DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Polacy z wyższym wykształceniem uciekają do Niemiec

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

W Niemczech coraz więcej wykwalifikowanych absolwentów uczelni wyższych pochodzi z zagranicy – ujawnia portal Deutsche Welle. Jak poinformował Instytut Badań nad Niemiecką Gospodarką w Kolonii, najwięcej absolwentów do Niemiec przyjeżdża z Polski.Polacy z wyższym wykształceniem uciekają do NiemiecWykształceni Polacy nie chca mieszkać w Polsce. (Fot. Getty Images)

Odsetek specjalistów – abolwentów uczelni wyższych urodzonych poza Niemcami – wzrósł z 13,6 procent w 2007 roku do 18,7 procent w roku 2017. To zaskakujące, bo w ciągu dekady liczba niemieckich absolwentów uniwersytetów wzrosła o ponad jedną trzecią do 10,1 mln osób.

Bardziej dynamicznie rozwinął się jednak napływ imigrantów o wysokich kwalifikacjach. W tym samym czasie ich liczba podwoiła się – z ok. 1,16 mln do 2,32 mln.

„Ogromne znaczenie ma napływ z krajów UE” – wskazał autor analizy Wido Geis-Thoene.

Z danych za 2017 rok wynika, że najwięcej z urodzonych za granicą absolwentów wyższych uczelni, bo aż 235 tys., pochodziło z Polski. Na drugim miejscu znalazła się Rosja (225 tys.), a na trzecim Rumunia (118 tys.).

Ważnymi krajami pochodzenia są także Kazachstan (104 tys.), Ukraina (101 tys.), Chiny (82 tys.), Syria (78 tys.), Turcja (69 tys.), Francja (60 tys.) i Włochy (58 tys.). Nieco mniej specjalistów pochodzi z Indii (54 tys.) i USA (53 tys.).

Niemiecka gospodarka potrzebuje zarówno wykształconych jak i niewykwalifikowanych pracowników – zwrócono uwagę. (Fot. Getty Images)

W tym samym roku aż 906 tys. (czyli 39 procent) urodzonych za granicą specjalistów z dyplomem uniwersyteckim pochodziło z innego kraju UE.

W najbliższym czasie z powodu zmian demograficznych trzeba się jednak liczyć ze spadkiem imigracji Europejczyków posiadających kwalifikacje akademickie – podkreśla IW.

Naukowcy z Kolonii apelują o zapewnienie imigracji specjalistów w perspektywie długoterminowej. Duże znaczenie ma przy tym klasyczna imigracja zarobkowa i system edukacji – podkreślają. Niemcy pozostają atrakcyjnym kierunkiem imigracji dla mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, w tym dla wielu Polaków.

Ważnym krokiem w tym procesie jest także ustawa regulująca napływ wykwalifikowanych fachowców. – „Trzeba próbować rekrutować jeszcze więcej obcokrajowców, którzy chcą studiować na niemieckich uniwersytetach” – apeluje Geis-Thoene.

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: