DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Zjednoczenie Polskie w UK ostrzega Johnsona: Polacy się nie rejestrują

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii ostrzegło premiera UK Borisa Johnsona, że Polacy nie rejestrują się w brytyjskim systemie osiedleńczym. Pomimo tego, że ostateczna data rejestracji mija pod koniec przyszłego roku, dotąd tylko 17 proc. Polaków zalegalizowało swój pobyt. 

Zjednoczenie Polskie w UK ostrzega Johnsona: Polacy się nie rejestrują

W związku z niepokojącymi danymi, które stawiają Polaków na końcu imigracyjnej listy, prezes Zjednoczenia Polskiego Tadeusz Stenzel wysłał do Borisa Johnsona list, w którym podzielił się swoimi obawami.

Zdaniem szefa polonijnej organizacji, ​​opóźnienie w rejestrowaniu się wynika przede wszystkim z samego charakteru rejestracji i faktu, że „o status osiedleńczy należy się ubiegać, a nie go deklarować”. Przymus ma tym samym działać negatywnie na chęć Polaków do zalegalizowania swojego pobytu.

Zwrócono jednocześnie uwagę, że część imigrantów znad Wisły „nie rozumie, dlaczego mieliby składać wniosek, skoro ich prawo do pobytu, nauki i pracy zostało już uznane w 2004 roku”.

Dużym problemem, na który zwrócił uwagę działacz polonijny, jest utrudniony kontakt z niektórymi grupami Polaków w Wielkiej Brytanii, które – często nie mając styczności z brytyjskimi mediami i nie znając dobrze angielskiego – nie wiedzą o konieczności rejestracji. W tej sytuacji pomocne mogłyby być działania lokalnych gmin, które powinny listownie informować imigranów z UE o wymogu legalizacji swojego pobytu – zauważył Tadeusz Stenzel.

Brytyjski rząd od wielu miesięcy prowadzi kampanię reklamową w mediach i w miejscach publicznych, aby zwrócić uwagę na konieczność legalizacji swojego statusu imigracyjnego. (Fot. Getty Images)

Innym powodem, dla którego Polacy nie rejestrują się w brytyjskim systemie osiedleńczym, jest ich niewielka wiedza informatyczna.

W liście zwrócono też uwagę na brak jakiegokolwiek fizycznego dokumentu, który potwierdzi możliwość legalnego pozostania na Wyspach.

„Jesteśmy przekonani, że rząd Zjednoczonego Królestwa nie chce, aby Brexit pozostawił w trudnej sytuacji trzy czwarte Polaków żyjących na Wyspach” – zwrócił uwagę rzecznik prasowy Zjednoczenia Polskiego Wiktor Moszczyński, dodając, że ułatwienie procesu rejestracji „jest w interesie brytyjskiego rządu”.

„Brexit może wywołać wystarczające zamieszanie i stres wśród Polaków i innych obywateli UE – nie powinni się dodatkowo martwić o swój status prawny i przyszłość swoich dzieci, którzy mogą być przesłuchiwane przez urzędników” – ocenił polski działacz.

Zjednoczenie Polskie w Wielkiej Brytanii jest najbardziej reprezentatywną organizacją polskiej diaspory w tym kraju. Organizację założono w 1946 r. jako organizację promującą polską kulturę i reprezentującą głos wszystkich polonijnych grup, podmiotów i organizacji.

Poniżej publikujemy treść całego listu (w oryginale).

zrodlo.londynek.net
0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: