwijając się, i napisał na Twitterze, że będzie to „pokaz słabości”, aby Izrael mógł ich wpuścić.

Po tej decyzji izraelscy komentatorzy i analitycy stwierdzili, że Netanjahu rażąco zlekceważył podstawową zasadę izraelskiej polityki zagranicznej – że pozostaje ona ponad partyzantką Ameryki.

„Problem nie dotyczy tych dwóch członków Kongresu ani ruchu bojkotowego przeciwko Izraelowi, którego osiągnięcia są zerowe” – pisał w piątek publicysta Nahum Barnea w izraelskiej gazecie Yedioth Ahronoth.

„Problem polega na tym, że Izrael traci Partię Demokratyczną, która przez lata była ostoją Izraela w USA. Traci wybranych urzędników, a co gorsza, traci wyborców … Każdy, kto jest przeciwny Trumpowi, znajduje coraz trudniej jest wspierać Izrael ”.

Krytycy Netanjahu wydali podobne lamenty dziesięć lat temu, kiedy odrzucił apele popularnego i nowo wybranego prezydenta Baracka Obamy o zamrożenie wzrostu osadnictwa na okupowanych terytoriach w celu wznowienia rozmów pokojowych z Palestyńczykami. Netanjahu miał notorycznie kłujące relacje z Obamą i był powszechnie postrzegany jako strona z republikańskim Mittem Romneyem w wyborach w USA w 2012 r., Zarzuty, których premier zaprzeczył. W 2015 r. Netanjahu rozpalił ogień po wystąpieniu na wspólnej sesji Kongresu, aby sprzeciwić się porozumieniu nuklearnemu Obamy z Iranem – nadzwyczajne naruszenie protokołu USA.

Ale Izrael poniósł niewiele, jeśli w ogóle żadnych konsekwencji. Obama podpisał największą umowę o pomocy wojskowej, jaką kiedykolwiek zawarł z Izraelem – lub jakimkolwiek innym krajem – w ostatnim roku urzędowania. Administracja Obamy również w dużej mierze ochroniła Izrael przed krytyką w ONZ i innych organach międzynarodowych, nawet gdy proces pokojowy nie poszedł na nic, a osady stale się rozszerzały.

Pod Trumpem wszystko stało się lepsze dla Netanjahu. Stany Zjednoczone wycofały się z porozumienia nuklearnego z Iranem, uznały Jerozolimę za stolicę Izraela, uznały aneksję okupowanych przez Izrael Wzgórz Golan i ograniczyły pomoc dla Palestyńczyków – wszystko to bez wzywania państwa palestyńskiego lub zawieszenia działalności osadniczej.

Te ruchy okazały się rozbieżne w Stanach Zjednoczonych – ale nie w Izraelu, gdzie według sondaży Trump jest bardziej popularny niż we własnym kraju.

Partyjny sojusz Trumpa z Netanjahu jest „naprawdę niebezpieczny z punktu widzenia interesów narodowych Izraela” – powiedział Gayil Talshir, profesor nauk politycznych na Uniwersytecie Hebrajskim. „Ale nie sądzę, aby wyborcy w Izraelu głosowali w tego rodzaju sprawach”.

Decyzja o zakazie Tlaibowi i Omarowi może przynieść dalsze dywidendy. Netanjahu mówił o aneksowaniu części Zachodniego Brzegu, na co ambasador USA w Izraelu, David Friedman, wyraził poparcie. Palestyńczycy i duża część społeczności międzynarodowej uznają to za kolejny poważny cios w nadzieje na rozwiązanie dwupaństwowe, ale może dać Netanyahu impuls przed wyborami w przyszłym miesiącu.

Tymczasem jego zwolennicy twierdzą, że to izraelskie media zagrażają narodowym interesom.

„Te same media, które zaciągnęły się w celu poparcia samobójczych planów pokojowych prezydenta Obamy i porozumienia nuklearnego, i które traktują każdy z historycznych środków, które prezydent Donald Trump podjął w Izraelu jako niebezpieczne, zobowiązały się teraz do koszmarnego przedstawienia szkód, które rzekomo wyrządziły zostały spowodowane naszymi relacjami z Partią Demokratyczną ”, felietonista Eldad Beck napisał w niedzielę w Izraelu Hayom, pro-Netanjahu.

Szczęście Netanjahu może się skończyć.

Staje w obliczu rozprawy przed aktem oskarżenia i serii spraw dotyczących korupcji. Zaprzeczył wszelkim wykroczeniom i, podobnie jak Trump, oskarżył media i organy ścigania o polowanie na czarownice. Po nieudanej próbie utworzenia rządu koalicyjnego po kwietniowych wyborach Netanjahu rozwiązał parlament, zmuszając do ponownego głosowania zaplanowanego na 17 września.

Istnieje również możliwość, że Trump może stracić reelekcję, i że następny prezydent USA może być jednym z wielu Demokratów, którzy skrytykowali decyzję o zakazie kongresmenki. Marszałek domu Nancy Pelosi również go skrytykowała, ale powiedziała The Associated Press, że stosunki USA z Izraelem mogą „wytrzymać” Trumpa i Netanjahu.

„Zmniejszenie poparcia dla Izraela wśród postępowców stanowi bardzo powolne i długoterminowe zagrożenie”, powiedział Thrall. „Nie przełożyło się to jeszcze na żadne zmiany w polityce ani nawet na propozycje Demokratów dotyczące zmiany polityki … Więc Izrael i Netanjahu nie muszą się teraz bardzo martwić”.

 

zrodlo:https://apnews.com/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: