DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Dron jemeński rebeliantów atakuje odległe saudyjskie pole naftowe

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

DUBAJ, Zjednoczone Emiraty Arabskie (AP) – Drony wystrzelone przez rebeliantów Houthi w Jemenie zaatakowały w sobotę ogromne pole naftowe i gazowe głęboko na rozległej pustyni Arabii Saudyjskiej, powodując to, co królestwo określiło jako „ograniczony ogień” w drugim niedawnym ataku w swojej kluczowej branży energetycznej.

Atak na pole naftowe Shaybah, które produkuje około 1 miliona baryłek ropy dziennie, ponownie pokazuje zasięg programu dronów Houthis, ponieważ Shaybah znajduje się zaledwie kilka kilometrów (mil) od granicy królestwa ze Zjednoczonych Emiratami Arabskimi. Zarówno Arabia Saudyjska, jak i Zjednoczone Emiraty Arabskie toczą krwawą wojnę przeciwko Houthi, którzy posiadają stolicę Jemenu, Sana.

Atak dronów ma miejsce także w związku ze zwiększonymi napięciami w szerszym Bliskim Wschodzie między USA i Iranem, którego najwyższy przywódca gościł oficjalne dni Houthi w Teheranie.

Media państwowe w Arabii Saudyjskiej zacytowały ministra energii Khalida al-Faliha, twierdząc, że na polu naftowym nie wpłynęło to na produkcję i nikt nie został ranny podczas sobotniego ataku. Państwowa spółka Saudi Arabian Oil Co., znana powszechnie jako Saudi Aramco, wydała zwięzłe oświadczenie potwierdzające „ograniczony pożar” w obiekcie płynnego gazu ziemnego w Shaybah.

Ich potwierdzenie nastąpiło kilka godzin po tym, jak Yahia Sarie, rzecznik wojskowy Houthis, wydała oświadczenie wideo, w którym twierdziła, że ​​rebelianci wystrzelili 10 bombardowanych dronów atakujących pole w swojej „największej jak dotąd” operacji. Groził, że nadejdą kolejne ataki.

„To odpowiedź na ich agresję wobec nas i naszego ludu w Jemenie” – powiedziała Sarie.

Al-Falih połączył atak z majowym atakiem dronów Houthi, których celem była najważniejsza rura rurociągu wschód-zachód królestwa, 1200 km (746 mil) między wschodnimi polami naftowymi a Morzem Czerwonym. Wspomniał także o ostatnich eksplozjach na tankowcach w pobliżu Cieśniny Hormuz, które USA obwiniają sadzone przez Iran kopalnie skałoczepów. Iran zaprzecza, że ​​stał za tymi atakami.

„Ten akt terroryzmu i sabotażu jest jedynie przedłużeniem tych aktów, które ostatnio były ukierunkowane na globalne łańcuchy dostaw ropy, w tym rurociągi naftowe w królestwie i tankowce”, powiedział al-Falih. „Ten tchórzliwy atak po raz kolejny podkreśla znaczenie reakcji społeczności międzynarodowej na wszystkie podmioty terrorystyczne, które dokonują takich aktów sabotażu, w tym bojówki Houthi”.

Pole naftowe w Shaybah znajduje się w Pustej Dzielnicy Półwyspu Arabskiego, morzu piasku, w którym temperatury zwykle osiągają 50 stopni Celsjusza (122 stopnie Fahrenheita). Saudi Aramco na swojej stronie internetowej nazywa to „najbardziej oddalonym skarbem na ziemi”, w którym znajdują się rezerwy 14,3 miliarda baryłek ropy i 25 bilionów stóp sześciennych.

Strona znajduje się około 1200 kilometrów (750 mil) od terytorium rebeliantów w Jemenie, pokazując zasięg dronów Houthi. Śledczy z ONZ twierdzą, że nowy dron UAV-X Houthisa, znaleziony w ostatnich miesiącach podczas wojny koalicji pod dowództwem Arabii Saudyjskiej w Jemenie, ma prawdopodobnie zasięg do 1500 kilometrów (930 mil). Dzięki temu saudyjskie pola naftowe, budowana elektrownia jądrowa Emirati i ruchliwe międzynarodowe lotnisko w Dubaju znajdują się w ich zasięgu.

W przeciwieństwie do wyrafinowanych dronów, które wykorzystują satelity, aby umożliwić pilotom zdalne latanie, analitycy uważają, że drony Houthi są prawdopodobnie zaprogramowane do uderzania na określoną szerokość i długość geograficzną i nie można ich kontrolować poza zasięgiem radiowym. Houthi używali dronów, które mogą być trudne do wyśledzenia przez radar, do atakowania baterii pocisków rakietowych Arabii Saudyjskiej, a także żołnierzy wroga.

Arabia Saudyjska i ZEA rozpoczęły wojnę z Houthi w marcu 2015 r., Aby wesprzeć uznany na arenie międzynarodowej rząd tego kraju. ZEA rozpoczęły niedawno wycofywanie wojsk z konfliktu, podczas gdy sprzymierzeni z nimi separatystycy zajęli miasto Aden, dodatkowo komplikując wojnę postrzeganą jako najgorszy kryzys humanitarny na świecie.

___

Powiązany pisarz prasowy Samy Magdy w Kairze przyczynił się do powstania tego raportu.

zrodlo:https://apnews.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: