DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Gibraltar uwalnia irańską supertanker, który USA próbowały przejąć

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

MADRID (AP) – Brytyjskie terytorium zamorskie Gibraltaru wydało w czwartek przejęty irański supertanker z powodu sprzeciwu USA w ostatniej chwili, potencjalnie łagodząc napięcia między Londynem a Teheranem, który wciąż posiada statek pod banderą brytyjską.

Premiera Grace 1 następuje w wyniku narastającej konfrontacji między Iranem a Zachodem po tym, jak prezydent USA Donald Trump wyciągnął Waszyngton z umowy nuklearnej Teheranu z mocarstwami światowymi ponad rok temu.

W ostatnich tygodniach w regionie Zatoki Perskiej doszło do sześciu ataków na tankowce, za które USA obwiniały Iran, oraz zestrzelenie amerykańskiego drona inwigilacyjnego przez siły irańskie. Iran zaprzeczył, że stał za atakami tankowców, chociaż przejął inne tankowce.

Szef Gibraltaru, Fabian Picardo, powiedział, że USA nadal mogą rozpocząć nową procedurę prawną dotyczącą przejęcia Grace 1, ale przepisy w unijnych przepisach dotyczących sankcji wygasają w czwartek po tym, jak rząd Iranu zapewnił go na piśmie, że statek nie wyśle 2,1 miliona baryłki ropy naftowej dla podmiotu objętego sankcjami w Syrii.

W reakcji na wydarzenia minister spraw zagranicznych Iranu Mohammad Javad Zarif oskarżył USA o próbę „kradzieży naszej własności na pełnym morzu”.

„Nie udało się osiągnąć swoich celów poprzez #EconomicTerrorism – w tym pozbawianie pacjentów chorych na raka medycyny – USA próbowały nadużyć systemu prawnego w celu kradzieży naszej własności na pełnym morzu”, Zarif napisał na Twitterze, nazywając działania administracji Trumpa „próbą piractwa. ”

Nie było jasne, czy Łaska 1 odpłynie natychmiast; nie było też wiadomo, jaka była strategia administracyjna Trumpa. Departament Sprawiedliwości USA nie odpowiedział na prośby o komentarz.

Supertanker Grace 1 jest widziany we mgle na brytyjskim terytorium Gibraltaru w czwartek. (AP Photo / Marcos Moreno)

„Jest to ważna istotna zmiana miejsca przeznaczenia statku i odbiorcy ładunku” – powiedział w oświadczeniu Picardo z Gibraltaru, dodając, że posunięcie to zapewniło, że syryjski rząd prezydenta Baszara Assada zostanie pozbawiony ponad 140 milionów dolarów ropa naftowa.

Gibraltar powiedział, że ma „solidne dowody z dokumentów”, że statek został skierowany do Syrii, kiedy został zatrzymany 4 lipca, ale że polityczny opad spowodował rozmowy z irańskimi urzędnikami w Londynie.

Na dowód tych negocjacji biuro Picarda wydało kopie korespondencji z ambasadą Iranu w Wielkiej Brytanii wkrótce po wydaniu przez Sąd Najwyższy brytyjskiego zamorskiego terytorium decyzji o zwolnieniu tankowca.

„Można go zobaczyć na całym świecie” – powiedział Picardo kilka godzin po przesłuchaniu w The Associated Press. „Gdy państwo powie coś na piśmie na papierze firmowym, ma się prawo wierzyć, że wywiąże się z tych obowiązków”.

Sąd opóźnił swoją decyzję po tym, jak Departament Sprawiedliwości złożył w ostatniej chwili wniosek o przedłużenie tymczasowego aresztowania tankowca, powiedział rząd Gibraltaru w czwartek. Jednak gazeta Gibraltar Chronicle nie podała do sądu amerykańskiego wniosku, gdy wznowiono rozprawę po południu, cytując naczelnego sędziego sądu, Anthony’ego Dudleya.

Picardo powiedział AP, że Gibraltar „z szacunkiem” rozpatrzy każdą aplikację z USA dotyczącą wszczęcia odrębnego postępowania w sprawie przejęcia tankowca, dodając, że rząd nie był świadomy kolejnych logistycznych kroków Grace 1.

Odrzucił również, że czwartkowa decyzja stanowi „zamianę czołgistów”.

„Działamy na podstawie naszych własnych zobowiązań prawnych” – powiedział.

UE zatwierdziła sankcje ONZ wobec Syrii i nałożyła szereg własnych ograniczeń na rząd Asada i jego zwolenników. Ograniczenia obejmują między innymi embargo na ropę naftową, ograniczenia niektórych rodzajów inwestycji oraz zamrożenie aktywów banku centralnego Syrii w UE.

Prokurator generalny Gibraltaru Michael Llamas, po lewej, przybywa do sądu na brytyjskim terytorium Gibraltaru, czwartek, 15 sierpnia 2019 r. Gazeta na Gibraltarze donosi, że Stany Zjednoczone złożyły wniosek o zajęcie irańskiego supertankera, który jest władzą w Wielkiej Brytanii terytorium zamorskie starało się zwolnić z aresztu w czwartek. (AP Photo / Marcos Moreno)

W maju przedłużono do połowy 2020 r. Zakazy podróży i zamrożenie aktywów 269 osób i 69 podmiotów. Wśród nich znajduje się rafineria Banyas, do której rzekomo kierowano ładunek Grace 1 4 lipca, kiedy został przejęty podczas operacji brytyjskiej marynarki wojennej w Cieśninie Gibraltarskiej.

Niedługo potem Iran przejął banderę brytyjską tankowiec Stena Impero, który nadal znajduje się w posiadaniu Republiki Islamskiej. Analitycy powiedzieli, że wydanie Grace 1 przez Gibraltar może zobaczyć uwolnienie Stena Impero.

W oświadczeniu wydanym po decyzji Gibraltaru w sprawie Grace 1 brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzegło Iran, aby przestrzegał zapewnień, które doprowadziły do uwolnienia. Wielka Brytania nalegała również, aby „nie było porównania ani powiązania” między egzekwowaniem sankcji a „niedopuszczalnym i nielegalnym zajęciem i atakami na komercyjne statki żeglugowe w Cieśninie Hormuz”.

Biuro Downing Street premiera Borisa Johnsona powiedziało, że Iran był omawiany podczas spotkania z doradcą Trumpa ds. Bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem na początku tygodnia, choć nie ujawniono żadnych szczegółów.

Rząd Gibraltaru powiedział, że przygotowania do sygnalizowania spodziewanego uwolnienia statku, kapitana, obywatela Indii i trzech oficerów Grace 1 zostały zwolnione z aresztu.

Miejsce pobytu załogi, z których żaden nie jest Irańczykiem, nie było od razu znane. Załoga Grace 1 obejmuje marynarzy z Indii, Pakistanu i Ukrainy, zgodnie z irańską telewizją państwową.

Poza kilkoma łodziami patrolowymi z flagą Gibraltaru, ekipa Associated Press nie widziała bezpieczeństwa wokół tankowca w czwartek. Na pokładzie widać było garstkę mężczyzn, niektórzy patrzyli przez lornetkę.

Członkowie załogi stoją w czwartek na supergankach Grace 1 na brytyjskim terytorium Gibraltaru. (AP Photo / Marcos Moreno)

Po raz drugi administracja Trumpa przeprowadziła się w celu zajęcia statku w ostatnich miesiącach. W maju Departament Sprawiedliwości ogłosił, że zajął północnokoreański statek towarowy, który dostarczał węgiel do izolowanego kraju z naruszeniem międzynarodowych sankcji.

Napięcia wzrosły w regionie Zatoki Perskiej, odkąd Trump jednostronnie wycofał umowę nuklearną z 2015 roku podpisaną przez Iran, Wielką Brytanię, Francję, Niemcy, Rosję i Chiny. Decyzja zatrzymała miliardy dolarów w transakcjach biznesowych, w dużej mierze zahamowała międzynarodową sprzedaż irańskiej ropy naftowej i gwałtownie osłabiła walutę Iranu – rial.

W ostatnich tygodniach Iran zaczął odchodzić od umowy, zwiększając produkcję i wzbogacanie uranu. Groził, że na początku września podejmie dalsze kroki, jeśli Europa nie będzie w stanie pomóc w sprzedaży ropy za granicą.

Lina Khatib, szef programu na Bliskim Wschodzie i Afryce Północnej w Chatham House, powiedziała, że wniosek USA w sprawie Grace 1 opierał się na własnych sankcjach nałożonych na Iran, a nie sankcjach UE za eksport ropy do Syrii.

„Chociaż USA oczekują od europejskich sojuszników przestrzegania tych sankcji, to do władz Gibraltaru należy ocena zarzutów przedstawionych przez USA” – powiedział Khatib.

Rozwiązanie sporu o tankowiec pomogłoby brytyjskiemu Johnsonowi skoncentrować się na kwestiach wewnętrznych, gdy pracuje on nad zakończeniem wyjścia Wielkiej Brytanii z UE i przygotowaniem się do przewidywanych wyborów krajowych w najbliższych miesiącach.

USA proszą swoich sojuszników o udział w misji morskiej mającej na celu ochronę żeglugi w strategicznej Cieśninie Hormuz, u ujścia Zatoki Perskiej, chociaż narody europejskie są niechętne.

Wielka Brytania była jak dotąd jedynym krajem, który wyraził chęć przystąpienia do misji bezpieczeństwa morskiego. Od czasu zajęcia przez Stena Impero irańskiej Gwardii Rewolucyjnej statków pod banderą Zjednoczonego Królestwa eskorta morska.

Gambrell poinformował z Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Współuczestniczyli pisarze prasowi Jill Lawless i Danica Kirka w Londynie, Eric Tucker w Waszyngtonie i Amir Vahdat w Teheranie w Iranie.

 

zrodlo:https://apnews.com/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: