Szefowa Kancelarii Sejmu Agnieszka Kaczmarska (44 l.) przez przypadek ujawniła, że posłowie w przyszłym roku mogą więcej zarabiać, i to nawet o 600 zł miesięcznie. Okazuje się, że to nie wszystko. Więcej możemy zapłacić także za przywileje wybrańców narodu!

– Zabezpieczone zostały środki na ewentualny wzrost ryczałtu na prowadzenie biur poselskich i na zakwaterowanie posłów – tak minister Kaczmarska tłumaczyła się podczas posiedzenia sejmowej Komisji Regulaminowej z planowanych wyższych wydatków na ten cel.

Podniesienie wydatków planuje też Senat. – W projekcie budżetu Kancelarii Senatu, po uzgodnieniach z Kancelarią Sejmu, na 2020 r. przewidziano środki na ewentualny wzrost o 1000 zł ryczałtu wypłacanego miesięcznie na pokrycie kosztów związanych z funkcjonowaniem biura parlamentarnego – mówią nam urzędnicy z Senatu.

Koszty zmian? Gigantyczne! Teraz na utrzymanie biura poseł i senator dostaje co miesiąc 14 200 zł. Podniesienie ryczałtu o 1000 zł oznaczać będzie skok wydatków o nawet 7,7 mln zł rocznie. Na wynajęcie kwatery w Warszawie parlamentarzyści spoza stolicy mogą dostać 3000 zł miesięcznie, czyli o 500 zł więcej niż obecnie. To będą kolejne miliony.

Urzędnicy podkreślają, że decyzje w tej sprawie podejmą nowi marszałkowie obu izb po wyborach parlamentarnych. To będzie dobry test dla nowej władzy. Okaże się, czy pierwsze decyzje będą dotyczyć ważnych dla Polaków spraw, czy też przywilejów naszych wybrańców!

PAP