DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

Kryzys w Kaszmirze: czy Pakistan z bronią nuklearną ponownie rozpocznie wojnę z Indiami?

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Pakistan obniżył stosunki dyplomatyczne z Indiami i zawiesił handel z sąsiadem w miarę eskalacji konfliktu politycznego na spornym terytorium Kaszmiru.

Pakistańscy studenci palą plakat premiera Indii Narendry Modi podczas wiecu antyindyjskiego w Lahore w Pakistanie

Zapowiedź Indii, że zniesie samorządność w Kaszmirze, została ogłoszona w Islamabadzie za nielegalna , z wojskowym ostrzeżeniem tego kraju, że „pójdzie w jakikolwiek sposób”, by wesprzeć Kaszmirczyków.

Jakie opcje ma Pakistan?

Dlaczego Pakistan naciska na działanie?

Kaszmir zatruł stosunki między Indiami a Pakistanem od czasów niepodległości. Obaj zajmują terytorium, które jest teraz podzielone między nimi umocnioną linią kontroli. Stoczyli z tym trzy wojny.

Pakistani religious students attend an anti-Indian rally in Lahore, Pakistan, Wednesday, Aug. 7, 2019. Pakistan has decided to downgrade its diplomatic ties with neighboring India and suspend bilateral trade in response to New Delhi's decision to reduce the special status of Kashmir, a Himalayan region claimed by both countries.
Ruch Indii spotkał się z powszechnym protestem i gniewem w Pakistanie. CREDIT: AP

T on zakwestionować teraz symbolizuje rywalizacji i nieufność między sąsiadami i idzie do ideologicznego sercu Pakistanie. Przywódcy Pakistanu używali ochrony muzułmańskiej większości mieszkańców Kaszmiru jako jednoczącego wezwania od dziesięcioleci i bronili prawa Kaszmirczyków do niepodległości.

Nierozwiązany konflikt przeciwko znacznie większemu sąsiadowi pomógł Pakistanowi rozwinąć silnie zmilitaryzowane państwo. Co więcej, znaczna część wody Pakistanu przepływa przez terytorium Himalajów, co powoduje, że pakistańscy przywódcy obawiają się, że ich zaopatrzenie może zostać uwięzione. Nagła decyzja Delhi o odwołaniu autonomii w administrowanym przez Indie Kaszmirze wywołała zatem powszechne oburzenie, z oskarżeniami, że rząd był ślepy i zawiódł Kaszmirczyków. „Nawet jeśli rząd chce grać ostrożnie, społeczeństwo odczuwa dużą presję” – powiedział Umer Karim, gość w Royal United Services Institute.

Jakie są opcje dyplomatyczne?

P akistan pierwszy ruch będzie próbować zajmować wyższości moralnej i wdrożyć środki dyplomatyczne, przewidział Farzana Shaikh, ekspert Pakistan w Chatham House think tank. „Możemy oczekiwać, że Pakistan spróbuje zmobilizować międzynarodową opinię i pokazać, że to, co robią Indie, jest nielegalne i stanowi wyraźne naruszenie rezolucji ONZ” – powiedziała. Imran Khan powiedział, że wykorzysta wszystkie kanały dyplomatyczne „do ujawnienia brutalnego indyjskiego rasistowskiego reżimu”.

Imran Khan

Imran Khan powiedział, że „zdemaskuje brutalny indyjski rasistowski reżim” ŹRÓDŁO: AP

B ut realistycznie co może zrobić ONZ? Niewiele przewiduje pan Karim. Powiedział, że zmuszanie Indii do udzielenia odpowiedzi na pytania dotyczące jego postępowania w ONZ może być krępujące dla Delhi. Podobnie pierwsze ruchy Pakistanu są w dużej mierze symboliczne.

Wcześniejsze stosunki dyplomatyczne zostały obniżone, a Indie cofnęły już Pakistanowi status kraju największego uprzywilejowania i nałożyły cła w wysokości 200 procent na pakistańskie produkty.

Jakie są opcje wojskowe Pakistanu?

Dowódcy wojskowi Pakistanu powiedzieli, że pójdą w „każdym stopniu”, aby wesprzeć Kaszmir, podczas gdy kontrolowany przez Pakistan Kaszmir ostrzegał przed wojną. Poza retoryką analitycy uważają, że opcje wojskowe są poważnie ograniczone. Kaszmir jest już jednym z najbardziej zmilitaryzowanych regionów na świecie.

T he sąsiedzi zmierzyć się ze sobą i wymieniać regularnie ogień artyleryjski wzdłuż linii kontroli. Obaj celują również w siebie bronią nuklearną. W takiej sytuacji każda akcja wojskowa jest obarczona strasznym ryzykiem eskalacji.

I inni?

Przez dziesięciolecia Pakistan był oskarżany o wsparcie bojowników i powstańców, którzy walczą z siłami indyjskimi w Kaszmirze. Grupy anty-indyjskie dżihadyści mają pozwolenie na swobodne życie, rekrutację i zbieranie funduszy w Pakistanie, skarży się Delhi.

Schronienie bojowników w Pakistanie przesłaniało również więzi z Zachodem, choć Islamabad twierdzi, że zapewnia jedynie moralne wsparcie dla Kaszmirczyków.

Czy bojownicy z Pakistanu mogliby rozpocząć nową falę ataków?

Ruch Indii w Kaszmirze następuje, gdy stosunki Pakistanu z Ameryką nagle się ocieplają. Imran Khan i generał armii Qamar Javed Bajwa zostali ciepło przyjęci w Waszyngtonie przez Donalda Trumpa, który desperacko pragnie pomocy Pakistanu w wydobyciu się z Afganistanu.

Amerykańska pomoc i handel wzywają, ale Waszyngton nadal chce, aby Islamabad zrobił „nieodwracalne” kroki przeciwko grupom bojowników na swoim terytorium. Jednak z wpływowymi religijnymi hardlinerami czeka teraz na uwolnienie bojowników do prowadzenia dżihadu w Kaszmirze, co stawia Pakistan „w niemożliwie trudnej sytuacji, szczególnie establishment wojskowy i gen Bajwa” – powiedział dr Shaikh.

„Najwyraźniej chcą naprawić stosunki z USA. Co zrobią z tym wezwaniem do nieodwracalnych działań przeciwko grupom bojowników w czasach, gdy wszyscy w spektrum politycznym szukają krwi? ”

 

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: