DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Ulice Kaszmiru milczą, gdy narasta rozpacz i wściekłość ludzi

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

SRINAGAR, Indie (AP) – Niezwykła cisza okrywa centrum miasta. Ulice, niegdyś pełne ruchu, są usiane szpulami drutu harmonijkowego, blokując ruch. Każda droga jest odcięta. Ludność została zmuszona do przebywania w pomieszczeniach, podczas gdy tysiące indyjskich żołnierzy w kamuflażu patrolują, niosąc broń w talii.

Piesi poruszają się po opuszczonej ulicy w Srinagar w kontrolowanym przez Indian Kaszmirze, czwartek, 8 sierpnia 2019 r. Życie milionów w jedynym regionie muzułmańskim z większością muzułmanów zostało podniecone od czasu ostatniej i najpoważniejszej represji po decyzji New Delhi w celu unieważnienia specjalnego statusu Dżammu i Kaszmiru oraz obniżenia poziomu regionu Himalajów z państwowości na terytorium. Kaszmir jest w całości przedmiotem roszczeń zarówno Indii, jak i Pakistanu, a rebelianci walczą z indyjskimi rządami w części, którą zarządza od dziesięcioleci. (AP Photo / Sheikh Saaliq)

Srinagar, administracyjna letnia stolica Dżammu i Kaszmiru, jest oblężonym miastem.

Przełomowy moment nastąpił w poniedziałek w spornym i podzielonym regionie po tym, jak hinduski rząd nacjonalistyczny w New Delhi odwołał swój specjalny status i pozbawił go państwowości.

Tysiące ludzi zostało zmuszonych do zamkniętych wnętrz, sklepy, a nawet przychodnie zdrowia zostały zamknięte, a wszelka komunikacja i internet zostały odcięte.

Region w przeważającej części muzułmański jest w całości przedmiotem roszczeń zarówno Indii, jak i Pakistanu, chociaż oba kraje kontrolują tylko jego część. Rebelianci od dziesięcioleci walczą z indyjskimi rządami w części, którą zarządza.

W środkowym Srinagar ludzie musieli poruszać się po punktach kontrolnych z drutu kolczastego, aby kupić artykuły pierwszej potrzeby lub dotrzeć do szpitali.

Maqbool Mohammad, wychudzony mężczyzna w ubraniach zwisających z jego ramy, był jednym z nielicznych spacerujących po rozrzuconych gruzem ulicach. 57-letni nauczyciel chciał odwiedzić swojego chorego brata, ale nie pozwolono mu przejść przez okolicę. Indyjscy żołnierze kazali mu się odwrócić.

„Nie widziałem mojego chorego na raka brata z ostatnich czterech dni. Mieszka w innej dzielnicy. Nie wiem nawet, czy on żyje czy nie żyje – ubolewał Mohammad.

Zbiorowe wylewanie gniewu grozi pochłonięciem regionu o długich problemach. Wciąż trzęsąc się od szoku wywołanego niespodziewanym ruchem Indii, mieszkańcy dyskutowali o tym w cichym tonie.

„Indie nas oszukały. Ale teraz nadszedł czas, abyśmy walczyli ”- słyszano, jak mówiono grupie ludzi w drodze.

Dla wielu decyzja Indii jest naruszeniem zaufania i atakiem na tożsamość Kaszmiru.

Kilku mieszkańców anonimowo rozmawiało z The Associated Press z obawy przed represjami ze strony władz.

W dniach poprzedzających ogłoszenie w parlamencie region został zamknięty. Od tego czasu mieszkańcy wyrażali wściekłość i rozpacz i istnieje poczucie, że region nie pozostanie długo cicho.

Indyjscy żołnierze paramilitarni stoją na straży na opustoszałej ulicy podczas godziny policyjnej w Srinagar, kontrolowany przez Indian Kaszmir, czwartek, 8 sierpnia 2019 r. Życie milionów w jedynym regionie muzułmańskim z większością muzułmanów zostało podniecone od czasu ostatniej, a najpoważniejszej rozprawy, która nastąpiła decyzja New Delhi o cofnięciu specjalnego statusu Dżammu i Kaszmiru i obniżeniu poziomu regionu Himalajów z państwowości na terytorium. Kaszmir jest w całości przedmiotem roszczeń zarówno Indii, jak i Pakistanu, a rebelianci walczą z indyjskimi rządami w części, którą zarządza od dziesięcioleci. (AP Photo / Dar Yasin)

„Po zniesieniu ograniczeń ludzie wyjdą na ulice. Jest to sytuacja szybkowaru i pęknie w każdej chwili – powiedział Bashir Ahmad.

To uczucie zostało powtórzone przez wielu młodych ludzi w Srinagar.

„Jeśli chodzi o sytuację, najgorsze jeszcze przed nami”, powiedział 21-letni Bilal Rahi.

Odnotowano sporadyczne doniesienia o protestujących rzucających kamieniami w indyjskich żołnierzy w niektórych częściach regionu, ale brak oficjalnego potwierdzenia.

Urzędnicy ze szpitala Shri Maharaja Hari Singh w Srinagar powiedzieli The Associated Press, że władze nie mogą przekazywać dziennikarzom żadnych informacji.

Jednak jeden lekarz, który przemawiał pod warunkiem anonimowości z powodu tego ograniczenia, powiedział, że ponad 50 osób przybyło na leczenie ran z broni palnej, amunicji, której siły bezpieczeństwa często używają do rozproszenia protestów. Lekarz powiedział, że co najmniej 13 z nich miało obrażenia oczu.

Riyaz Ahmad leżał na szpitalnym łóżku, jego lewe oko usiane było małymi widocznymi dziurami żelaznych granulek wystrzelonych przez siły indyjskie. 22-latek powiedział, że żołnierze wystrzelili w niego salwę śrutów podczas protestów w dzielnicy Habak w Srinagar.

„Wszystko zgasło, gdy uderzyły mnie granulki. Nie wiem, kto zabrał mnie do szpitala – powiedział Ahmad.

Został zabrany do szpitala na rowerze przez przyjaciół. W drodze zostali zatrzymani przez żołnierzy i pobici.

Rabiya, Kaszmirka, jest leczona z powodu obrażeń granulek, które spowodowały jej niewyraźne widzenie, w szpitalu Shri Maharaja Hari Singh w Srinagar, kontrolowanym przez Indian Kaszmirze, czwartek, 8 sierpnia 2019 r. Rabiya powiedział, że po wysłuchaniu oświadczenia rządu, że Specjalny status Kaszmiru został pozbawiony, pomyślała, aby kupić warzywa, spodziewając się długiego czasu policyjnego w Srinagar. „W chwili, gdy wyszedłem z domu, żołnierze zastrzelili w moim kierunku”, powiedziała, gdy dwulatka pary płakała. (AP Photo / Sheikh Saaliq)

„Bili nas kijami”, powiedział jego przyjaciel, Sajad Wani.

Lekarze powiedzieli AP, że Ahmad może być zmuszony do operacji, aby usunąć granulki z oka.

Rząd nie ujawnił żadnych danych na temat obrażeń ludności cywilnej podczas obecnej rozprawy.

Pacjenci przybywający do szpitali Srinagar są zatrzymywani i przeszukiwani przez indyjskich żołnierzy w kilku miejscach. Awaria komunikacji pogarsza sytuację.

Wiele części Kaszmiru pozostaje odciętych od Srinagaru.

Często w Kaszmirze Internet zostaje zamknięty, gdy władze tylko podejrzewają, że dojdzie do protestów. Obawiają się, że demonstranci mobilizują się za pośrednictwem mediów społecznościowych. Obrońcy praw człowieka zawsze kwestionowali odcięcie internetu, twierdząc, że narusza ono prawo obywateli do informacji.

Dla dziennikarzy zamknięcie oznaczało ręczne wysłanie poza region.

W przypadku rodzin nie ma możliwości nawiązania kontaktu z krewnymi, którzy pracują lub studiują w różnych stanach Indii.

Widziano jednego mężczyznę pędzącego w kierunku ekipy telewizyjnej, który błagał go, aby pozwolił mu zadzwonić do syna w Bombaju. Odszedł rozczarowany, gdy powiedziano mu, że nie mogą mu pomóc.

O wiele większym zmartwieniem jest jednak wrzący gniew mieszkańców. Podczas muzułmańskiego festiwalu Eid al-Adha 12 sierpnia ludzie mogą gromadzić się w dużych ilościach na ulicach, a wielu z nich obawia się, że może to prowadzić do przemocy.

Indyjski żołnierz paramilitarny rozkazuje Kaszmirowi, aby podniósł szlafrok, a następnie przeszukał go podczas godziny policyjnej w Srinagar, kontrolowanym przez Indian Kaszmirze, czwartek, 8 sierpnia 2019 r. Od ostatniego dnia życie milionów milionów w jedynym muzułmańskim regionie z przewagą muzułmanów wzrosło, i najpoważniejsze, prześladowania nastąpiły po podjęciu przez New Delhi decyzji o cofnięciu specjalnego statusu Dżammu i Kaszmiru oraz obniżeniu poziomu regionu Himalajów z państwowości na terytorium. Kaszmir jest w całości przedmiotem roszczeń zarówno Indii, jak i Pakistanu, a rebelianci walczą z indyjskimi rządami w części, którą zarządza od dziesięcioleci. (AP 

„Jeśli Indie pozwolą nam zgromadzić się na Eid, zobaczą, co możemy zrobić. Nie podejmiemy tego bez walki – powiedział zamaskowany protestujący w mieście.

Furia Kaszmiru pod rządami Indii nie jest niczym nowym. Jego korzenie tkwią w złamanej obietnicy zorganizowanego przez ONZ referendum, które zostało zagwarantowane wkrótce po uzyskaniu przez Indie i Pakistan niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1947 roku. Uzbrojeni w broń nuklearną sąsiedzi nie byli w stanie rozwiązać swoich roszczeń na terytorium górskim.

Od tamtej pory strona indyjska widziała kilka ruchów separatystycznych, w tym krwawą rebelię, która rozpoczęła się w 1989 r., Domagając się niepodległości lub połączenia z Pakistanem. Ponad 70 000 osób zginęło w powstaniu i późniejszych represjach wojskowych.

Wielu mieszkańców regionu przygotowuje się na długi okres walk, ale inni starają się odejść.

Ogromna liczba pracowników migrujących została zauważona przed Centrum Recepcji Turystycznej w Srinagar, czekając na szansę na wydostanie się z Kaszmiru.

„Boimy się i chcemy uratować nam życie”, powiedział Sampath Kumar, pracownik migrujący. Setki już wyjechały do swoich domów w północnych i wschodnich Indiach.

 

zrodlo:https://apnews.com/

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

na pierwszych stronach
%d bloggers like this: