DODAJ FILM MP-4 LUB WPROST Z Y.T F.B lub inny
EDYTUJ SWÓJ FILM LUB USUŃ
ZOBACZ WSZYSTKIE SWOJE FILMY

M-forum A.V Live.

WESPRZYJ DOWOLNĄ KWOTĄ ROZWÓJ JEDYNEJ W POLSCE NIEZALEŻNEJ STRONY INFORMACYJNEJ przycisk Przekaż darowiznę poniżej :-)

miejsce-na-reklame.

 Kontrowersyjny wyrok w Strzelach Opolskich. Sąd przyznał kamienicę spadkobiercom z Niemiec

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
The following two tabs change content below.
miejsce-na-reklame.

Gabi

Witam, nazywam się Gabriela Nowak, pracuję jako asystentka  zarządzania i obsługi Klienta w Kancelarii Prawnej,  niedawno w kwietniu 2019 r zostałam Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej w Radzie Miasta - gdzie czynnie reprezentuję interesy mieszkańców, którzy mi zaufali i mnie wybrali ! STOP CENZURZE   UWAŻASZ, ŻE CENZURA - ŁAMIE TWOJE PRAWA RP ?  WESPRZYJ MNIE - W TYM CO ROBIĘ - ♛  z dopiskiem - DAROWIZNA  ! Nest Bank Polska 75187010452078115029220001  Nest Bank zagranica IBAN PL75187010452078115029220001  Kod SWIFT Nest Bank: NESBPLPW   Dziękuję, $$$ Pozdrawiam i zapraszam do komentowania !   ♡♡♡ ZOBACZ TAKŻE POMAGAM ♡♡♡  https://zrzutka.pl/gc97mb

Wiele ostatnio mówi się o restytucji mienia. W tym kontekście warto wspomnieć o wyroku jaki zapadł w Strzelcach Opolskich. Tamtejszy sąd uznał, że kamienica, która przed wojną należała do Niemców (Strzelce leżały na terytorium III Rzeszy) musi wrócić do ich spadkobierców. Władze samorządowe twierdziły, że przez kilkadziesiąt lat prawnie zasiedziały kamienicę (dziś znajdują się tam mieszkania komunalne). Sąd był jednak innego zdania. Uznał, że gmina nie była posiadaczem nieruchomości, lecz „zarządzała kamienicą jako podmiot prowadzący cudze sprawy bez zlecenia”.

Nie tylko środowiska żydowskie wysuwają wobec Polski roszczenia dotyczące mienia pozostawionego w naszym kraju tuż po wojnie. Kwestia może dotyczyć również Niemców, którzy byli wypędzeni z terytoriów przyznanych Polsce w wyniku porozumienia USA, Wlk. Brytanii i ZSRR (tzw. ziemie zachodnie, spora część Śląska i Mazury), jak również opuścili nasz kraj niedługo po zakończeniu wojny.

Sąd w Strzelcach Opolskich uznał niedawno, że należąca przed wojną do Niemców kamienica (przez 1945 rokiem Strzelce Opolskie leżały na terytorium III Rzeszy) winna być przekazana ich spadkobiercom. Oczywiście, w tej sprawie kluczowe jest zapoznanie się ze stanem faktycznym. Właściciele wspomnianej kamienicy mieszkali w Polsce jeszcze przez kilkanaście lat po wojnie (w regionie Opola do dziś żyje spora mniejszość niemiecka). Strzelce Opolskie oraz swoją kamienicę opuścili dopiero w latach 60-tych (wyjechali na stałe do Niemiec).

W kolejnych latach lokalne władze „przejęły” opuszczoną kamienicę i przerobiły ją na mieszkania komunalne. Przez ponad 50 lat zajmowały się stanem technicznym kamienicy, remontami i innymi pracami konserwatorskimi.

Kiedy do sądu w Strzelcach Opolskich zgłosili się spadkobiercy Niemców, którzy wyjechali z Polski w latach 60-tych, domagając się wydania im wspomnianej kamienicy, lokalne władze argumentowały, że przez ponad pół wieku faktycznego posiadania tej nieruchomości doszło do jej prawnego zasiedzenia. Sąd był jednak innego zdania – uznał, że gmina nie była posiadaczem nieruchomości, lecz „zarządzała kamienicą jako podmiot prowadzący cudze sprawy bez zlecenia”.


Efekt jest taki, że przedmiotowa kamienica jest dziś w posiadaniu rodziny z Niemiec będącej spadkobiercą jej prawowitych właścicieli jeszcze z czasów przedwojennych. Przy okazji tej sprawy należy podkreślić, że kwestie zwrotu mienia pozostawionego w Polsce, a następnie przejętego przez władze komunistyczne, właśnie tak powinny być rozstrzygane. Każdy przypadek może być inny i to niezawisły polski sąd (a nie organizacje zrzeszające ziomkostwo niemieckie czy środowiska żydowskie) powinien decydować, czy ludzie wyrażający roszczenia w zakresie danej nieruchomości są rzeczywistymi spadkobiercami jej prawowitych właścicieli oraz czy podczas nacjonalizacji danego mienia nie doszło już przypadkiem do wypłaty należnego odszkodowania.

Źródła informacji:
> Gmina Strzelce Opolskie przegrała prawną batalię o kamienicę w centrum miasta (NTO.pl)
> Cztery kamienice w Strzelcach Opolskich bez właścicieli. To wyniki kontroli gminy (Radio.opole.pl)

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes
miejsce-na-reklame.

2 thoughts on “ Kontrowersyjny wyrok w Strzelach Opolskich. Sąd przyznał kamienicę spadkobiercom z Niemiec

 1. Taka prawda jak h.. śliwkę połknął … takimi ”wyrokami” można sobie dupę podetrzeć w wiejskiej sławojce .
  Cały ten szumnie nazywany ”sąd” w Strzelcach Opolskich … powinien przez organ nadzorujący jeszcze raz zdać egzaminy które potwierdzą kwalifikacje wyżej wymienionego składu do prowadzenia przewodów Sądowych … znajomości prawa karnego , cywilnego … a także wydawania sprawiedliwych w odczuciu społecznym … wyroków .

  W świetle obowiązującego prawa … chodzi mi o Kodeks Cywilny który reguluje powyższy problem … to właśnie gmina jest prawowitym właścicielem powyższej nieruchomości .

  Art. 172 § 2. k.c. ”mówi” wyrażnie … Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.

  I żadne tam pierdolenie kurestwa sędziowskiego w uzasadnieniu typu …. „zarządzała kamienicą jako podmiot prowadzący cudze sprawy bez zlecenia”. … nie ma skutków prawnych … gdyż w powyższym kodeksie nie ma żadnej interpretacji na którą mógłby się powołać skład sędziowski motywując to bzdurne uzasadnienie .

  To , że zapadł taki ”wyrok” o niczym jeszcze nie świadczy …. podejrzewam , że gmina będzie się odwoływać … ma jeszcze II i III instancję … oraz Sąd Administracyjny .

  Moje zdanie .
  Gmina szybciutko powinna w najbliższym Sądzie … jakimś tam Wydziale Cywilny złożyć wniosek …. o stwierdzenie nabycia własności w postaci powyższej nieruchomości przez zasiedzenie w złej wierze .

Wyraź swoją opinię ! TO WAŻNE !!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: