DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Afgańscy urzędnicy: zamach samobójczy w sali weselnej zabija 63

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

KABUL, Afganistan (AP) – Liczba ofiar śmiertelnych spowodowanych zamordowaniem samobójców w późnej nocy na zatłoczonym przyjęciu weselnym w stolicy Afganistanu wzrosła w niedzielę do co najmniej 63 osób, w tym kobiet i dzieci. To był najbardziej śmiercionośny atak w Kabulu w tym roku.

Jak powiedział rzecznik rządu Feroz Bashari, kolejnych 182 cywili zostało rannych podczas eksplozji w sobotnią noc. Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Nusrat Rahimi potwierdził liczbę ofiar, gdy rodziny zaczęły chować zmarłych. Niektórzy pomagali kopać groby gołymi rękami.

Mieszkańcy Kabulu byli oburzeni, ponieważ wydaje się, że przemoc nie ma końca, nawet gdy Stany Zjednoczone i talibowie twierdzą, że zbliżają się do porozumienia w sprawie zakończenia 18-letniego konfliktu, najdłuższej wojny w Ameryce.

Talibowie potępili atak jako „zakazany i nieuzasadniony” i odmówili jakiegokolwiek udziału, co doprowadziło wielu do podejrzeń o lokalny oddział grupy Islamskiego Państwa w Afganistanie podczas ataku. Zarówno talibowie, jak i IS przeprowadzili w przeszłości ataki na dużą skalę w stolicy Afganistanu.

Wybuch nastąpił w zachodniej dzielnicy Kabulu, w której mieszka wiele mniejszości narodowych Shiite Hazara. IS w przeszłości twierdziło się za wiele ataków na Szyitów.

Bombowiec zdetonował swoje materiały wybuchowe w pobliżu sceny, na której grali muzycy, i „wszyscy młodzi ludzie, dzieci i wszyscy ludzie, którzy tam byli, zostali zabici”, powiedział naoczny świadek Gul Mohammad.

Ahmad Omid, który przeżył, powiedział, że na ślub kuzyna jego ojca zaproszono około 1200 gości.

„Byłem z panem młodym w drugim pokoju, kiedy usłyszeliśmy podmuch, a potem nie mogłem nikogo znaleźć” – powiedział. „Wszyscy leżeli w całej sali”.

Wśród rzezi były pokrwawione krzesła, zgniecione głośniki muzyczne i stos porzuconych butów.

Wybuch w sali, znany jako sala weselna Dubaju, zniszczył okres względnego spokoju w Kabulu. 7 sierpnia talibska bomba samochodowa wymierzona w afgańskie siły bezpieczeństwa zdetonowała jego materiały wybuchowe na tej samej drodze, zabijając 14 osób i raniąc 145 – w większości kobiety, dzieci i innych cywilów.

Ogromne, jasno oświetlone sale weselne w Kabulu są centrami życia społecznego w mieście znudzonym przez dziesięciolecia wojny, a tysiące dolarów wydano na jeden wieczór.

„Zdewastowany wiadomością o samobójczym ataku w sali weselnej w Kabulu. Haniebne przestępstwo przeciwko naszemu ludowi; jak można wyszkolić człowieka i poprosić go, aby poszedł i wysadził się (we własnej osobie) na weselu? !! ”- powiedział rzecznik prezydenta Sediq Seddiqi w poście na Twitterze.

Wiadomości o szoku pojawiły się w niedzielę. „Takie akty są nie do potępienia”, powiedziała misja Unii Europejskiej w Afganistanie.

Sale weselne służą również jako miejsca spotkań, aw listopadzie co najmniej 55 osób zginęło, kiedy zamachowiec-samobójca zakradł się do sali weselnej w Kabulu, gdzie zgromadziły się setki muzułmańskich uczonych religijnych i duchownych z okazji urodzin proroka Mahometa. Talibowie zaprzeczyli udziałowi w tym ataku, a IS nie rościło sobie odpowiedzialności.

Eksplozja w sobotnią noc nastąpiła kilka dni po zakończeniu muzułmańskiego święta Eid al-Adha. Mieszkańcy Kabulu odwiedzili rodzinę i przyjaciół, a tuż przed 100. dniem niepodległości Afganistanu w poniedziałek. Miasto, od dawna zaznajomione z punktami kontrolnymi i drutem kolczastym, było bardziej zagrożone przed wydarzeniem.

Wybuch następuje także w bardzo niepewnym momencie w Afganistanie, gdy USA i talibowie wydają się być bliscy porozumienia w sprawie zakończenia wojny. Rząd afgański został odsunięty od tych dyskusji, a rzecznik prezydenta Seddiqi w sobotę powiedział, że jego rząd czeka na wyniki spotkania prezydenta Donalda Trumpa w piątek ze swoim zespołem ds. Bezpieczeństwa narodowego na temat negocjacji.

Najważniejsze kwestie obejmują wycofanie wojsk amerykańskich i talibskie gwarancje, że nie pozwolą Afganistanowi stać się poligonem startowym dla globalnych ataków terrorystycznych.

Ale wielu Afgańczyków obawia się, że ataki terrorystyczne w kraju będą kontynuowane, a ich prośby o pokój – i szczegółowe informacje na temat rozmów – wzrosły w ostatnich dniach.

„Talibowie nie mogą uwolnić się od winy, ponieważ stanowią platformę dla terrorystów”, powiedział prezydent Ashraf Ghani w niedzielę na Twitterze, ogłaszając dzień żałoby i nazywając atak „nieludzkim”.

Wzrosła także frustracja władz.

„Chcemy, aby rząd przestał kłócić się o władzę i zachowywał się jak człowiek, aby zaprowadzić pokój w tym kraju”, powiedział pracownik Hajji Reza w sali weselnej.

 

zrodlo:https://apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: