DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Umiarkowani liderzy starają się chronić Włochy – przed własnym rządem

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

RZYM (Reuters) – premier Włoch i minister gospodarki zawarli nieoficjalny sojusz z prezydentem, aby zapobiec wciągnięciu trzeciej największej gospodarki strefy euro w kryzys finansowy przez partie rządzące.

Umiarkowani liderzy starają się chronić Włochy - przed własnym rządem
ZDJĘCIE PLIKU: premier Włoch Giuseppe Conte i minister gospodarki Włoch Giovanni Tria biorą udział w debacie w Senacie w Rzymie

Premier Giuseppe Conte i minister gospodarki Giovanni Tria, obaj technokraci, przeprowadzili w ostatnich dniach prywatne rozmowy z prezydentem Sergio Mattarella na temat sposobów ochrony Włoch przed zbierającą się burzą polityczną i finansową, według dwóch włoskich urzędników znających tę sprawę.

Conte i Tria współpracują z Mattarellą, która odgrywa rolę w zapewnianiu stabilności politycznej, aby skutecznie ograniczać zachowanie własnego rządu – populistycznej koalicji, której przywódcy partii przestrzegają zasad budżetu UE.

Konfrontacja koalicji z Komisją Europejską, która oznaczała możliwe działania dyscyplinarne w związku z wydatkami Rzymu na politykę fiskalną, wywołała dreszcz wśród włoskich obligacji i rozbudziła obawy przed pełnym kryzysem finansowym.

„Mattarella próbuje utrzymać łódź na powierzchni” – powiedział jeden z wyższych urzędników państwowych.

Chociaż dominującą siłą polityczną koalicji jest lider ligi Matteo Salvini, premier jest odpowiedzialny za negocjacje z Brukselą w sprawie polityki budżetowej, a on i Tria mogą wyrządzić poważną szkodę rządowi, gdyby mieli władać ostateczną bronią polityczną.

Zarówno Salvini, jak i jego koalicyjny partner, Luigi Di Maio, lider partii 5-gwiazdkowej, wiedzą, że rezygnacja dwóch mężczyzn postrzeganych przez rynki jako główna gwarancja ostrożności budżetowej Włoch prawdopodobnie spowoduje, że wartość zadłużenia spadnie, i żadne z nich nie chce ryzykować to.

„WŁOCHY NIE MOŻE BYĆ POWAŻNIE PODJĘTY”

Conte zagroził już w tym tygodniu rezygnacją, mówiąc, że należy przestrzegać zasad UE. Tria, była nauczycielka akademicka, powiedziała Reuterowi, że codzienne kłótnie między Salvini i Di Maio szkodzą Włochom.

„To, co się dzieje, osłabia moją siłę negocjacyjną z UE” – powiedziała Tria na marginesie ceremonii w pałacu prezydenckim w Quirinale. „Oznacza to, że Włochy nie są krajem, który można traktować poważnie”.

Co do Mattarelli – prezydencja jest głównie figurantem, ale podczas kryzysów politycznych ma moc tworzenia lub łamania rządów. Ani Liga, ani 5-Gwiazdka nie chciałyby stać się wrogiem prezydenta.

Liga, zakorzeniona w bogatych regionach północnych i pięciogwiazdkowa, której wyborcy mieszkają głównie na biedniejszym południu, zawarła sojusz rok temu, ale wybory do Parlamentu Europejskiego w zeszłym miesiącu dały Salvini przewagę.

Liga podwoiła swój głos w wyborach parlamentarnych w 2018 roku, a Salvini de facto jest premierem, przysięgając, że nie ulegnie presji budżetowej Brukseli. W czwartek Di Maio zgodził się w pierwszej kolejności poprzeć plan obniżenia podatków w Lidze.

Zadłużenie w wysokości 2,3 biliona euro (2,6 biliona dolarów) sprawia, że większość ekonomistów uważa Włochy za zbyt duże, by upaść, a niestabilność finansowa może zagrozić stabilności całej strefy euro.

„Główną troską prezydenta jest to, kto sporządzi budżet na 2020 rok i co ma na myśli Salvini” – powiedział inny urzędnik.

Fakt, że dług włoski nadal rośnie w stosunku do PKB, skłonił Komisję Europejską w środę do rozpoczęcia procesu, który może prowadzić do sankcji finansowych i ściślejszego nadzoru nad polityką fiskalną.

TAMING SALVINI

Inwestorzy już proszą o oprocentowanie o około 0,7 punktu procentowego wyższe niż rok temu przy zakupie włoskich 10-letnich obligacji skarbowych.

W październiku różnica między rentownościami włoskich obligacji 10-letnich a rentownościami Niemiec, wskaźnikiem odniesienia dla strefy euro, wzrosła do ponad 3,4 punktu procentowego po tym, jak UE odrzuciła budżet rządu na 2019 rok. Kompromis rozwiał kryzys – ale kolejne starcie między Rzymem a Brukselą spowodowałoby, że te premie znów wzrosłyby.

Najgorszym scenariuszem dla Mattarelli byłby upadek rządu pod koniec tego roku, który uniemożliwił zatwierdzenie budżetu na 2020 r. Do końca grudnia, zgodnie z wymogami prawa.

Jeden z najwyższych urzędników, który pod warunkiem anonimowości rozmawiał z Reuterem, powiedział, że Bruksela zwróciła się do Rzymu o zmniejszenie deficytu w 2019 r. O około 0,2 punktu procentowego PKB, czyli około 3 miliardów euro (3,4 miliarda dolarów).

„Musimy przestać rozmawiać z Europą i pokazać przekonujące liczby dotyczące trendów deficytu i zadłużenia” – powiedział ten urzędnik.

Pod koniec ubiegłego roku Tria, Conte i Mattarella, wspierani przez gubernatora Banku Włoch Ignazio Visco, przekonali Salviniego i Di Maio do ograniczenia docelowego poziomu deficytu w 2019 r., Aby uniknąć kar unijnych. Visco ma również bezpośredni kontakt ze swoim poprzednikiem i obecnym szefem Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi.

Biuro Conte podało w środę, że wskaźnik deficytu do PKB we Włoszech w 2019 r. Ma już wynosić 2,1%, czyli znacznie poniżej oficjalnego celu 2,4%.

Rosnąca pewność siebie Salviniego podsyca spekulacje, że porzuci 5-Star i będzie szukał nowych wyborów, choć zaprzeczył temu. Ale może nie mieć ochoty na kolejny kompromis w sprawie planów budżetu na rzecz oszczędności.

Szef ekonomii Ligi, Claudio Borghi, powiedział w tym tygodniu Reuterowi, że zgodził się wycofać dopiero w grudniu, ponieważ był młodszym partnerem. Powiedział, że głosowanie w UE pokazało, że jest to obecnie najlepszy pies.

Autor: Giselda Vagnoni

zrodlo:https://news.yahoo.com

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: